Türkiye F-35'ini Teslim Aldı!

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
Türkiye, düşük görünürlük, sensör teknolojileri ve radar sistemi gibi üstün yetenekleriyle Hava Kuvvetleri Komutanlığının operasyonel etkinliğini artıracak ilk F-35 uçağını teslim aldı. Türkiye'nin program ortağı olduğu F-35 Projesi kapsamındaki ilk uçağının teslimatı için ABD Teksas-Fort Worth'te yer alan Lockheed Martin tesislerinde tören düzenlendi. Törene, Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilileri, projede görev alan Türk şirketlerinin ve Lockheed Martin'in üst düzey yöneticileri katıldı. Törende Türkiye'nin ilk F-35 uçağıyla birlikte, uçağa entegre edilecek TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen SOM-J ve HGK de sergilendi.

Devletimize ve milletimize hayırlı olsun, ülkemiz hava sahasında kazasız belasız ve sorunsuz nice görevlerine inşallah diyelim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

TSK F-35.jpg

,sgzTg_UQyEKNcLwffqrJDg.jpg

Haberin kaynağı için buraya tıklayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pilotlarımız eğitim için şu anda Amerika'da. İlk uçakların Kasım 2019’da Türkiye’ye gelişinin ardından 2020 yılında da burada kendi pilotlarımız tarafından eğitim faaliyetlerine başlanacak.

F-35 Türkiye tarafından teslim alındı şeklinde tören yapıldı çünkü uçak bizim ve pilotlarımız Amerika'da F-35A kullanımı için eğitim görmekteler.

Doğru mu bilmiyorum ancak bir gazeteci, jetlerin alınsa bile yazılımsal olarak ALIS kilidi nedeniyle havalandırılamayacağını söylüyordu. ALIS, Lockheed Martin tarafından yapılan bir yazılım bir nevi donanımı tam olarak kontrol etmeyi sağlıyormuş. Açıklamada Türkiye'nin ALIS sistemini kırarak alternatif bir şekilde uçağı havalandırsa bile bir süre sonra yedek parça sorunu sebebiyle uzun süreli kullanamayacağını söylemişti.

Uçakların devir teslimi yapıldı ama envanter girişi yapılmadı. Uçaklar hala Amerika Texas’ta konuşlu ve orada eğitim verilecek. Eğer Trump tasarıyı onaylarsa teslimat durdurulacak.

ALIS herhangi bir kilit sistemi değil, F-35'lerin içinde bulunan Lockheed Martin yazılımıdır. F-16'nın yazılımı nasıl Lockheed Martin'e aitse bu da öyle. F-35'lere özgü değil sadece bu; herhangi bir uçağı yazılımsız uçuramazsınız zaten. Karalama kampanyaları bunlar. Ona varana kadar Trump senatonun kararını onaylar ve uçakları almayız. Neden versinler ki madem istemiyorlar :D

ALIS herhangi bir kilit sistemi değil, F-35'lerin içinde bulunan Lockheed Martin yazılımıdır. F-16'nın yazılımı nasıl Lockheed Martin'e aitse bu da öyle. F-35'lere özgü değil sadece bu; herhangi bir uçağı yazılımsız uçuramazsınız zaten. Karalama kampanyaları bunlar. Ona varana kadar Trump senatonun kararını onaylar ve uçakları almayız. Neden versinler ki madem istemiyorlar :D
Sonuç olarak muhtemelen teslim alamıyoruz :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı