Türk Yerli Arama Motoru "Yaani" Hizmete Sunuldu

Turkcell'in bu gün açıkladığı Türk üretimi arama motoru Google Play ile IOS'da servis edildi. Şu anda web site üzerinden arama yapılmıyor. Android ve IOS'da indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Turkcell kullanıcıları için arama yapma ücretsiz olarak sunuluyor. Diğer operatörlerde standart ücretlendirmelere tabii olacak. Geleceği iyi görünüyor. Kullanan arkadaşlarda tecrübelerini paylaşabilirler. Turkcell'e teşekkür ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz. Hayırlı olsun.

Linke Buradan Ulaşabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hem isim kötü hem de sadece mobil platforma yönelmişler. Başarılı olacaklarını sanmıyorum.

İsimden ve mobil platforma ağırlık verilmesinden yola çıkacak olursam genç kesime yönelik bir çalışma gibi görünüyor. Fakat artık genç kesimin arama motoru bile kullandığından şüpheliyim. Varsa yoksa Insragram, Snapchat...

An itibari ile kullanmaya tenezzül dahi etmedim. Ne Chrome ne de başka bir şeyi de devre dışı bırakmadım. Twitter kullanan veya ekşi sözlük takipçisi olanlar bu arama motorunun fiyaskosuna rastlamıştır.

Turkcell bu işten veri toplamaya çalışıyor ama maalesef ki başaramayacak. Başarsa başarsa cahil kitlenin verilerini toplamayı başarır.
Google da mesela verilerini topluyor ama en azından senden aldığı veriyle ürününü geliştirir ve sana göre reklamları özelleştirmeye çalışır. Çok derin bilgileri şu ana kadar elde etmiştir bile. Bir yandan da Turkcell'in senin verilerini toplamasını düşünelim diyeceğim ama düşünemiyorum. O kadar rezil haldeyiz. Yanlış insanları mağdur eden ama üst kademelerde olanlara elleşmedikleri ByLock'u, Digiturk üyeliğinin iptali A,B,C için delil sayılabiliyor falan.
Turkcell'in Ensar Vakfı'nı desteklemesi en yeterli delil olabilir benim için. Ben bu oluşumla verilerimi paylaşacağım he :)

Yandex projesi özünde. Yerli ve milli falan da değil.
https://www.quora.com/Why-is-Yandex...d-innovations-in-Yandex/answer/Sergey-Aksenov

Ntent firmasının arama motorunu kullanıyor. Ne yerli ama? :)
Türkçe: Turkcell Yaani
Rusça: Web Search
İngilizce: Web Search

Sonuçları bilin bakalım nereden çekiyor? Bing. :)
Turkcell launches Microsoft Bing-powered Yaani search engine - Turkey Blocks

Bakın kaynak kodlarının rezilliğine bile girmiyorum. Aldıkları temanın Dummy HTML kodlarını bile silmemişler. Resmen "Beni başka yerden kopyaladılar ve direk yapıştırdılar abi!" diye bağırıyor bütün kodlar. Bu verilerin içinde kumarla alakalı yazılar olduğu için bazı networklerde "Gambling" kategorisinde gözüküyor ve siteyi engelliyorlar. Hangi akla hizmet böyle bir işe kalkıştılar aklım almıyor. "Geliyoo" bile daha profesyoneldi.

DM-JM4RWkAAhPMO.jpg

Son olarak şöyle güzel bir yazı ile sonlandıralım.
Web sitesi üzerinden kaynak kodlarına baktığınızda gülmekten yıkılabilirsiniz. Bakın, programcı olmanıza gerek yok, basit bir kaynak kodu okuma yapıyorsunuz, saçma sapan şeyler çıkıyor.

Yapmayın arkadaşım arama motoru filan. Binlercesi var, yapmayın. Onların yapmadığı bir şeyi yapın ki inovasyon nedir görelim. Bu halinizle basit birer taklitçiden başka bir şey olamazsınız.

Son düzenleme:
Google baya yol kat etmişken böyle şeylerin çıkması bana saçma geliyor. Sen daha açıkları sorunları düzeltirken Google yenilikler getiriyor. Yandex tarayıcısını bile gereksiz buluyorum. Arama motorundan zaten Microsoft ana sayfayı zorunlu yapmasından dolayı tiksiniyorum. Zorla ana sayfa değiştiren uygulamalar gibi.

Ben Yandex'i bakım yaptığım her bilgisayardan kaldırıyorum. Çok fuzuli bir uygulama bana kalırsa. Ayrıca Google amca varken başka bir arama motoruna ihtiyacı yok kimsenin. O hepimizin amcası. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı