Türkçe yama şirketleri nereden para kazanır?

Ah keşke görse o firmalar oyunlarının yamaları üzerinden para kazandıklarını.
Oyunlar açık kaynak olsaydı, gönüllülerle birlikte Türkçe dil desteği eklenirdi. Github'da çeviri olsun takvim dolsun kafasında çok insan var.

Kapalı kaynak olup, bir de çeviri işini zorlaştırıp, üstüne gönüllü çevirmenler için iletişim bırakmayan firmaların zaten umrunda değildir. Umrunda olan, asıl oyuna eklerdi. Ekleyenleri de gördüm.
 
Farzedin ki çok sevdiğiniz bir oyun var ve Türkçe değil, siz bu oyunun dosyalarına erişim sağlayıp kendi çabanızla Türkçeye çeviriyorsunuz. Bunu başkalarınla paylaşmak için herkes işi paraya dökecek diye birşey yok. Bazen bir sebep aramaya gerek yok , içinizden geliyor yapıyorsunuz. İsim duyurmak için de yapabilirsiniz, gerçekten birilerine yararı olsun diyede. Bundan seneler önce, şimdikilere göre daha amatör film siteleri vardı mesela. Benim sıklıkla film izlediğim ve forumda takıldığım bir site de modluk başvurusu yapmıştım, onaylanınca, filmlere altyazı ekliyor sonra da upload ederek paylaşıyordum. Sadece bir tane film bile saatler alıyordu. Ne site sahibinden ne de reklam falan olayından bir gelirim yoktu mesela. Birşeyi yapıp insanlarla paylaşınca ve karşılığında iyi yorum alınca hoşuma gidiyordu. He iş ekip olmaya, sayıca çoğalmaya ve daha profesyonel çalışmaya dönüşürse tabi ki bir kar elde etme olayı giriyor işin içine ki anormal bir durum değil.
 
Ücretsiz çeviri yapanlar evet makine çevirisi yapıyor.
Ama şu var ki, bu sana aşağılamak veya hakaret etme hakkını vermez (hey size söylüyorum yukarıdaki birkaç kişi)
Makine çevirisi de olsa bu kolay bir şey değil.
Emek ve zaman gerektirir.
Onbinlerce kelime ve sözcüklerden bahsediyorum.
Şayet anlamadığım dille oynamaktansa, yarım Türkçe ile oynamayı tercih ederim.
Bizim insanımızdaki sıkıntı bu işte.
Bir uğraş çaba verenleri tebrik edip cesaretlendirmek yerine, hor görüp aşağılayıp, çaba gösterenlerin özgüvenlerini heveslerini kaybettiriyorlar.
Teşekkür etmeyin, tebrikte etmeyin ama bari yukarıdaki şahısların verdiği örnek üzere aşağılamayın hakaret etmeyin yeterli.
 
Bazıları bu işe gönül verdiği için yapıyor bazıları ücreti mukabilinde yapıyor, şahsen işin daha özenli ve sürdürülebilir olması için yamaların ücretli olması gerektiğini düşünüyorum ama bu sunulan ücretsiz yamaların özensiz olduğunu göstermiyor oyunlara gönül vermiş ücret talep etmeyen baba yiğitlerde var.
 

Yeni konular

Geri
Yukarı