Türkiye en çok nelere para harcıyor?

Mesajlarımı sildim efendim. Kaynak atamam maalesef. Kendisi bulmak zorunda.
Kaynak yok çünkü hocam. Çoğunluk ne diyorsa millet ona uyup söylüyor, eminim bundan. Size ithafen söylemiyorum yanlış anlamayın tabii ki. Biri çıkıp bak askeriyeye şu kadar ayırıyoruz şu bakanlık şu kadar alıyor şu vergi şuraya gidiyor diyemiyor. Anca dalga,mizah,komedi.

Makam aracı üst düzey devlet görevlileri için her ülkede oluyor. Ben bu araçların kullanılmaması hakkında bir kaynak istiyorum. Ayrıca mesajınızda bahsettiğiniz diğer durumlar için de kaynak istiyorum.

Buradaki araçların markasına bak. Bunlar ekstra ücret. Normalde Renault marka araçları var. Devlet tahsis ediyor zaten. Bunlar şahsi araç ta değil vergilerimizle alınıyor.

Nereden çıkardın? Hesaplamanı komik buldum diye attım.
Babam memur falan da değil, o lafı malum kişilere yapmanı öneririm.

Hesap komik falan değil, en detaysiz düz tabirle bu şekilde. Fazlası var hatta. Ülkenin memur cennetti olduğu ve iş yapmayan memur dolu olduğu aşikar.
Sanırsam öyle. Artık insanlar mantıklı düşünceler ile değil, anti-hükumet biçiminde yorumlar yapıyor.

Versen 2 tane köpeği idare edip yemini veremeyecek tipler ya. Bu ülkenin ana sorunu hükümet değil, sistem. Bunu anlamadıkları sürece arada kalan bizim gibi apolitik vizyoner kimseler olacak.

Hesap komik falan değil, en detaysiz düz tabirle bu şekilde. Fazlası var hatta. Ülkenin memur cennetti olduğu ve iş yapmayan memur dolu olduğu aşikar.

O konuda haklısın, ben vergi konusunda vs. yaptıgın yorumu komik buldum. Eğer hükümet o kadar memur yapıyor ise düşürmesini de bilmeli, bilmiyorsa da bu milletin cebinden çıkmamalı.

Bu ülkenin ana sorunu hükümet değil, sistem.

Hem doğru hem yanlış, doğru olan şey sistem hakkında düşüncen. Yanlış olan ise hükümet, zira hükümet dediğimiz şey geçicidir ve o anki yönetime tabiidir. Her ikisi de suçlu, suçsuz olan devlet. Atatürk'ün zamanında bakarsak o zamanki hükümet ve sistem çok çok iyiydi, son 20 yıldır tamamen bataklığa gidiliyor. Borçları vs. saymıyorum bile. Güzelim devlet resmen göz göre göre çöküyor.

O konuda haklısın, ben vergi konusunda vs. yaptıgın yorumu komik buldum. Eğer hükümet o kadar memur yapıyor ise düşürmesini de bilmeli, bilmiyorsa da bu milletin cebinden çıkmamalı.

Hem doğru hem yanlış, doğru olan şey sistem hakkında düşüncen. Yanlış olan ise hükümet, zira hükümet dediğimiz şey geçicidir ve o anki yönetime tabiidir. Her ikisi de suçlu, suçsuz olan devlet. Atatürk'ün zamanında bakarsak o zamanki hükümet ve sistem çok çok iyiydi, son 20 yıldır tamamen bataklığa gidiliyor. Borçları vs. saymıyorum bile. Güzelim devlet resmen göz göre göre çöküyor.

Atatürk'ün kurduğu cumhuriyetin işleyişi kusursuz değildi. Kurduğu temeller çok iyiydi. Bir şey sıfırdan mükemmele anında ulaşamaz, süreç ister. İlk adımları Atatürk attı, gerisini gelecek nesil yapacaktı. Fakat inönü ile başlayan dönemde bu engellendi. Chp, Atatürk öldükten sonra inönü döneminde Atatürk partisi olmaktan çıkmıştır. İnönü Atatürk resmini paradan atıp kendi resmini koyduran birisi.

O yüzden Atatürk'ün çok güzel temeller üzerine kurduğu sistem, gelişmeden mahvoldu maalesef. Türkiye kabuk değiştirmeden düzelmez bence. 2023'de %70 ihtimalle hükümet değişir diyorum ben ve sorunun değişen hukumetlerden bağımsız genel bir işleyiş sorunu olduğunu görüp sorunu çözeceğiz umarım.
Şahsen böyle düşünüyorum.

Güzel bir soru devletin kendi verisi ile nereye harcandığını söyleyeyim. Ocak-Ağustos arası 872 milyar lira devletin geliri olmuş. Bu gelirin 712 milyar lirası vergidir. En çok cari transfer giderlerine gidiyor. Kabaca 377 milyar lira. Cari transfer: Yoksulları destekleme, tarımsal destek, kurumlar zararına kapatmak için 377 milyar lira harcandı. Ondan sonra personel giderleri var. 228 milyar lira buraya harcandı. Ondan sonra faiz ödemelerine gitti. 128 milyar lira.

Yeni konular

Geri
Yukarı