Türk Telekom'dan TurkNet'e geçmek

Daha fazla  
35 Mbps TT kullanıyorum. Eylül'ün sonunda taahhüt bitiyor TurkNet'e geçmek istiyorum. Altyapım 100 Mbps destekliyor TurkNet'e geçersem sıkıntı yaşar mıyım? TT'nin altyapısını kullanıyorlar değil mi? (Kayseri'de yaşıyorum)

Evet, TT altyapısını kullanıyorlar. Altyapı iyiyse sorun yaşamazsınız, ben neredeyse 3 senedir sıfır sıkıntı ile kullanıyorum.

Hat değerlerini atarsanız kopma olmadan kaç Mbps alabilirsiniz söyleyelim. Öyle direkt 100 Mbps destekliyor diye bir şey yok, hat değerleri uygun olursa alabilirsiniz.

Hattınızda çok kopma ve hız sorunu yaşıyorsanız geçmeyi tavsiye etmem ama pek sorun yaşamıyorsanız geçmek en iyisi olacaktır.

Evet, TT altyapısını kullanıyorlar. Altyapı iyiyse sorun yaşamazsınız, ben neredeyse 3 senedir sıfır sıkıntı ile kullanıyorum.

Hat değerlerini atarsanız kopma olmadan kaç Mbps alabilirsiniz söyleyelim. Öyle direkt 100 Mbps destekliyor diye bir şey yok, hat değerleri uygun olursa alabilirsiniz.
Hat değerlerine nasıl bakıyoruz

Hat değerlerine nasıl bakıyoruz
Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra modemin markasına göre ZyXEL için Durum kısmından xDSL başlıkları altında olan değerlerdir. TP-Link için ise arayüze giriş yaptıktan sonra gelişmiş kısmında en aşağıda DSL alanında yer alan bilgilerdir. ASUS modem uzun zamandır kullanmadığım için unuttum açıkçası ancak YouTube üzerinden minik bir arama ile de hat değerlerinize nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Google'da da aratabilirsiniz tabii.

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra modemin markasına göre ZyXEL için Durum kısmından xDSL başlıkları altında olan değerlerdir. TP-Link için ise arayüze giriş yaptıktan sonra gelişmiş kısmında en aşağıda DSL alanında yer alan bilgilerdir. ASUS modem uzun zamandır kullanmadığım için unuttum açıkçası ancak YouTube üzerinden minik bir arama ile de hat değerlerinize nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Google'da da aratabilirsiniz tabii.
Cevabın için teşekürler, attıgım resime göre kaç mbps destekliyor acaba ?

Dosya Ekleri

• resim_2021-08-16_032719.png
    resim_2021-08-16_032719.png
    88,1 KB · Görüntüleme: 43
Cevabın için teşekürler, attıgım resime göre kaç mbps destekliyor acaba ?
Altyapınız maksimum 14 Mbps desteklemektedir. Amma velakin hat zayıflaması değeriniz yüksek, bundan ötürü eğer telefon kutusundan modeme gelen kabloda bir ek ve/veya aşınma mevcut ise kabloyu değiştirip değerleri yeniden konuya eklemenizi rica ederim. SNR değerleriniz gayet iyi ancak hattınıza 14 Mbps hızın tamamı tanımlanırsa, hat zayıflaması değerinizin yüksek olmasından ötürü hattınızın sık sık kopmaya başlayacağından şüphe ediyorum. Bundan dolayı en makul çözüm ise, zaten şu anda ADSL altyapı olduğundan gidip telefon kutusundan CAT6 kablo çekmek yerine telefon kablosunu yenilemek olacaktır.

Ha ama benim için para konusu sıkıntı değil diyorsanız, elektrikçi yardımıyla telefon kutusundan modeme bir ucu RJ-11 çakılı CAT6 kablo çektirin. 10 metre için 80-100 TL arası bir ücret ödemeniz gerekecektir diye düşünüyorum zira ben 80 TL ödemiştim ancak bir ilçede yaşıyorum, bir ilde ve özellikle merkez bir yerde ikamet ediyorsanız muhtemelen fiyatlar bir tık daha yüksek olabilir ama 10 metre için bence 100 TL'yi geçmez.

@BURKOZA Hocam köyde yaşıyorum tahminen bi 20 - 25 metreden interneti alıyorum kabloda bir ek yok 2 yıl önce baglatmıştık .Kabloda bir yıpranma oldugunu da sanmıyorum ama tavsiyeniz üzerine bakıtırım .Gönül isterdi bi 24 mbps ama 12 ye katlanacagız gibi

Yeni konular

Geri
Yukarı