Türkçede yabancı kelimelerin yazılışı sebebiyle aldığım ceza

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

matrax33

Kilopat
Güzide forumumuzda Türkçenin doğru yazılması hususunda özel bir özenimiz var. Diğer forumlar gibi değil.
Ufak tefek cezalar ile insanlar güzelce Türkçe öğrenmenin yanı sıra dil bilgisini de geliştirmekte. Ama bu gün yabancı bir kelimeyi telaffuz edildiği gibi yazdığım için İngilizce okumayı marifet sanan bazı yaşı küçük arkadaşlarca dalga geçildim. O da yetmezmiş gibi bu konunun denetleyicisi olan moderatör ekipten birileri benim doğru yazdığım kelimeyi düzeltip üzerine bana bilinçlendirmeye çalıştığım arkadaşlara yazdığım mesajlar sebebiyle engelleme koydu.

Bu vesileyle şuraya Türkçe yazım kuralları ile alakalı makale bırakayım. Hem moderatörler hem de hâlâ okul çağında ve öğrenen arkadaşlara biraz katkım olur.

(Kaynak: Ana yazım kılavuzu, Ömer Asım Aksoy, Adam Yayınları, on dördüncü basım, 1998)

İngilizce ama özel bir kelimedir "Mining" kelimesi, "mayning" dediğiniz gibi telaffuz oluyor. Eğer telaffuz şeklini yazacak iseniz kelimeden sonra parantez içerisine telaffuz halini yazabilir veyahut telaffuz şeklinin yanına parantez içerisinde normal halini yazabilirdiniz.

Yaptığınız şekil hatalı bir kullanımdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı