Türk yapımı oyun: Potentia

Oyuna yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Öncelikle birkaç şey söylemek istiyorum. Herhangi bir oyuna sadece kötü veya çöp demek o oyunu geliştirmez. Sadece fikir kirliliği oluşur. Ben burada kendi fikirlerimi ve tavsiyelerimi incelemeyle karışık yazacağım.

Oyun, sanırsam kıyamet sonrası olarak geçiyor. Yani oyunun en başında bir telsiz gözüküyor ve "3 yıl sonra" yazısı giriyor. Sonrasında ise bizi ıssız şehir karşılıyor. Oyuna ilk baktığımdan beri The Last of Us havasını seziyorum, bu da çok güzel bir şey. Çünkü bu tarzda bir oyun çok az var. Sonrasında telsizden bize markete gitmemiz söyleniyor ve biz de markete doğru yola koyuluyoruz. Markete gidene düşmanlarla karşılaşıyoruz, ekipman topluyoruz bir de mermi tarzı şeyler. Arada da Türkçe seslendirme olduğu için bu halde olmanın sebebinin savaş sebebinden olduğu anlaşılıyor. Buradan sonrasında markete ulaşıyoruz, orada da sanırsam bir rutin kontrol ve biraz daha ilerleyince demo bitiyor. Bundan sonrası tamamen kendi görüşlerim

Hikayesi nasıl?

Açıkçası oyun demo olmasından kaynaklı çok bir şey anlaşılmıyor, hatta hiçbir şey. Oyunun başında markete gitmelisin tarzı bir diyalog dönüyor, markete gidiyoruz ve bitiyor. Ama yine yukarıda dediğim gibi TLOU tarzı bir oyuna benzediğinden benim beklentim yüksek. Hikayesel olarak demo içinde bir şey göremeyebilirsiniz.

Seslendirme ve alt yazı nasıl?

Oyun menüsünde Türkçe işaretlememe rağmen ayarlarda ve oyunun sonunda İngilizce yazılar gördüm. Dublaj ise biraz Hollywood vari olmuş, iyi denemez ama sonuç olarak var. İngilizce seslendirmeyi dinlemedim, onun hakkında fikrim yok. Yine oyunda çok bir şey görmediğim için dublaja çok bir şey diyemeyeceğim.

Savaş mekanikleri ve vuruş hissiyatı nasıl?

Burada birazcık salmışlar gibi. Savaş mekanikleri konusunda birazcık başarısız olmuşlar gibi. Vuruş hissiyatı gerçeken olmamış daha iyi yapılabilir, savaş mekaniklerinde, vurunca tokluk hissi, atmosfer, gerilimi hiç hissetmiyorsunuz. Düşmanlarda siper özelliği yok, sizi nerede gördüyse veya silah sesini duyduysa oraya doğru geliyor. Düşmanları yakından indirme özelliği var fakat ben hiç yapamadım, onu birazcık yapamamışlar. Yani birazcık vasat olmuş burası. Genel olarak savaşmak keyif veren bir şey değil.

Karakter animasyonları nasıl?

Bir yerlerden tırmanma ve düşme animasyonları güzel olmamış. Özellikle düşme animasyonunda oyunun akıcılığı bölünüyor. Belki animasyondan kaynaklıdır ama tam düşerken 1 saniye civarı fizik dışı düşmek garip duruyor. Silah tutma animasyonu fena değil buranın konusu değil ama silah şarjör sesi de güzeldi. Ölme animasyonu biraz vasattı daha akıcı yapılabilir.

Ses ve müzik nasıldı?

Yukarıda da bahsettiğim silah şarjör sesi çok hoşuma gitti, belki de stok bir ses ama bilmiyorum. Atmosfer olarak sanırsam ses yoktu birazcık daha ortam sesi yani hafif tıngırdatan bir müzik çalmıyor. Savaşa girdiğimizde çalan müzik rahatsız edici, keşke onu daha sakin bir şekilde tasarlasalarmış. Diğer tırmanma, yürüme, düşme gibi sesler sanırsam stok yani hazır sesler. Daha iyi olabilirdi ama çok da kötü değil. Oyunun sonunda yani bitmeye yakın bir müzik çaldı ve çok hoşuma gitti gerçekten çok güzel bir müzikti. Oynarsanız anlayabilirsiniz ancak. Son olarak oyunun sanırsam çıkış müziğiydi o da ayrı bir güzeldi. Şarkı İngilizceydi ama tınıları çok hoştu.

Grafikler nasıl?

Açıkçası grafikler beni şaşırttı. Steam oyun kuyruğunda oyunun demosunu indirtecek kadar. Oyuna baktığımızda karakter güzel modellenmiş. Ağzı oynamıyor ama yine de güzel bir modelleme olmuş. Çevre grafikleri güzel, tabii ki bir TLOU değil ama gayet başarılıydı. Daha da başarılı olabilmesi için destek olmamız gerekiyor. Genel olarak grafikler ve modellemeler iyi.

Bu oyun ne zaman çıkacak?

12 Şubat. Ayrıca oyunun tam hali demodan çok daha iyi olabilir. Bu değerlendirmelerim sadece demo içindir.

Erzurum mu, Potentia mı?

Öncelikle iki oyunda da başka bir oyundan esinlenme var. Diyeceksiniz bu hangi oyunda yok? Haklısınız, bu her oyunda var ama Erzurum'da bu çok fazla. Potentia ise biraz daha kendine özgü bir oyun. Benim düşüncem ikisine de destek olmanız. Maddi olarak durumunuz yoksa benim tavsiyem Potentia olacaktır. Biraz daha güzel bir oyuna benziyor.

Sonuç olarak bu oyun potansiyel olarak gayet başarılı bir oyun. Firmanın yaptığı ilk oyun olduğu için tabii ki amatörlükler olacak fakat bence gayet güzel duruyor. Dediğim gibi gayet yüksek bir potansiyel var bunu çok güzel değerlendireceklerini düşünüyorum, 12 Şubat'ta oyun çıkınca hep birlikte göreceğiz. Siz beğenmesiniz bile destek olun ki böyle oyunların sayısı artsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
D-dostum bu oyun türklerin elinden mi çıkmış şimdi ?

Yazıyı okumadım ama steamda ki görselleri gayet iyi duruyor. Ve bi tık TLOU havası sezdim sanki. Ana karakterde Joele benziyor. Ama olsun bu oyun böyle çıkarsa cidden çıktığı gibi alıcam. Hem destek olsun diye hem de kendim oynayacağım.

D-dostum bu oyun türklerin elinden mi çıkmış şimdi ?

Yazıyı okumadım ama steamda ki görselleri gayet iyi duruyor. Ve bi tık TLOU havası sezdim sanki. Ana karakterde Joele benziyor. Ama olsun bu oyun böyle çıkarsa cidden çıktığı gibi alıcam. Hem destek olsun diye hem de kendim oynayacağım.
Yazıyı okumak yerin oyunun demosunu oynamak daha mantıklı zaten. Tavsiyem demoyu oynaman.

Şöyle bir göz gezdirince grafikleri cidden çok sevdim. Tabii AAA oyunlarla karşılaştırmak doğru değil ama şu haliyle çok güzel grafiklere sahip bir Türk oyunu olmuş. Biz Türkler bu kadar modelleme yapabildiğimize göre AAA oyun grafiklerinde bir şeyler çıkarmamız da yakındır. O yüzden elimizden geldiğince destek vermeliyiz.

D-dostum bu oyun türklerin elinden mi çıkmış şimdi?

Yazıyı okumadım ama Steam'de ki görselleri gayet iyi duruyor. Ve bir tık TLOU havası sezdim sanki. Ana karakterde joele benziyor. Ama olsun bu oyun böyle çıkarsa cidden çıktığı gibi alacağım. Hem destek olsun diye hem de kendim oynayacağım.

Biredir joel ana karakter saç rengine kadar aynı TLOU'yu türkler yapsaydı ne olurdu sorusunun cevabı potentia.

Yazıyı okumak yerin oyunun demosunu oynamak daha mantıklı zaten. Tavsiyem demoyu oynaman.
Demosu çıkmış mı😍 Görmedim. Hemen yüklüyorum o zaman.

Biredir joel ana karakter saç rengine kadar aynı TLOU'yu türkler yapsaydı ne olurdu sorusunun cevabı potentia.
Hocam olsun be. Hemen kötümser olmayın. Tamam benziyor ama yapıcak bir şey yok. Şu grafiklerin bile Türklerin elinden çıktığına şükrediyorum. Umarım reklamını Türklere değilde yabancı ülkelere yaparlar ve orda da satar. Eğer oyun tutarsa daha iyileri de yolda demektir bu.

Aşırı iyi gözüküyor oyun. Sistem kaldırsaydı demoyu indirirdim direkt.
Bir saniye bu nasıl Türk yapımı ? Steam görselleri mükemmel duruyor. Hemen indiriyorum
Aynen bende şaşırdım. Türklerin elinden çıkması ayrı bi güzel. Ben indirmeye başladım bile. Ama 5 GB olması şaşırttı. Gerçi demoydu. O yüzden düşüktür.

Geri
Yukarı