Türkçe altyazı ve İngilizce dublaj ile dizi izlemek yararlı olur mu?

244012

Hectopat
Makaleler
7
Yoksa Netflix için gördüğüm çift altyazı eklentisini mi kullanmalıyım?

Başka konularda İngilizce dublaj ve altyazı önerilmiş ama nasıl anlayacağım?

Bence ingilizce dublaj + Türkçe altyazı yapman daha iyi olur. Diğer türlüsünü ben denedim ama takip edemiyorum sadece o iki dile odaklanmam gerekiyor, e o zamanda filmden bir şey anlamıyorum. İyi kötü bir kaç kelime kalıyor akılda, kelimeleri dikkatle süzersen dahada fazla. Dediğim gibi İngilizce dublaj ve Türkçe altyazı olmalı bence.

Pek faydası olmaz. Yani kulak aşinalığı olabilir ama bir gelişim için çok uzun sürecektir. Yazıları okuyunca filme odaklanıldığı için, sese fazla dikkat etmiyorsunuz.

Esas konuşmalar İngilizce + altyazı İngilizce olursa faydasını görebilirsiniz. Bunu anlamak için de belli bir seviye gerekiyor tabii.

Bunun için ek olarak dili ilerletmeye çalışın. Tam anlayamıyorsanız sırf bunu yapmak için bir diziye başlayın ve onu o şekilde izleyin. Sevdiğiniz dizileri anlamadan izlemek sıkar insanı.

Pek faydası olmaz. Yani kulak aşinalığı olabilir ama bir gelişim için çok uzun sürecektir. Yazıları okuyunca filme odaklanıldığı için, sese fazla dikkat etmiyorsunuz.

Esas konuşmalar İngilizce + altyazı İngilizce olursa faydasını görebilirsiniz. Bunu anlamak için de belli bir seviye gerekiyor tabii.

Bunun için ek olarak dili ilerletmeye çalışın. Tam anlayamıyorsanız sırf bunu yapmak için bir diziye başlayın ve onu o şekilde izleyin. Sevdiğiniz dizileri anlamadan izlemek sıkar insanı.
Hangi şekilde izlemeliyim?

Hangi şekilde izlemeliyim?
Dediğim gibi altyazı İngilizce olursa en faydalısı o. Diğeri hiç faydalı olmaz değil ama yavaş gelişim olduğu söyleniyor.

Bence ilerletmek istiyorsanız, zaman ayırabilirseniz internetten ara sıra İngilizcenizi geliştirecek şekilde grammar, kelime bilgisi vs. çalışın. Biraz daha ilerleyince dizileri de az çok anlayabiliyor olursunuz. Böylece İngilizce altyazılı izlemeye başlayabilirsiniz.

Hepsini anlamak zorunda değilsiniz, dili geliştirirken tam anlamak da pek mümkün değil. Dili iyi biliyor olsak bile kritik bir kelimenin anlamını bilmeyince ve tahmin edilemeyecek şekildeyse o cümle yine anlaşılamayabiliyor. Temel olarak bazı kısımları az çok anlayabiliyorsanız güzel.

E keyfi nerede diyeceksiniz, böyle pek keyfi olmuyor maalesef. O yüzden sırf bunun için bir diziye başlamanızı önermiştim. 🙂

Hocam sadece dizi izlemek yeterli olmayabilir. Benim tavsiyem ayrıca kitap okumanız. Moon reader uygulamasını indirin istediğin ve seviyenize uygun bir kitabın pdfini yükleyin. Uygulama içerisinde tıkla-çevir kısmını da kullanarak İngilizce kitap okuyun eminin çok faydasını göreceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı