Türkiye, 2040 yılına kadar benzinli ve dizel araç satışlarının tamamen sonlandırılacağını taahhüt etti

Yarın sona erecek olan 2021 birleşmiş milletler iklim değişikliği konferansı'nda dün, tüm dünyadan temsilciler ulaşım sistemleri üzerine toplandı. Toplantıda dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan 6 şirket, 2040 yılına kadar fosil yakıtlı araçların üretimini sonlandıracaklarına dair taahhüt imzaladı.

Dünya için güzel bir adım siz ne düşünüyorsunuz? Ben garajdaki Tofaş'ı çıkartıp gazlamaya gidiyorum(!)

Kaynak:Türkiye, Benzinli ve Dizel Araçlara Veda Ediyor: İşte Tarihi

Ben anlayamıyorum bu elektrikli araç sevdasını. Elektrik enerjisi sanki çok çevreci yöntemlerle elde ediliyor. Keza bu araçlardaki en büyük masraf kalemi olan batarya için lityum madenciliği de bir dünya karbon emisyonu ile gerçekleştiriliyor.

Dünya normal olağan şekilde ilerliyor. Milyonlarca yıldır böyleydi. Kaldırılmasa bile birşey olacağından değil. Klasik yeni dünya düzenine ayak uydurma politikalarına çalıştırtıyorlar. Yakın zamanda iklim değişikliği bahanesiyle, evlere kapanmalar yaptırtacaklar şaşmayın. Facebook Meta açıldı boşuna mı açıldı? Eve tık saatlerce evde sanal ortamda gerçeklik gözlüğü ile tüm insanlıktan ve Doğadan uzaklaş. Son 20 yıla dönüp, sonra ileriye doğru bakarsak birşeylerin ters gittiğini anlayabiliriz. "Komplo teorisi demeden önce." Hepsi birbiriyle bağlantılı..
Komplo teorisi olan kısmı sanayi devrimiyle birlikte iklim değişikliğinin bugünkü ve böyle giderse sonrası dünyayı ne hale getireceğini zaten D.Hume, T. Malthus, N.Tesla gibi adamlar dile getirmiş ama rant ve kar uğruna hem çalışmalara engel olunmuş hem bunu engelleyecek politikalar uygulamaya konmamış, konmuyordu da ama artık geri dönülmez bir yere gidiyoruz; yeşil ekonomi yeni bir terim değil, uygulaması yeni. Ha sanallaşma ile sosyalliğin bitmesi, kontrolün şirketlerce artması, modern sömürgenin evrimi vs. bunlar elbette var, yok diyemeyiz ama bambaşka şeyler. (Baştakinin sonucu değil)

Sanki Türkiye'de binebiliyoruz ama 4.0 çift Turbo v8'lere tüm dünya veda edecek. Petrol kafalar için çok üzücü bir haber.

Zaten bu dünyanın ozon tabakasını delen ve doğaya en çok zarar veren Amerikalı'lar ülkelerinde 2.0 CC'den aşağı motor kullanmıyorlar ve sözleşmeye imza atmayan ülkeler arasında tabii bir kısım eyaletler imzalamış.

2040 yılına kadar zaten petrol rezervinin canına okunacak. Çevre ve iklimden bahsediyorlar ama 19 sene sonrasına tarih vermişler. Türkiye'nin neden böyle saçma bir anlaşma içerisinde olduğunu hala daha anlamıyorum.

Türkiye mi? Milletin Tofaş alacak parayı zor denkleştirdiği ülke olan Türkiye mi? Hiç sanmıyorum.
En ucuz elektrikli araba fiyatları ortada. Halkın alabileceği malum arabalar ortada.
Sözünü tutamayacağınız taahhütler vermeyin Allah aşkına.

Geri
Yukarı