“Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır” ibaresi neden kaldırıldı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hilafet ve saltanat kalktıktan sonra ülke yönetiminde din ve devlet işleri ayrıldı. Bu yüzden demokrasi ile yönetilen ülkelerde devlet dini olmaz. Yani sen doğduğunda sırf Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğun için mecburen müslüman olacaksın diye bir kural yok. Bu yasa ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı özgürce kendi dinini ve inancını seçme hakkına sahip oldu. Kendisine haliyle minnettarız zaten:) Bazı kafası karışıkları saymazsak tabii;)

Hocam konu ile alakası yok ama.siz hiç 'Gavur' diyorlar mı? Derlerse ne yapıyorsunuz?
Ateist olduğumu sadece kuzenim ve birkaç arkadaşım biliyor o kadar. Onlarda zaten biri Deist, biride Ateist. Bana gavur derlerse de pek umurumda olmaz. Gavur diyen kişinin Kur'an okumadığı belli olur zaten. O zaman kendisi de gavur olur.

Peki şu anda kaç tane Türkmen var Rumeli'de? Kaç tane Yunan Türkleşti veya Müslümanlaştı? Gösterir misin bana acaba nasıl bir asimilasyon olmuş Rumeli ve Balkanlar'da?
Olmamasının sebebi imparatorluğun yıkılmasının üzerinden 100 yıl geçmesi olabilir mi? Acaba tüm Türkmenlerin Türkiye'ye göç etmesi olabilir mi? Azıcık kafanı kullansan diyorum, ne dersin?

10 Nisan 1928 tarihinde yapılan değişiklikle Anayasa'nın 2 maddesinde yer alan “Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır” hükmü çıkarılmıştır. Arkadaşlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü severim, çok zeki bir kişi bunu da biliyorum bu anayasa maddesinin kaldırılma sebebi nedir? Eğer kendimi Atatürk düşmanı olarak göstermiş gibi olduysam değilim.
1937 yılında da anayasaya laiklik eklenmişti benim bildiğim.

Olmamasının sebebi imparatorluğun yıkılmasının üzerinden 100 yıl geçmesi olabilir mi? Acaba tüm Türkmenlerin Türkiye'ye göç etmesi olabilir mi? Azıcık kafanı kullansan diyorum, ne dersin?
Asimilasyon olmadığını sen söylüyorsun işte, bana bile fırsat kalmadı. Osmanlı baskıcı bir politika izleseydi şu an bütün balkanlar Müslüman ve Türk'tü. Sen de anladın şimdi sanki. 😏

10 Nisan 1928 tarihinde yapılan değişiklikle Anayasa'nın 2 maddesinde yer alan “Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır” hükmü çıkarılmıştır. Arkadaşlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü severim, çok zeki bir kişi bunu da biliyorum bu anayasa maddesinin kaldırılma sebebi nedir? Eğer kendimi Atatürk düşmanı olarak göstermiş gibi olduysam değilim.
Türkiye'de her vatandaş İslam dinine mensup olmayabilir. Vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin Türkiye Cumhuriyeti'nde eşit haklara sahip olması için çıkarıldığını düşünüyorum.

Asimilasyon olmadığını sen söylüyorsun işte, bana bile fırsat kalmadı. Osmanlı baskıcı bir politika izleseydi şu an bütün balkanlar Müslüman ve Türk'tü. Sen de anladın şimdi sanki. 😏
Evet dostum, devlet yıkılıyor ve soyları Türk olan insanlar artık tamamen farklı bir devletin egemenliği altında yaşamayı kabul edecek değil mi? Orası Türkiye'ye ait olsa sence göç ederler miydi?

Evet dostum, devlet yıkılıyor ve soyları Türk olan insanlar artık tamamen farklı bir devletin egemenliği altında yaşamayı kabul edecek değil mi? Orası Türkiye'ye ait olsa sence göç ederler miydi?
O göç eden kişiler zaten azınlık kesim. Yunanların ülkelerinde Türk istememesinden kaynaklı bir şey. Sen de Yunanistan'da yaşayan azınlık bir Türk olsan sen de göç ederdin. Yoksa Yunanistan'da başına neler gelirdi bilemem.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı