Türkiye Ekonomisi Büyüyor Mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çok basit hesap, ülkenin geliri 3 Trilyon TL olsun 2 yıl önce, dolar da 3,5 olsun. (857 milyar dolar)GDP
Kişi başı yıllık 857/82=10.450 dolar.
Şimdi %50 büyümüş olalım, yani gelir TL bazında 4,5 Trilyon TL olsun. %50 büyüdük değil mi!

Dolar 5,5 olsun şimdi. (818 milyar dolar) . 818/82= kişi başı yıllık 9900 dolar.

2 yıl önce kişi başı yıllık gelir 10540 dolarken,
Şimdi 9900 dolar.

Rakamları attım bu arada. Fena büyümüşüz değil mi %50 büyüme! mi dolar bazında küçülme mi!

Çok basit hesap, ülkenin geliri 3 Trilyon TL olsun 2 yıl önce, dolar da 3,5 olsun. (857 milyar dolar)GDP
Kişi başı yıllık 857/82=10.450 dolar.
Şimdi %50 büyümüş olalım, yani gelir TL bazında 4,5 Trilyon TL olsun. %50 büyüdük değil mi!

Dolar 5,5 olsun şimdi. (818 milyar dolar) . 818/82= kişi başı yıllık 9900 dolar.

2 yıl önce kişi başı yıllık gelir 10540 dolarken,
Şimdi 9900 dolar.

Rakamları attım bu arada. Fena büyümüşüz değil mi %50 büyüme! mi dolar bazında küçülme mi!
Şimdi daha ilgincini söylüyorum hazır olun :D Kurların artması, baz fiyatı döviz olan ürünlerin ülkedeki fiyatlarının artması demek. Fiyatların artması ise enflasyon. Peki enflasyon neye yol açar? İşsizliğin azalmasına. Ancak orda da faiz artırımları devreye giriyor. Doların düşmesi için faiz arttırımı uygulanıyor. Faizler arttıkça yabancı sermaye ülkeden çekiliyor. Bu da işsizliğin azalması yerine çoğalmasına sebep oluyor. Hem işsizlik hem enflasyon baş gösteriyor. Buna da stagflasyon deniyor. Peki bu durumda üst düzey devlet yöneticileri ne yapıyor? Gereksiz bir havalimanı, yollar ve köprüler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı