Türkiye çapında suya zam yapılmalı!

Sular bedava olacak, ama herkese ait bir limit olacak. Bedava yapılan suyun ortalama maliyetini gelir vergisine ekleyecekler. O limiti geçersen her litre başına 1 TL ödeyeceksin. Limitsiz istersen normalde faturan 100 liraysa 225 gelecek. Anca bu şekilde önlenebilir. Kimse limitin dışına çıkmaz çünkü bedava kullanmak varken neden boşa para harcasın? Tabii devlet bunu istemeyeceği için böyle bir uygulama olmaz.

Hükumet de aynı mantıkta çalışıyor. Bir şeyi yasaklamak için o şeyin değerini yükseltmek kalıcı bir çözüm değil hatta çözüm değildir. Eğitim ve bilinçlendirmek şart.

Ayrıca sadece su değil, millet olarak çöp denen şeyleri de çöp! olarak görme algısından kurtulmamiz gerek. Çöpleri bilinçli yönetmeli ve atık olarak atmalıyız.

Daha 1-2 hafta önce benzer durumu yaşadım. Amcanın birisi almış eline hortumu asfaltı suluyor. Be akıllı insan asfalt sulamak nedir ya? Hani su israfını bir kenara bıraksak motosiklet kullanıcıları için hayati risk yaratıyor. Cidden nasıl çözülür bilmiyorum ama şu saçma sapan her yere çöp atanlara, piknik uğruna ormanları yakanlara, su israf edenlere, şiddet uygulayanlara, hayvanlara zarar verenlere gibi gibi eylem yapanlara gerekli cezalar verilmeli ve temel ahlak kurallarını bir şekilde bu millete öğretmemiz lazım. Yoksa camilerde sabahlara kadar namazda kılsak, Ayasofyayı da açsak kar etmez öbür tarafta.

Böyle geçici politikalar ile çözüm bulunamaz. Mesela yine karbon emiciler çıktı. İklim raporunda da buna değinildi. Hükümet buna yatırım yaparsa belki çözüme yaklaşırız.

Çözümün bu olduğunu düşünmüyorum fakat mantıklı bir görüş. Şöyle bir çözüm olabilir ama; 4 kişilik bir ailenin ortalama su gideri normal fiyatlandırma üzerinden yapılır normal su harcanmasının üzerine çıktığı zaman 2 kat 3 kat zamlı olarak tarife yazabilir.

Bu başlığı görenler hemen üzerime gelip zaten herşey pahalı birde suya fazla paramı verelim diyecekler. Ama insanların suyu bu kadar çok kullanmaları bir şekilde önlenmeli. Daha bugün bir apartman bahçesini yıkayan bir abla gördüm. Ablaya lafım yok. Belli ki yönetim öyle istiyor. Abla eline almış hortumu. Koca bina bahçesini arkadan başlayarak sulaya sulaya ön tarafa geldi.

Litrelerce su akıttı. Bunun gibi her gün litrelerce su boşa akıyor. Daha dün İstanbul'da ki barajların doluluk oranı %38 e düştü diye haber gördüm. İnsanlar suyu o kadar çok israf ediyor ki. Zaten küresel ısınmanın etkisiyle yağmur yağmıyor, üstüne birde var olan sular sıcaklık etkisiyle buharlaşırken bu kadar fazla su kullanmak bence hiç doğru değil. Bu yüzden suya zam gelmeli diyorum. İnsanlar çok fazla kullanmaya korkmalı. Boşa akıtmaya korkmalı. Evet zaten suya epey bir para veriyoruz.

Ama belli ki insanları durdurmaya yeterli değil. Daha fazla zam yapılmalı. Maddi durumu iyi olmayan insanlarda var biliyorum ve farkındayım. Ama bir şekilde çözüm getirilmeli. Birşeylere indirim yapılıp suya zam yapılmalı. Bu şekilde devam ederse susuz kalacağımız aşikar. Kimse küresel ısınmayı inkar etmiyor. Küresel ısınma var diyorlar ama icraat gösteren yok. Suyu az akıtayım diyen yok. Bence fazla su kullanımını engellemek için bir an önce birşeyler yapılmalı. Siz ne düşünüyorsunuz?

Sandığınız gibi su kaynaklarının tükenmesi hemen olmaz. 100 - 200 yıl' ı bulabilir o zamana kadar biz ölüp gideceğimiz için benim çok umrumda değil. Ayrıca tükense bile tuzlu su arıtılabilir tatlı suya çevrilir :)
Sular bedava olacak, ama herkese ait bir limit olacak. Bedava yapılan suyun ortalama maliyetini gelir vergisine ekleyecekler. O limiti geçersen her litre başına 1 TL ödeyeceksin. Limitsiz istersen normalde faturan 100 liraysa 225 gelecek. Anca bu şekilde önlenebilir. Kimse limitin dışına çıkmaz çünkü bedava kullanmak varken neden boşa para harcasın? Tabii devlet bunu istemeyeceği için böyle bir uygulama olmaz.

Ben şu an 200 TL ödüyorum. Yine öderim litre başı 1 TL bence az bir rakam 200 litre alırım 200 TL öderim sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı