Türkiye'de inançsız olmak

Karşındaki insan mı yoksa maymun mu önce ona bak. İnsansa ona yanlış düşündüğünü ve iyi biri olduğunu anlatmaya çalış, eğer maymunsa muhattap bile olma. Maymunun iş yerinde çalışıp ona para kazandırmaya gerek bile yok.

Türkiye'de hâlâ %60 müslüman vardır ama ben ileride bu oranın çok düşeceğine inanıyorum. Mülteciler gitmezse tam tersi de olabilir.

Ben her yeri kast etmedim zaten. Bizlerin yaşaması için gayet güzel bir düzen oluşmuş dedim.

Bir de paralel evren, quantum evrenin varlığını ispatlamadılar ki ispatlasalar bile bu bizim için bir şey değiştirmez.
Dünyaya yakın ve benzer ortamların oluşmasına el verişli gezegenlerin olduğuna dair çok kuvvetli iddialar, gözlemler vs. var. bazı canlılar ise çok anarmol şartlarda hayatta kalabiliyorlar uzay gibi mesela. yani uzayda bizden başka canlılarda olabilir. dünyanında kusursuz olduğunu düşünmüyorum. Bizim gibi canlıların yaşamasına el verişli hale gelmiş sadece, farklı koşullarda farklı canlılarda türeyebilirdi.
Eskiden taklidi imanla çok iyi olup bir sürü Yasin Suresini bilen, ezberleyen vardır. O bir ölçüt olmaz. Misal kafa keserler demişsin, bu ne kadar da yanlış bir tabir. Asagilasan daha da terbiyeli olmaz mıydı sence de? Bir kere Kafirun Süresindeki tek bir ayet bile bu dediğinin uydurmaca ve kötü düşürme olduğunu kanıtlar:"Senin dinin sana, benim dinim bana" Ben ne diye senin inancına karışayım veya sen?

Eğer din tilkiden ogrenilseydi tavuk çalmak helal olurdu, senin için demiyorum genel olarak olmayan şeyler söyleyenler için. Doğru bir şey soylesen lafım yok ama ben o kullandığın tabirlere karşı çıktım.
Senin dinin sana benim dinim bana işi müslümanlar güçsüz olduğunda inmiş ayet,
"Yeryüzünde fitne (şirk) kalmayıp din, tamamıyla Allah'ın oluncaya (ondan başkasına ibadet edilmeyinceye) kadar onlarla savaşın, cihad yapın. Eğer küfürden vazgeçerlerse, Allah yaptıklarını görür ve mükâfatlarını verir."

Dünyaya yakın ve benzer ortamların oluşmasına el verişli gezegenlerin olduğuna dair çok kuvvetli iddialar, gözlemler vs. var. Bazı canlılar ise çok anarmol şartlarda hayatta kalabiliyorlar uzay gibi mesela. Yani uzayda bizden başka canlılarda olabilir. Dünyanında kusursuz olduğunu düşünmüyorum. Bizim gibi canlıların yaşamasına el verişli hale gelmiş sadece, farklı koşullarda farklı canlılarda türeyebilirdi.

Bu konuda yorumum yok. Çünkü bana göre demek istemiyorum böyle şeylere. Zamanında çok araştırma yaptım bununla ilgili (üstelik bir kabzımal olarak). Uzay en büyük merakım. Benim için kutsal alan.

Ama dini etkileyecek bir şey yok yani. Sen bir şey öğrenirken dine ters diye düşünüyorsun olmaması lazım, gibi hareket ediyorsun ama bilim adına yaptığın hiçbir şey dine ters değil.

Çünkü bütün peygamberlerin ortak getirdiği şeyler arasında 1. tevhid inancı ikincisi ise ilim öğrenin demek olmuştur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dünyaya yakın ve benzer ortamların oluşmasına el verişli gezegenlerin olduğuna dair çok kuvvetli iddialar, gözlemler vs. var. bazı canlılar ise çok anarmol şartlarda hayatta kalabiliyorlar uzay gibi mesela. yani uzayda bizden başka canlılarda olabilir. dünyanında kusursuz olduğunu düşünmüyorum. Bizim gibi canlıların yaşamasına el verişli hale gelmiş sadece, farklı koşullarda farklı canlılarda türeyebilirdi.

Senin dinin sana benim dinim bana işi müslümanlar güçsüz olduğunda inmiş ayet,
"Yeryüzünde fitne (şirk) kalmayıp din, tamamıyla Allah'ın oluncaya (ondan başkasına ibadet edilmeyinceye) kadar onlarla savaşın, cihad yapın. Eğer küfürden vazgeçerlerse, Allah yaptıklarını görür ve mükâfatlarını verir."
Eğer sadece indiği döneme hitap etseydi her dönem güncellenirdi. Herhangi bir dönem, herhangi bir ayetin inmesi için bir vesile olabilir. Evrensel ve sürekli bir kitap. :)

Eğer sadece indiği döneme hitap etseydi her dönem güncellenirdi. Herhangi bir dönem, herhangi bir ayetin inmesi için bir vesile olabilir. Evrensel ve sürekli bir kitap. :)
Evrensel ve sürekli mi ?
hac süresinde hacca develerinizle gidin diyor, allah araba uçak gibi şeylerin icat edileceğini görememiş mi ? araçla, binekle falan gidin dese tamam diyecem özellikle deve olması şaşırtıyor.

Evrensel ve sürekli mi ?
hac süresinde hacca develerinizle gidin diyor, Allah araba uçak gibi şeylerin icat edileceğini görememiş mi ? araçla, binekle falan gidin dese tamam diyecem özellikle deve olması şaşırtıyor.
Kardeş o zaman gemide vardı. Bunda başka bir şey olabilir. Yoksa surede açın klimayı, arabanızla püfür püfür gidin dese bayağı saçma olurdu.

O zaman öyle arabaya binin yazsaydı biraz hayali bir şey olurdu. Çünkü insanlar ne olduğunu bilmezdi. Bunun sorgulanacak bir şey olmaması lazım.

Evrensel ve sürekli mi ?
hac süresinde hacca develerinizle gidin diyor, allah araba uçak gibi şeylerin icat edileceğini görememiş mi ? araçla, binekle falan gidin dese tamam diyecem özellikle deve olması şaşırtıyor.
Dostum, ne yazık ki açıkladığım halde anlamiyorsun. O zaman deve ile, imkan varsa şimdi de deve ile olurdu. Neden illa mi deve? Çünkü deve o zamanın binek hayvanı idi. Bir önceki mesajda geldiği dönemden itibaren sonraki her döneme hitap ettiğini açıklıyorum şimdi de öyle. Uçakla da git, otobüsle de. İmkanlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda. Sen eğer asıl mesaja bakmak istemiyorsun, çünkü inanmak istemiyorsun ve bir küçük bahane arıyorsun ayrıca dediğim gibi aradığın şey bahane de değil. Tekrar söyleyeyim mi, deve o zamanın binek aracı idi ve onunla olması emrolundu.

Yeni konular

Geri
Yukarı