Türkçe neden evrensel bir dil değil?

Bilgi üretmeyip sürekli aldığımız için Türkçe evrensel değil belirli kıtalar arasında sıkışmış kalmış bir dildir. En doğal nedeni budur. Daha sonrasında geçmişe dayalı olarak elde edilen topraklarda kendi dillerini kullanmalarında serbest bırakmak etkilemiştir. İngiltere elde ettiği topraklara kendi dilini zorunlu dil hâline getirmiştir. :)

Sunum hazırlıyorum fakat bunun cevabını tam olarak bulamadım. Sizin düşünceleriniz neler?

Kolaylık çok önemli biz bu dili doğar doğmaz öğrenmeye başladığımız için ne kadar zor bir dil olduğunun farkına varamıyoruz ancak detaylıca inceleyince Türkçe zor bir dil en yaygın ortak dili örnek alalım ( İngilizce ) biz konuşamıyoruz veya öğrenemedik diye zor diyebiliriz belki ancak dünya dillerine bakıldığında kolay bir dil.
Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Türkçe de Rusça gibi değersiz çünkü. Mesela ben İngiliz olsam Türkçe ve Rusça ile ne yapabilirim ki? En fazla gidip gezmemde kolaylık sağlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kolaylık çok önemli biz bu dili doğar doğmaz öğrenmeye başladığımız için ne kadar zor bir dil olduğunun farkına varamıyoruz ancak detaylıca inceleyince Türkçe zor bir dil en yaygın ortak dili örnek alalım ( İngilizce ) biz konuşamıyoruz veya öğrenemedik diye zor diyebiliriz belki ancak dünya dillerine bakıldığında kolay bir dil.
Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Ek olarak başka dillerden ve ülkelerden etkilenmemesi gerek dilimizde çokça farsça arapça vs. kelimeler var. Evrensel dillerde bunu pek sık göremezsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı