Türk Telekom'u Şikayet Etmek

Makaleler
6
Yer
İstanbul
Yıllardır Türk Telekom müşterisiyim. Yeri geldi saçma hızlara sahip oldum, yeri geldi evimin dışındaki direkte sorun varken bana "Sen salaksın, senin evindeki kablo kopuk" dediler üstüne 7-10 gün internetsiz kaldım. Pek bir şey demedim ama son yaptıkları bardağı taşıran damla oldu. Kullandığım pakette 16Mbps'a kadar hız ve 100GB AKK vaat ediyorlar. BTK'nın sitesinden okuduğumdan anladığım, bana bahşedilen hızın %75'ini vermek zorundalar. Yeni AKK düzenlemesinde en az %50 olarak geçiyor (1 Mayıs 2017 tarihinde gece AKK kalkması muhabbeti). Normalde 10-12 Mbpls civarı hızım olurdu, son zamanlarda hız testi yapmadım ama bunun 6-8 civarlarına düştüğünü yaptığım indirmelerde hissediyordum ama beni çok etkilemiyordu. Oyun indirirken süre artıyordu o kadar. Yeni yılda sürekli siteler yavaş yükleniyordu (3-3,5Mbps). Dedim sağda solda patlama oldu falan, yok öyle bir şey. Baya bana kedi besler gibi internet veriyorlar. Dün şikayette bulundum, dedim böyle böyle zamanında şu kadardı hayırdır ne oluyor? Sabah mesaj geldi: "xxxxxxxxx no'lu internet arızanız devam ediyorsa "DEVAM" boşluk "arıza no", giderildi ise "GİDERİLDİ" boşluk "arıza no" yazıp 6606'ya yollayın B001. En azından kendileri yolluyor mesajı dedim. Tabi ben bu sırada okula gidiyorum. Geldim eve hız aynı gram oynama yok hatta 3,5'ten 3'e düşmüş hız. Bağlanan başka cihaz yok eminim ondan görebiliyorum modem arayüzünden. Mesaj atayım olmadı diye dedim. İsteğiniz alınamamıştır diyor. Mesajı düzgün attığımdan eminim, ki Turkcell firması; siz büyük yazın, küçük yazın, ingilizce karakter kullanın, kullanmayın, bunlara bakmaksızın her türlü mesajı işleme sokarken bu küfür etmek istediğim firma yapmıyor. Türk Telekom'a da her türlü şekilde yazdım kabul etmiyor mesajı. Ararım o zaman dedim. Aradım, sistemde sorunum: "santrale uzak olmak" olarak gözüküyormuş. Bak bak cevaba bak, ben de "he" deyip geçeceğim diye bekliyor. Tabi dün konuştuğum kişi değil, bugün aradığım. Ben geçen ay 10 Mbps alıyordum, ne oldu? Santrali Amerika'ya mı taşıdınız? Yoksa kabloyu Amerika'dan mı dolandırmaya karar verdiniz? Bana internet vermeniz için illa dava açmam mı gerekiyor? Dedim. Bir şey diyemedi, tekrar arıza kaydı. Sanki bir şey değişecekmiş gibi. Uzun lafın kısası ben bu küfür edilmesi gereken firmayı şikayet etmek istiyorum, gerekirse dava açmak istiyorum. Şikayet için nereye gitmeli, nereye mail atmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

@Recep Baltaş Özellikle senden yardımda bulunmanı bekliyorum.

Eğer dava açmak istiyorsanız öncelikle size imzalatılan antlaşmayı dikkatlice okumalısınız sonra bunu mahkemeye delil olarak sunmanız içinde noter veya bilirkişi ile evinizin internet bağlantısı kontrol edilip tutanak veya bilgilendirme yazısı yazılması gerekir bu iş biraz zor durumdur. Bunlardan önce bir tüketici heyetine başvurun durumu izah edin onlar size neler yapıp yapmayacağınız hakkında gerekli bilgileri verirler.

Dava açmak sorununu çözmez. Karşına 5 tane avukat gönderecekler neye uğradığını şaşıracaksın. Ettiğin masrafla kalırsın. Bunun yerine sürekli arayıp müdüre falan bağlamalarını söyleyin ve sert konuşun.

Dava açmak sorununu çözmez. Karşına 5 tane avukat gönderecekler neye uğradığını şaşıracaksın. Ettiğin masrafla kalırsın. Bunun yerine sürekli arayıp müdüre falan bağlamalarını söyleyin ve sert konuşun.

Dava açmamı mı istiyorsunuz? Dediğimde geri adım atıp tekrar bakmalarını sağlayacağım dedi zaten. Gerekirse avukat tutmam hakim karşısında kendim konuşurum, gelin bakın eve ne kadar internet geliyor? Ne kadar gelmesi gerekir? Desem, ne yapacak adamlar? Hakime de mi santral uzak diyecekler?

Dava açmamı mı istiyorsunuz? Dediğimde geri adım atıp tekrar bakmalarını sağlayacağım dedi zaten. Gerekirse avukat tutmam hakim karşısında kendim konuşurum, gelin bakın eve ne kadar internet geliyor? Ne kadar gelmesi gerekir? Desem, ne yapacak adamlar? Hakime de mi santral uzak diyecekler?
Hocam daha önce büyük bir şirkete dava açan tanıdıklarım oldu. Tamamen haklı olup bağlayıcı kanıtlar sunmalarına rağmen hiçbir şey elde edemediler. Uğraştıklarıyla kaldılar. Aralarında eczacı da vardı bankacı da. Yani işlerini bilen insanlardı. Demek istediğim tamamen haklı da olsan bir şekilde haksız durumuna düşürüyorlar. Suçu yargıda mı ararsın, karşı tarafta mı bilemem.

Bana gelmiş;

Kod:
Değerli Müşterimiz,

Şirketimize  iletmiş olduğunuz şikayetinizle ilgili gerekli incelemeler titizlikle yapılarak, tamamlanmıştır.

İncelememiz hakkında bilgi vermek amacıyla, mail olarak bilgilendirme yapılmıştır.

Bağlantınız ile ilgili hat kontrolünüz yapılmıştır,  hız profiliniz güncellenmiş olup; Hattın ve kendi sisteminizin desteklemiş olduğu hızı alabilmektesiniz.

Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi Türk Telekom’a gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder, düşünce ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız.

Diyorlar ne yapmalıyım? @Recep Baltaş

@Vavien. bir sonuca ulaşabildin mi bu konuda? Uzun bir süredir internet kesintisi yaşıyorum, BTK'ya, Cimer'e her yere şikayet edicem bunları da fayda eder mi? Hatırladığınız kadarıyla?
O kadar eski ki tekrar okumam gerekti.

Kendi kendine çözüldü herhalde. VDSL'e geçmeden önce en son 16'lık pakette 12 civarı alıyordum. VDSL'e geçince sözde düzeldi. Ama aslında bu muhabbet devam ediyor.

Şöyle devam ediyor. 3 yılı aşkın süredir VDSL kullanıyorum. Aşağıda görebileceğiniz atabilir hız başlarda 85-90 civarıydı, değerini hatırlamasam da upload da daha yüksekti. Çevredekiler VDSL'e geçe geçe bu hale geldi. En geç 1 yıl içerisinde kopmaya başlamasını bekliyorum. ADSL tecrübeme dayanıp 75 Mbps paket almayıp şimdilerde santraldeki elemanlarla paketim 75 olmasına rağmen kopmaması için 50 verin diye yalvarmak zorunda kalacağımı öngördüğüm için kendimle gurur duyuyorum 😎. Bunu gözleme dayanarak söylüyorum ama aynı saha dolabından hizmet alan müşteri sayısı arttıkça hız ve kalite (SNR margin) düşüyor. Başta o da daha fazlaydı. Çok uçuk bir değer değildi ama 17-18 falandı. Forumda 25-30 alanları görünce o bile şükredilesi gelmiyor.

Şimdi bu değerleri ancak bir durumda görüyorum. Elektrik kesildikten hemen sonra. O birkaç dakika içinde artık benim momdemim mi iyidir yoksa başka bir şey midir bilmiyorum ama atanabilir hızlar ve margin değeri görseldekinden çok daha iyi durumda oluyor. 10 dakika içinde bu hale geliyor.

Çözüm gidip dağ başı yerine İstanbul'un göbeği denecek yerlere fiber götürmek. 2024 yılında hala nasıl Bakırköy - Sarıyer - Maltepe üçgenindeki her bir santimetrekare mesken arsada fiber yok anlamıyorum.

VDSL'e geçmeden kabaca 2 yıl önce çok zekice bir yöntem ile yeni binalara elektrik direkleri üzerinden tarlasına evinden elektrik çeken köylü gibi fiber çektiler.. Ara ara hala yapıyorlar. Binaya en yakın direkten kaldırımın içine, oradan binaya. Dedim hani bana. Sen fakirsin git bina yap dediler. Sanarsın müstakil ev de tek müşteri maliyeti kurtarmayacak. Tanıdığı olsa köpek gibi eliyle döşer, 15 yıllık müşteriye gelince yok.

Durum böyle. Bölgemdeki en iyi servis sağlayıcının başarıları bu. Şikayet falan tız gelir vırız gider. Twitter'dan artık CEO muydu neyse o adama da yazdım. Aradılar. Bir şeyler söyleyip geçiştirdiler.

1713377388551.png

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı