Türk Telekom'un inatla bir sorunu düzeltmemesi

Ülkemizdeki internet kalitesi göz önüne alındığında pingin 60 civarı seyretmesine şikayet etmek "şımarıklık" olarak algılanıyor maalesef. Bu arada sizin pinginiz o kadar fazla ki, ben Adana'da olup üstüne Kablonet kullanmama rağmen 50 ms'leri görebiliyorum.

Ülkemizdeki internet kalitesi göz önüne alındığında pingin 60 civarı seyretmesine şikayet etmek "şımarıklık" olarak algılanıyor maalesef. Bu arada sizin pinginiz o kadar fazla ki, ben Adana'da olup üstüne Kablonet kullanmama rağmen 50 Ms'leri görebiliyorum.

Genel Türkiye'de 60 alınca çok güzel ping diyorlar. Sunucular ülkeye çok uzak gibi bir sürü şeyler söylüyolar. Fakat Türkiye'nin batısında viyana ve Frankfurt'a rahat 30-40 alınabilecekken. 60 alıyoruz ve buna iyi ping değeri diyorlar. Sonra Türk Telekom gibi gereksiz firma yurt dışı çıkışlarını düzeltmiyor. Birçoğumuzdan daha fazla geziyor benim verim Avrupa kıtasını :D.
Abicim 54 ms ile viena sunucusuna bağlanıyorsun. Daha ne istiyorsun ki? Direk viena sunucusuna bağlanan TürkNet 120 ms ile ulaşıyor (en azından bende böyle). Telekom önceliği kendi müşterilerine veriyor, biz ne yapalım :D.
Telekom; gayrettepe - vie/buk arasındaki bağlantı ilgilendiriyor. Gerisi taşıyıcı firmanın sorumluluğunda. Grafiğe baktığımda Telekom tarafında sorun görünmüyor. Taşıyıcı firma üzerindeki yükü önceliklendirerek sizi beklemeye alıyor.

Senin santralde bir sıkıntı yok muydu? Kendin söylemiştin. Frankfurt sunucusuna bükreş üzerinden bağlıyor ona kızıyorum. 40 ping alacağım yerde 50-60 ping alıyorum. Viyana o 54 ms ağustos ayındaydı artık o da yok 🤣. Şu an 70-80 ms laglı bir şekilde ışınlanarak oynuyorum. Ağlancak halime gülüyorum artık 🤣. O taşıyıcı firmada benim sorunum değil. Türk Telekom'un sorunu inatla bana suç atıyorlar :D. Kendi fiberleri veya Superonline fiberi gelsin. Basıcam direkt iptali geçcem TürkNet'e kendi fiberleri gelirse. Gelmezse Superonline gelirse direkt ona geçcem. Superonline kullanan arkadaşım viyana 32 ms alıyor neyse.
@Patrixcs iyi akşamlar öncelikle bu kadar sıkıntı yaşayıp mağdur olmanız ve çözüm bulamamanız sizin için nasıl stresli ve üzüntülü bir durum olduğunu anlayabiliyorum. Sana Türk Telekom'un güncel yatırım politikasından bahsetmek istiyorum umarım neden bu tür sıkıntıları çözmediklerini az çok bilgi sahibi olursun ve diğer arkadaşlarda umarım farkına varır. Öncelikle Türk Telekom yurt dışı çıkışlarını geçici olarak maliyeti düşürecek şekilde omurga yönlendirmesi yapmıştır ve bazı ıp ve tanımlanan profiller öncelikli müşterilere atanmıştır bunlar tanınmış veya sosyal tarafta güçlü olan müşterilere verilmiştir. Asıl önemli olan bu hafta 3 kere müdürlüğe gittim ve il müdürlüğüne gittim mevcut müşterilere sadece az yatırım iyileştirme yapılıp altyapısı hiç olmayan şebekesi dahi çekilmeyen müşterilere burada köy veya kasaba gibi yerlere yatırıma öncelik verdiler planlamaya gittiğimde müdürlükteki sunucu ve depoda bulunan envanter ve ekipmanlar bu bölgelere kamyonlar ile nakliye edildiğini gördüm. Altyapı isteyen metropol veya gelişmiş il, ilçe ve mahalleler sanırım 2 sene daha bekleyecek ve onlara yüksek ihtimal port sıkıntısı olan müşterilere öncelik verilip oralara ftth veya fttb türü bir bağlantı sağlayacaklardır.

Böyle bir şey olması kabul edilemez. Tanınmış kişilere verıyorlar güzel interneti bizleri mağdur ediyorlar. Bu asla hiçbir şekilde kabul edilemez.

Son düzenleme:
Santralde problem yok. Olduğunu düşünüyordum fakat yok. 2 mahalle üstümüzde oturan arkadaşım Telekom kullanıyor ve 45 ms ile vie sunucusuna ulaşıyor. O Marmaris POP ile Viena'ya çıkıyor ben 3 HOP yapıp İstanbul'dan direk viena ulaşıyorum.
Ülkenin internet kalite ortalamasına bakarsak kullandığın internet altyapısı çok güzel. Onu demek istedim fakat lafı uzatmamak için kısa yazmıştım. Yanlış anlaşılmış :D TürkNet kullanmaya başlarsan daha iyi ping değerleriyle dolaşım sağlayabilirsin. Ekran görüntülerini birazdan atarım :)
twitch.tv.png
lux.valve.net.png
vie.valve.net.png

Son düzenleme:
Santralde problem yok. Olduğunu düşünüyordum fakat yok. 2 mahalle üstümüzde oturan arkadaşım Telekom kullanıyor ve 45 ms ile vie sunucusuna ulaşıyor. O marmaris pop ile Viena'ya çıkıyor ben 3 hop yapıp İstanbul'dan direk viena ulaşıyorum.
Ülkenin internet kalite ortalamasına bakarsak kullandığın internet altyapısı çok güzel. Onu demek istedim fakat lafı uzatmamak için kısa yazmıştım. Yanlış anlaşılmış :D TürkNet kullanmaya başlarsan daha iyi ping değerleriyle dolaşım sağlayabilirsin. Ekran görüntülerini birazdan atarım :)

Şu an VDSL2 hizmeti değil de TT fiberi gelsin öyle almak istiyorum. TT sağ olsun telefon hatlarında kendi müşterilerine öncelik verdiği için hızımı düşürürlerse. 35 gelen hız 20'ye düşcek. Evime gelen hızı yetersiz buluyorum zaten. Bu arada Türkiye'ye göre VDSL2 iyi olsa da benim site için işkence. Ankastreye uzaklığım bak sadece 200 metre bir ankastre kutusuna site villa sitesi 🤣.
Santralde problem yok. Olduğunu düşünüyordum fakat yok. 2 mahalle üstümüzde oturan arkadaşım Telekom kullanıyor ve 45 ms ile vie sunucusuna ulaşıyor. O marmaris pop ile Viena'ya çıkıyor ben 3 hop yapıp İstanbul'dan direk viena ulaşıyorum.
Ülkenin internet kalite ortalamasına bakarsak kullandığın internet altyapısı çok güzel. Onu demek istedim fakat lafı uzatmamak için kısa yazmıştım. Yanlış anlaşılmış :D TürkNet kullanmaya başlarsan daha iyi ping değerleriyle dolaşım sağlayabilirsin. Ekran görüntülerini birazdan atarım :)Eki Görüntüle 675382Eki Görüntüle 675383Eki Görüntüle 675384

TürkNet Marmara tarafında iyi diye biliyorum.

Son düzenleme:
@1mpR0sibbLe iyi geceler öncelikle forumda bazı üyelerin internetlerini incelerseniz ıp bazlı ping değerlerinin düşük olduğunu görürüsünüz. Buradaki ıp bazı protokollerdeki çıkışları öncelik alıp kaliteyi arttırmaktadır size bir yerden alıntı yapmak istiyorum bir yazı umarım dediğimi anlatır.

Örnek alıntı:

Konuya 1-2 kez denk geldim. Cevap yazmadım ama yazılan yanlış bilgileri düzeltmek adına cevap verme gereği duydum.

Öncelikle Virtual private network, Türkiye'de insanların aklında olan kavramdan biraz daha farklıdır. Siz büyük ihtimal nordvpn, expressvpn, cyberghost VPN, vs. gibi hazır hizmetleri/servisleri kastediyorsunuz. Onlarla %99 ihtimal düşmez.

Anlaşılması için konuyu biraz açmak gerek. Biraz anlatayım.

ISS'ler yurtdışındaki sunuculara ulaşmak/ulaştırmak için taşıyıcılar (carriers) kullanılır. İsterlerse altyapılarını/sistemlerini farklı ülkelerin içerisinde de hazırlar trafiğini kendisi taşır. Mesela Türk Telekom kendisi de birçok ülkeye trafiğini taşıyor veya başka ISS'lere kiralıyor (Türk Telekom ınternational).

Valve/Steam oyunlarının Türkiye için en yakın sunucuları Vienna'da bulunuyor. Türkiye'de Türk Telekom, Turkcell, vs. gibi ISS'ler direkt Valve'ın vienna sunucularına ulaşmıyorlar. Sanırım bir tek Vodafone ulaşıyordu ama o da sadece İzmir için geçerli. Çünkü kullandıkları taşıyıcısı CW.net'in İzmir-vienna'ya direkt bağlantısı var. Fakat diğerlerinin kullandıkları taşıyıcılar direkt Vienna'ya ulaşmıyorlar. Farklı ülkeler üzerinden dolanıyorlar. Bu da daha fazla gecikmeye sebebiyet veriyor. Tabii buna karar veren taşıyıcı değil, hizmet alan şirket. Yani anlaşmayı değiştirebilirler. Hatta Ntt'nin Vienna'ya direkt bağlantısı var. Fakat araya maliyet artışı gibi bir durum girmiş olabilir. Tabii ki bir de ISS'ler anlaşma yaparlarken oyun sunucusuna şöyle gidelim, vs. bunları düşünmezler.

Doğru VPS seçilir (oyun sunucularına yönlendirmesi önemli) ve düzgün konfigürasyonlar yapılırsa aşağıdaki sonuç çıkar. Ayrıca paket kaybı, donma, takılma, ban riski (alakası bile yok) vs. gibi sorunlar yaşanmaz. Tabii aşağıdaki örnek olarak eklediğim sonuç benim fiber hattımdan. Türkiye'deki en iyi internet altyapısına sahip sayılı kişilerden biriyim (kurumlar ve holdingler de dahil). Herkeste bu seviyelere düşmez, fakat tahminimce normalden 10-15MS arasında bir düşüş yaşanır.

@1mpR0sibbLe iyi geceler öncelikle forumda bazı üyelerin internetlerini incelerseniz ıp bazlı ping değerlerinin düşük olduğunu görürüsünüz. Buradaki ıp bazı protokollerdeki çıkışları öncelik alıp kaliteyi arttırmaktadır size bir yerden alıntı yapmak istiyorum bir yazı umarım dediğimi anlatır.

Örnek alıntı:

Konuya 1-2 kez denk geldim. Cevap yazmadım ama yazılan yanlış bilgileri düzeltmek adına cevap verme gereği duydum.

Öncelikle Virtual private network, Türkiye'de insanların aklında olan kavramdan biraz daha farklıdır. Siz büyük ihtimal nordvpn, expressvpn, cyberghost VPN, vs. gibi hazır hizmetleri/servisleri kastediyorsunuz. Onlarla %99 ihtimal düşmez.

ISS'ler yurtdışındaki sunuculara ulaşmak/ulaştırmak için taşıyıcılar (carriers) kullanılır. İsterlerse altyapılarını/sistemlerini farklı ülkelerin içerisinde de hazırlar trafiğini kendisi taşır. Mesela Türk Telekom kendisi de birçok ülkeye trafiğini taşıyor veya başka ISS'lere kiralıyor (Türk Telekom ınternational).

Valve/Steam oyunlarının Türkiye için en yakın sunucuları Vienna'da bulunuyor. Türkiye'de Türk Telekom, Turkcell, vs. gibi ISS'ler direkt Valve'ın vienna sunucularına ulaşmıyorlar. Sanırım bir tek Vodafone ulaşıyordu ama o da sadece İzmir için geçerli. Çünkü kullandıkları taşıyıcısı CW.net'in İzmir-vienna'ya direkt bağlantısı var. Fakat diğerlerinin kullandıkları taşıyıcılar direkt Vienna'ya ulaşmıyorlar. Farklı ülkeler üzerinden dolanıyorlar. Bu da daha fazla gecikmeye sebebiyet veriyor. Tabii buna karar veren taşıyıcı değil, hizmet alan şirket. Yani anlaşmayı değiştirebilirler. Hatta Ntt'nin Vienna'ya direkt bağlantısı var. Fakat araya maliyet artışı gibi bir durum girmiş olabilir. Tabii ki bir de ISS'ler anlaşma yaparlarken oyun sunucusuna şöyle gidelim, vs. bunları düşünmezler.

Doğru VPS seçilir (oyun sunucularına yönlendirmesi önemli) ve düzgün konfigürasyonlar yapılırsa aşağıdaki sonuç çıkar. Ayrıca paket kaybı, donma, takılma, ban riski (alakası bile yok) vs. gibi sorunlar yaşanmaz. Tabii aşağıdaki örnek olarak eklediğim sonuç benim fiber hattımdan. Türkiye'deki en iyi internet altyapısına sahip sayılı kişilerden biriyim (kurumlar ve holdingler de dahil). Herkeste bu seviyelere düşmez, fakat tahminimce normalden 10-15MS arasında bir düşüş yaşanır.

VPS nedir? Türk Telekom direkt olarak ilk sayfadaki resimlerde direkt bağlantı kurarak. Bana 36 ms sağlıyordu. Şu an tabii 62 ms olarak sağlıyor. Ve senin altyapın tam olarak ne?

Örnek alıntı:

Hocam söylemek istediğinizi anladım. Operatörler yurt dışı bağlantılarında maliyet kaygıları yüzünden mecburen 3. firmalar ile anlaşma yapıp verileri o firmaların üzerinden taşıyor. Arkadaşın ekran görüntülerinde doğrudan Telekom'u köşeye sıkıştıracak dayanaklar yok. Gayrettepe'den çıkan arabağlantı önceden de söylediğim gibi taşıyıcı firmanın sorumluluğunda. Telekom NTT gibi pahalı ve kaliteli firma ile çalışıyor fakat sizin de söylediğiniz gibi ücretlendirme skalası yüzünden kendi müşterilerinin bağlantılarını gereksiz yere dolaştırılmasını uygun görüyor.

@Patrixcs VPS anlamı Virtual private server kısaca anlayacak şekilde söylemek gerekirse bir hosting fiziksel bir sunucunun sanallaştırma yazılımları ile birden çok sunucuya bölünerek kaynakları en verimli şekilde kullanmasını sağlayan yapıdır. Buradaki amaç ıp bazlı iletişimde öncelik alıp buradaki sunucuda barınan verilere erişip yazılımla verimli şekilde yurt dışında rahatça gezinmek olarak algılayabilirsin. Tabi kişiye özel ıp söylendiğinde sakın aylık kiralanan statik veya özel ıp olarak algılamayın bu sunucuya erişebilmek için özel bir kart gibi görün ve tabii maliyetlidir ama o maliyet bölünebilir ve bu hizmet bazı müşteriler için sağlanabilir.

@Patrixcs VPS anlamı Virtual private server kısaca anlayacak şekilde söylemek gerekirse bir hosting fiziksel bir sunucunun sanallaştırma yazılımları ile birden çok sunucuya bölünerek kaynakları en verimli şekilde kullanmasını sağlayan yapıdır. Buradaki amaç ıp bazlı iletişimde öncelik alıp buradaki sunucuda barınan verilere erişip yazılımla verimli şekilde yurt dışında rahatça gezinmek olarak algılayabilirsin. Tabi kişiye özel ıp söylendiğinde sakın aylık kiralanan statik veya özel ıp olarak algılamayın bu sunucuya erişebilmek için özel bir kart gibi görün ve tabii maliyetlidir ama o maliyet bölünebilir ve bu hizmet bazı müşteriler için sağlanabilir.

Bunu bizde alabilir miyiz?
Hocam söylemek istediğinizi anladım. Operatörler yurt dışı bağlantılarında maliyet kaygıları yüzünden mecburen 3. firmalar ile anlaşma yapıp verileri o firmaların üzerinden taşıyor. Arkadaşın ekran görüntülerinde doğrudan Telekom'u köşeye sıkıştıracak dayanaklar yok. Gayrettepe'den çıkan arabağlantı önceden de söylediğim gibi taşıyıcı firmanın sorumluluğunda. Telekom NTT gibi pahalı ve kaliteli firma ile çalışıyor fakat sizin de söylediğiniz gibi ücretlendirme skalası yüzünden kendi müşterilerinin bağlantılarını gereksiz yere dolaştırılmasını uygun görüyor.

O 3 firma ile ilgili olan sorunu nasıl düzelttireceğim. Cidden oyunu oynayamıyorum artık. R6, PUBG'de dahil hiçbirini oynayamıyorum. Ping düşüren programlara para vermek istemiyorum. Deneme sürümü olarak denedim bir tane CS:GO'da 80'nin altına düşmeyen ping bir anda 30'a düştü 🤣

@Patrixcs sizin bunu alabilmeniz için bir firma veya bir hizmet sunup öncelik talep edip parasını ödemeniz gerekir. Örneğin xcloud mini 1 CPU 1GB RAM 10 GB SSD paketi 3 dolardan aşağı değildir aylık. Ama bu size istediğinizi vermez çünkü üst paketi ise xcloud Ultra+ 16 CPU 64 GB RAM 500 GB SSD 250 dolar aylık omurganın girişinden yani ilçe santralden tutun verilerin protokolden filtre edilerek tekrar omurgaya verilmesi burasıda gayrettepe il müdürlüğü ve çıkışı sağlayıp yurt dışındaki firmalarla anlaşmak ve oradan tekrar yönlendirip istediğiniz paketi sunucuya gönderip almak tahmini 3 ile 4 kere aralara bu özel sunucu kurulup maliyeti üstlenmeniz gerekebilir.

Geri
Yukarı