Türkiye ekonomisi batacak mı?

Merhaba dostlar bu dövizin durumu ne Allah aşkına, var mı öngörüsü olan?

Üretim yoksa devlet büyük devlet olamaz. Şu an ne üretiyoruz adam akıllı? Daha kendi araba markamızı bile yeni üretmeye başlıyacağız. Adamlar kendi devletindeki markalarla dünya rekabetinde(Mercedes&BMW).Biz daha 2020'de kendi arabamızı tanıttık, daha üretilmedi bile. Tabii ki bu sadece tek bir örnek fakat bence çok önemli. Alman markası Mercedes dizel arabaları için fransız markası renaulttan motor blokları alıyor. Aralarında alış-veriş yapıyorlar. Neden biz o alışverişi yapamıyoruz? Bizde o motor bloğunu o motoru üretecek insanlar var fakat şu an çoğu ya evde boş boş yatıyor ya da sanayi de dükkanı var. Neden? Çünkü sınavda felsefeyi, biyolojiyi, edebiyatı yapamadı, şartları el vermedi veya ailesi okutmadı, biz sadece ezber eğitimle ilerlemeye çalışan bir ülkeyiz. Olmayan eğitimle! Boş vaatlerle emekli kesimi umutlandırarak yönetime geçen ve yönetilemeyen bir ülkeyiz. Ne oldu da 10 sene içinde işler bu kadar değişti? Dünya savaşı mı çıktı? Darbe mi gerçekleşti? Hiçbirimiz bu 10 sene içinde neler olduğunu bilemeyiz. Bilenler de konuşamaz. 2023 diye diye sürdürdüğü yönetimle 2023'te hiçbir icraat yapamazsa söyledikleri Fas'a fiso çıkarsa( ki öyle olacak) bu sefer askeri birlikler değil halk kalkınır. Milletin enayiliği de bir yere kadar. O günleri düşünmek bile istemiyorum.

Seçim haricinde hükümeti değiştirebilecek demokratik bir yol biliyorsanız gençleri aydınlatın lütfen. Ne yapsın millet sokağa mı dökülsün?
Ben demokrasi bile demedim. Ayrıca kriz, buhran zamanlarında pek demokrasi işlediği söylenemez. Bunun için Arap Baharına bakabilirsin.

Ben ayrıca hükümeti devirin demiyorum. Oturun düşünün. Ben devletim için, en iyi ne yapabilirim? Kendimi nasıl geliştirebilirim?

En basitinden kitap okumak, dünya görüşü sağlamak. En kötü durum, sen devletine en iyi şekilde yardım edemedin, büyütecegin çocuklar, devletine faydalı olacak şekilde yetiştir. Dünya görüşü olsun.

Bir de, oy kullanmaya giderken, 20 defa düşünmek. Elden başka çare gelmez, ayaklanma dışında.

Bütün ümidim gençliktedir. -Mustafa Kemal Atatürk.

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz Vatan'ın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Şu paragraf taki her cümle bugün için. Ama gençlik kaçma derdinde, olsun. Ama lafa gelince "otom ozondoyoz!".

Ne yapmayı düşünüyorsun? Anlat deneyelim. Eğitim sisteminin bu denli kabiliyetsiz olduğu ülkede okusan bile yerleşemiyorsun. O eniştelerin, dayıların, amcaların, damatların torpilli çocukları okurken sen onca yıllık eğitimini süpermarkette çalışmak için alıyorsun. Gençlerin kendi yalanlarına inanmadığını anladığında oy kullanamasınlar diye erken seçime gidildiği ülkede, arkadaşın da dediği gibi seçim hariç hükümeti değiştirebilecek başka bir demokratik yol var mı? Okusan bile yerleşemiyorsun! Daha geçen hafta floya ayakkabı almaya gittim, 1 tane mühendis 1 tane de hemşire üniversite mezunu çalışan vardı. Bu pandemi sürecinde en çok sağlık personeline ihtiyacımız olan zamanda bile birileri yerleşemiyorsa okumak neye yarar?
Ben demokrasi bile demedim. Ayrıca kriz, buhran zamanlarında pek demokrasi işlediği söylenemez. Bunun için Arap baharına bakabilirsin.

Ben ayrıca hükümeti devirin demiyorum. Oturun düşünün. Ben devletim için, en iyi ne yapabilirim? Kendimi nasıl geliştirebilirim?

En basitinden kitap okumak, dünya görüşü sağlamak. En kötü durum, sen devletine en iyi şekilde yardım edemedin, büyütecegin çocuklar, devletine faydalı olacak şekilde yetiştir. Dünya görüşü olsun.

Bir de, oy kullanmaya giderken, 20 defa düşünmek. Elden başka çare gelmez, ayaklanma dışında.

Eyleme geçiremedikten sonra dünya görüşün ve fikirlerin olsa neye yarar? Bugün oyun oynamak isteyen bir insan, editle uğraşmak isteyen bir insan bu ülkede 8 bin liradan aşağıya düzgün bilgisayar alamıyor. İleride ülkenin hali ne olur bilmem ama bu şartlarda bir çocuğum olsa ona ne diyeceğim? Evladım sen bunları bil sen bunları oku ama, sadece bil yani başka bir şey yapamazsın mı diyeyim? Onca tecavüzcü dışardayken, Twitter'da fikirlerini beyan etti diyen bir insanın hapis yatması size normal mi geliyor? Bu devirde hayvana tecavüz etmenin cezası; para! Devlet daha çok nereden sömürebilirimin derdinde.

Son düzenleme:
Eyleme geçiremedikten sonra dünya görüşün ve fikirlerin olsa neye yarar? Bugün oyun oynamak isteyen bir insan, editle uğraşmak isteyen bir insan bu ülkede 8 bin liradan aşağıya düzgün bilgisayar alamıyor. İleride ülkenin hali ne olur bilmem ama bu şartlarda bir çocuğum olsa ona ne diyeceğim? Evladım sen bunları bil sen bunları oku ama, sadece bil yani başka bir şey yapamazsın mı diyeyim? Onca tecavüzcü dışardayken, Twitter'da fikirlerini beyan etti diyen bir insanın hapis yatması size normal mi geliyor? Bu devirde hayvana tecavüz etmenin cezası; para! Devlet daha çok nereden sömürebilirimin derdinde.
Hislerimi dökmüşsün. Boşuna cevap vermeyeyim, eline sağlık.

Bütün ümidim gençliktedir. -Mustafa Kemal ATATÜRK

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Şu paragraftaki her cümle bugün için. Ama gençlik kaçma derdinde, olsun. Ama lafa gelince "Otom ozondoyoz!".
Peki senin ülkeye ne faydan oldu bunun bizle alakası yok dediğim gibi yönetim ile alakası var.

Peki senin ülkeye ne faydan oldu bunun bizle alakası yok dediğim gibi yönetim ile alakası var.
Üniversitemi bitirdim. DGS ile öğretim hayatıma Lisans programına yükseltip iyi bir kariyer yapmak, yeteri kadar bilgi birikimi sonrasında kendi şirketimi kurma hedefim var.

En azından sağda solda sizin gibi çığırtkanlık yapmıyorum. Ekonomi 2 yıldır krizde. Ben bir vatandaş olarak ne yapabilirim? Ama tüm gençlik olarak ne yapabiliriz? Oturup ağlamaktan ise bir hedef koyup ona ulaşmak daha doğru olur.

Edit: gençlik böyle ağlarsa, tüm ümidini kayber ise, bu ülke baştan bitti. En azından sizi gibi olmayan, bir hedefi olan ilerici, Atatürkçü bir gençlik daha var, bu grup işte memleketi ileri götürecek. Siz gene kenarda ağlamaya devam edeceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı