Türkçe kuralları hakkındaki görüşleriniz?

Daha ilk mesajda ceza almak ağır geliyor, kabul ediyorum ama güzel bir anı oluyor. TP gitikçe büyüyor ve ben her bir mesajı yine teker teker düzenlemeye devam ediyorum. Bazı arkadaşlarım benim bu uğraşımı okyanustan kovayla su çekmeye benzetiyor. Ama Technopat diğer forumlardan farklı bir yer. Onu özel kılan da seviyesi, Türkçe kullanımı ve forumdaki kullanıcıların bilgi birikimi.
Gayet iyi bir çalışma ancak biraz aşırıya kaçılmış gibi. Mesela "ki" eklerini yazarken bir hata yapıldığında anında uyarı yada ceza görebiliyorsunuz. Bu biraz abartı gibi onun haricinde çok seviyeli ve yardımsever bir forum. Bu arada sanırım dil eklentisinde bir problem yaşanıyor çünkü ingilizce kelimeler var. Asıl bu dilimize aykırı gibi diğerleri ufak tefek şeyler. Bence forum %100 Türkçe olmalı.

08-10-2012 bu tarihte ceza aldım ve bir dahada foruma katılmadım. 3 ay oluyor . Daha önce de Admin'e özelden açıklamıştım; İngilizce klavye kullanıyorum ve dilbilgisi bende zayıf, bu sebebten dolayı hata yaptığımı bile bilmeden ceza aldım. 40 Yaşımdayım ve bazı lehçe ve şiveden ve eğitimden kaynaklanan sorunlar yaşıyorum ve bu sebebten çocuk gibi ceza yedim. Üstelik sabah 3-4'lere kadar forumda kalarak yardımcı olmaya çalışıyordum. Yani bu forumda dilbilgisi zayıf olan, İstanbul lehçesiyle konuşamayan barınamıyor. Bu yaştan sonra da Türkçe dersi alamıcağım için durmadan da ceza yemek istemediğim için son yazımı da yazıp iyi çalışmalar diliyorum... Son olarak da bazı Admin'lerin, bazı arkadaşlarla cevap vermek yerine dalga geçtiğini, bazen üstükapalı azarladığına tanık oldum. Ama onlara uyarı ya da ceza gelmiyor, ya da özür dilemiyolar. Bunu sadece uyarmak için yazdım. Çok defa mesaj yazmak istedim özellerine ama yazmadım. Buna dikkat edin . Recep kardeşimi çok severim ve onun sayesinde bu foruma üye oldum, hala faceden takip ederim. O buraya insan çekmek için çabalarken bazı adminlerin yaptığı yakışmıyor.

08-10-2012 bu tarihte ceza aldım ve bir dahada foruma katılmadım. 3 ay oluyor . Daha önce de Admin'e özelden açıklamıştım; İngilizce klavye kullanıyorum ve dilbilgisi bende zayıf, bu sebebten dolayı hata yaptığımı bile bilmeden ceza aldım. 40 Yaşımdayım ve bazı lehçe ve şiveden ve eğitimden kaynaklanan sorunlar yaşıyorum ve bu sebebten çocuk gibi ceza yedim. Üstelik sabah 3-4'lere kadar forumda kalarak yardımcı olmaya çalışıyordum. Yani bu forumda dilbilgisi zayıf olan, İstanbul lehçesiyle konuşamayan barınamıyor. Bu yaştan sonra da Türkçe dersi alamıcağım için durmadan da ceza yemek istemediğim için son yazımı da yazıp iyi çalışmalar diliyorum... Son olarak da bazı Admin'lerin, bazı arkadaşlarla cevap vermek yerine dalga geçtiğini, bazen üstükapalı azarladığına tanık oldum. Ama onlara uyarı ya da ceza gelmiyor, ya da özür dilemiyolar. Bunu sadece uyarmak için yazdım. Çok defa mesaj yazmak istedim özellerine ama yazmadım. Buna dikkat edin . Recep kardeşimi çok severim ve onun sayesinde bu foruma üye oldum, hala faceden takip ederim. O buraya insan çekmek için çabalarken bazı adminlerin yaptığı yakışmıyor.

Bizler genç insanlarız ve hata yapabiliriz. Moderatörlerimiz ise daha 20 yaşına bile ulaşmamış, hatta bazıları 18 yaşına bile basmamış genç arkadaşlardan oluşmakta. Nerede hangi hatalar yapıldığını söylerseniz ya da simgesi üçgen içinde ünlem olan "Mesajı Şikayet Et" butonunu kullanırsanız bu konuda önlem almak isteriz.

Yaptığım hatalardan ve ekibimin yaptığı hatalardan dolayı özür dilerim.

Çorbada benim de tuzum bulunsun.

Aramızda mutlaka Firefox kullanan vardır. Mesela Word'de bir yazıyı yanlış yazınca altında kırmızı bir çizgi çıkıyor. Aşağıda verdiğim eklenti Firefox'a böyle bir özellik katıyor. %100 başarılı olmasa da iş görüyor.

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/turkce-imla-denetimi/

ashampoosnap2012051213h.jpg

Bununla ilgili size 'Özel Mesaj' ile bir teşekkür etmiştim. Devam edilmeli, güzel bir uygulama. :)

- - - Güncellendi - - -

Bazı Admin'lerin, bazı arkadaşlarla cevap vermek yerine dalga geçtiğini, bazen üstü kapalı azarladığına tanık oldum.

Bu konuda size aynen katılıyorum.

Şimdi bu lafı bir kişiye özel olarak söylemiyorum, genel olarak söylüyorum. Bazı insanlar bazı insanların yaptığı espiriyi bile dalga olarak anlayacaksa eğer o zaman anlaşmazlık olur.

Burada espirili anlatmak daha iyi olur. Diplomatik bir şey konuşulmuyor sonuçta. ;) Forum ortamı komik olmalı tabiki.

Merhaba, ben sıkıntımı dile getiriyorum. Buradaki düzgün Türkçe çalışmalarınıza saygı duyuyorum. Gelelim asıl olaya: her yazdığım mesajı bir yöneticinin gelip düzeltmesine hafiften gıcıklanıyorum. Konu açtım, ilk ben düzelttim. Sonra A modülatörü geldi düzeltti, onun üstüne ben yine den sadece ;) ekledim, 2 saat sonra da B modülatörü geldi o da düzeltti. Neyi düzeltti onu da anlamadım.

Ve önce MS Word’de yazıp düzenleyip paylaşıyorum. Bakın bu kadar hiçbir forumda uğraşmadım. O da burada bulunan bir kişiye olan saygımdan, başka bir şey değil.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı