Türk Telekom'un GPL İhlali

Ozan Güven

Kilopat
Makaleler
5
Şu konuyu hazırladığım zamanlarda, modemin kaynak kodlarını bulamadığım için şikayet etmiştim Türk Telekom'u lisans sahiplerine. Bugün geri dönüş yapıldı fakat sordukları soruları kendimden emin bir şekilde cevaplayabilmem için birkaç konuda yardıma ihtiyacım var:
  • Türk Telekom'un modemleri için indirme sayfasına sahip olup olmadığından emin değilim. Zamanında epey araştırmama rağmen bulamamıştım, Türk Telekom'un herhangi bir modemine sahip olan arkadaşlar, ellerindeki model hakkında araştırma yapabilirse sevinirim, gözümden kaçan bir sayfa varsa onu da belirteyim mail'imde.
  • Türk Telekom'un bir indirme sayfası yoksa bu, aynı ihlalin diğer modemler için de geçerli olduğunun kanıtıdır. Bu durumda sizden ricam, elinizdeki modemin, model bilgisi içeren etiketiyle beraber fotoğrafını çekip, buraya göndermeniz. MAC adresi, kablosuz ağ şifresi gibi şeyleri gizliliğiniz için sansürlemeyi unutmayın, modemin Türk Telekom'la ilişkili olduğunu gösteren yerleri açık bırakmanız yeterli. Gönderdiğiniz fotoğrafları mail'e ekleyeceğim.
Benim bulabildiğim, TD-W9970V3 ile ilgili sayfalar şunlar:
Elinizdeki modemle ilgili, yukarıda belirttiğime benzer bir sayfa varsa onu da paylaşabilirseniz sevinirim.
Aldığım mail:

-Modemle ilgili bilgileri ve dump'ı paylaştığım yer-
Did your modem include an offer for source code when you received it from the manufacturer or ISP? This is sometimes in an included manual, or in a menu of the web interface.

-Yukarıda paylaştığım linklerin açıklamasını yaptığım ve bu modemlerin hâlâ satıldığını söylediğim yer-
Thanks very much for this information! Once we have a few more details (per above) we can proceed. Also, does the company have any firmware images available on their web site?

Son düzenleme:
Şu konuyu hazırladığım zamanlarda, modemin kaynak kodlarını bulamadığım için şikayet etmiştim Türk Telekom'u lisans sahiplerine. Bugün geri dönüş yapıldı fakat sordukları soruları kendimden emin bir şekilde cevaplayabilmem için birkaç konuda yardıma ihtiyacım var:
  • Türk Telekom'un modemleri için indirme sayfasına sahip olup olmadığından emin değilim. Zamanında epey araştırmama rağmen bulamamıştım, Türk Telekom'un herhangi bir modemine sahip olan arkadaşlar, ellerindeki model hakkında araştırma yapabilirse sevinirim, gözümden kaçan bir sayfa varsa onu da belirteyim mail'imde.
  • Türk Telekom'un bir indirme sayfası yoksa bu, aynı ihlalin diğer modemler için de geçerli olduğunun kanıtıdır. Bu durumda sizden ricam, elinizdeki modemin, model bilgisi içeren etiketiyle beraber fotoğrafını çekip, buraya göndermeniz. MAC adresi, kablosuz ağ şifresi gibi şeyleri gizliliğiniz için sansürlemeyi unutmayın, modemin Türk Telekom'la ilişkili olduğunu gösteren yerleri açık bırakmanız yeterli. Gönderdiğiniz fotoğrafları mail'e ekleyeceğim.
Elinizdeki modemle ilgili, yukarıda belirttiğime benzer bir sayfa varsa onu da paylaşabilirseniz sevinirim.
Aldığım mail:
hocam
Aldığım mail:
Hocam size ulaşabileceğim bir yer olmadığı için buradan sormak zorundayım affedin bu 9970v3 nasıl bir modem. 50 Mbps için yeter mi?

@shotgunned sürümü web arayüzünde 17.12.27.01005 olarak belirtilen modeli bir süre sorun yaşamadan kullandım. Fakat aynı modeli kullanan ve bağlantıda kopma, modemde aşırı ısınma sorunları yaşayan bir sürü insan da gördüm.
Önce ağ donanımları bölümüne bütçeni de belirterek öneri konusu aç. O fiyata muadili yoksa yüzlerce insan var bu modemden satan, pazarlık yaparak en düşük fiyata almaya çalış, sorun yaşarsan üzülmezsin en azından.

Geri
Yukarı