Türkiye Futbol Federasyonu Yeni Başkanı Seçildi

Makaleler
151
Yer
Çengelköy
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524428124
TFF Başkanı olarak Nihat Özdemir seçildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı, bugün Ankara’da yapıldı. Nihat Özdemir, 179 geçerli oy ile Türkiye Futbol Federasyonu'nun yeni başkanı seçildi. TFF Genel Kurulu'nda Yıldırım Demirören ve Hüsnü Güreli dönemi ibra edildi.

Ankara'da düzenlenen TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu'na Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, TFF Başkanı Hüsnü Güreli, TFF Yönetim Kurulu Üyeleri, UEFA temsilcisi ile kulüplerin başkan ve yöneticileri katıldı.

Başkanlığını Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan'ın yaptığı divan kurulu oluşturuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunulmasının ardından gündem maddeleri kabul edildi.

Nihat Özdemir, 179 geçerli oy ile Türkiye Futbol Federasyonu'nun yeni başkanı seçildi.

Nihat Özdemir, teşekkür konuşmasında "TFF kolay bir yer değil. Bunun farkındayım ama Türk futbolunu yukarıya taşımak benim en büyük mükafatım olacaktır. Hayatım boyunca iyi takımlar kurmaya, takım oyuncusu olmaya çalıştım. İletişimin gücüne inandım. Telefonum herkese açıktı. Kısır tartışmaları bırakıp hedefe odaklanmalıyız. Hem ekonomi, hem nüfus olarak büyük bir ülkeyiz ama maalesef enerjimizin çoğunu israf etmekteyiz" dedi.

Yıldırım Demirören ve Hüsnü Güreli dönemi ibra edildi.

JW Marriott Otel'de yapılan genel kurulda TFF Başkanları ile Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu, 1 Haziran 2018-31 Mayıs 2019 dönemiyle ilgili hesap ve faaliyetlerinden ötürü ayrı ayrı oy birliğiyle ibra edildi.

Yıldırım Demirören, 28 Şubat'ta TFF Başkanlığı görevinden istifa etmişti. Başkanlık görevini genel kurula kadar vekaleten Hüsnü Güreli yürütmüştü.

Genel kurulda ayrıca 1 Haziran 2019-31 Mayıs 2020 dönemi bütçe tasarısı ile talimatı ve bütçe uygulama esasları görüşüldü. Gerektiğinde bütçe tadilleri yapmak için TFF Yönetim Kurulu'na yetki verildi.

Nihat Özdemir: Türk futbolunu hakettiği yere getirmek için çalışacağım.

TFF başkan adayı Nihat Özdemir, "Genel kurulumuzun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Yıldırım Demirören, 7 yıl boyunca önemli hizmetlerde bulunup görevinden ayrıldı. Kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Türk Futbolu'nu hak ettiği yere getirmek için çalışacağım. Ankaragücü'nün ardından, Fenerbahçe'de uzun yıllar spor yöneticiliği yaptım. Türk futbolunu hak ettiği seviyeye yükseltmek, temel hedefim olacaktır. Ben futbolun Nihat Ağabeyi olarak, 4 yıl boyunca Türk futbolunu yönetmeye talibim. Kurullarımızda çalışacak arkadaşlarımızı belirlerken de en fazla önem vereceğimiz konu liyakat konusudur. Layık olan arkadaşlarımızı bu görevlere getirmeye çalışacağız. Sponsorluk gelirlerimizin arttırılması için etkin bir çalışma ortamı yaratacağız. 5 büyük futbol ülkesinin çalışmalarını yakından araştırmak için komite kuracağız. Bu komiteye yönetim kurulumuzdan, MHK'dan, kulüp lisans temsilcilerimizden ve hatta basınımızdan da değerli arkadaşları almayı planlamaktayız

Hüsnü Güreli: Demirören ve yönetim kuruluna teşekkür ederim.

Açılış konuşması yapan Hüsnü Güreli, "Şampiyon olan tüm kulüplerimizi kutluyorum, gençlere şans veren kulüplere de teşekkür ediyorum. Her ülkede 'VAR' sistemine geçildiğinde yaşanan sıkıntılar bizde de yaşandı. Gururumuz Cüneyt Çakır ve ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Milli takım için Türkiye'nin en iyi antrenörlerinden Şenol Güneş ile anlaştık. EURO 2020'ye katılacağımıza inanıyoruz. UEFA ile yapılan çalışmalar, kulüplerimizin mali açıdan yapılanmasında etkili oldu. Geçtiğimiz 4 yıllık dönemde Türk Futbolu'nda cidi hizmetler veren Yıldırım Demirören'e ve yönetim kuruluna teşekkür ederim" dedi.

Kasapoğlu: Ajax modeline gıpta ile bakıyoruz.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Futbol adına başarının sadece yetmediği strateji, pazarlama gibi süreçleri hep birlikte yaşıyoruz. Tüm dünya futbolu artık endüstri olarak adlandırıyor. Bugün Türkiye başta UEFA olmak üzere uluslararası anlamda organizasyonlar bakımından kabul görüyorsa burada tesisleşme çabasını görmezden gelemeyiz. Biz güçlü Türkiye'nin potansiyelini bilen ve bu doğrultuda çalışan bir aileyiz. Hepimiz Ajax'ın koyduğu altyapı modeline gıpta ile bakıyoruz. Ne yazık ki bu konuda çok fazla altyapıya önem vermiş kulübümüzü göremiyoruz." sözlerini sarf etti.

Ali Koç: Türk futbolunun acil sorunları var.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, TFF Olağan Genel Kurulu konuştu. Koç, "Göreve geldiğimizden beri Türk futbolunun içinde bulunduğu sıkıntılara değindik. Gönül isterdi ki, Türk futbolunun ne kadar fazla futbolcu yetiştirdiği futbolculardan bahsedelim. Avrupa'yla aramız açılıyor. İçinde bulunduğumuz durum iyi değil, yaşlı bir lige sahibiz, mali açıdan zor durumdayız.

Evet deniz bitti. Bunu nasıl çözeriz bilmiyorum. Türk futbolunun acil sorunları var. Mali açıdan zor durumdayız. Yöneticiler de kurullarda iyi yönetemedi. Bu durumdan hepimiz sorumluyuz.

Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Yeter ki Türk futboluna katma değer sağlayacak insanlar, zihniyetler olsun. Biz yönetim kuruluna bir kişi bile önermedik. Sadece zihniyet değişsin istedik. Sayın Nihat Özdemir'e çok inanıyoruz. Başarılar diliyoruz." açıklamasını yaptı.

Nihat Özdemir'in listesi
  • Servet Yardımcı
  • Mehmet Baykan
  • Erdal Bahçıvan
  • Erhan Kamışlı
  • Yılmaz Büyükaydın
  • Ali Düşmez
  • Mustafa Çağlar
  • İsmail Erdem
  • Mustafa Hacı Kerimoğlu
  • Nuri Akın
  • Selim Soydan
  • Hasan Akıncıoğlu
  • Alkın Kalkavan
  • Hamit Altıntop

Nihat Özdemir kimdir?

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Nihat Özdemir, uzun yıllar Fenerbahçe asbaşkanlığı görevini yürüttükten sonra TFF Başkan Vekili sorumluluğunu üstlendi. Türkiye’nin en zengin iş insanlarından biri olan Nihat Özdemir, 5 Nisan 1950 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya geldi. Evli ve 2 çocuk babası olan 69 yaşındaki Özdemir, sanayi, turizm ve inşaat alanlarında ülkeye katkılar sağlamıştır.

Kaynak: Son dakika... Nihat Özdemir, TFF Başkanı seçildi!

Kendi yorumum: Bir kez daha Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına Fenerbahçe'yi yarışta tutmak için başkan seçilmiştir. Bunu daha önce de görmüştük. Nihat Özdemir şike sürecinde UEFA'dan men edilen takımın ikinci başkanıdır. Şimdi kendisinin Fenerbahçe kulüp yönetimde olduğu dönemde batırdıkları Fenerbahçe'yi yarışın içinde tutmak ve Galatasaray ile makasın açılmasını engellemek adına TFF başkanı olmuştur. İlk icraatı da ne yazık ki çok güzel işlemekte olan yabancı sınırını düşürmek. Çünkü Fenerbahçe UEFA'nın kıskacında ve şampiyonluk gelirlerinden uzun yıllardır uzaktalar. Fenerbahçe'nin ve Beşiktaş'ın içinde bulunduğu gelirsizlik sonucu transfer bütçesi oldukça daraldı, lakin rakipleri Galatasaray'ın şampiyonluk gelirleri ve UEFA'dan gelecek büyük gelir ile flaş transferler yapabilir.

Mevcut 14 yerli kuralı uygulanırken Türk futbolu Ozan Kabak, Cengüz Ünder, Yusuf Yazıcı, Abdulkadir Ömür, Abdulkadir Parmak, Kaan Ayhan, Dorukan Toköz gibi oyuncuları çıkarmıştır.

Yabancı sınırı varken ise Tarık Çamdal, Mehmet Topuz, Ozan Tufan gibi daha adını hatırlayamadığım pahalı fiyaskolar döneme damga vurmuştur.

Son düzenleme:
Kendi yorumum: Bir kez daha Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına Fenerbahçe'yi yarışta tutmak için başkan seçilmiştir. Bunu daha önce de görmüştük. Nihat Özdemir şike sürecinde UEFA'dan men edilen takımın ikinci başkanıdır. Şimdi kendisinin Fenerbahçe kulüp yönetimde olduğu dönemde batırdıkları Fenerbahçe'yi yarışın içinde tutmak ve Galatasaray ile makasın açılmasını engellemek adına TFF başkanı olmuştur. İlk icraatı da ne yazık ki çok güzel işlemekte olan yabancı sınırını düşürmek. Çünkü Fenerbahçe UEFA'nın kıskacında ve şampiyonluk gelirlerinden uzun yıllardır uzaktalar. Fenerbahçe'nin ve Beşiktaş'ın içinde bulunduğu gelirsizlik sonucu transfer bütçesi oldukça daraldı, lakin rakipleri Galatasaray'ın şampiyonluk gelirleri ve UEFA'dan gelecek büyük gelir ile flaş transferler yapabilir.

Mevcut 14 yerli kuralı uygulanırken Türk futbolu Ozan Kabak, Cengüz Ünder, Yusuf Yazıcı, Abdulkadir Ömür, Abdulkadir Parmak, Kaan Ayhan, Dorukan Toköz gibi oyuncuları çıkarmıştır.

Yabancı sınırı varken ise Tarık Çamdal, Mehmet Topuz, Ozan Tufan gibi daha adını hatırlayamadığım pahalı fiyaskolar döneme damga vurmuştur.
İstediklerini getirsinler, istediklerini yapsınlar. Bu ülkenin en büyük kulübü Galatasaray'dır ve öyle kalacaktır. Umarız ki Türk Futbolu'nu geliştirmek için çalışır.

@Hagström Viking bey, öyle bir şey yok. Neye göre büyük, kime göre büyük? Şampiyonluk sayısına bakacaksan Galatasaray, derbilere bakacaksan Fenerbahçe. Ben bu iki takımı da desteklemiyorum gerçi. İstanbul takımlarının çoğu torpille bir yere gelmiş takımlardır bana göre. Neden Bursaspor en büyük kulüp olmasın mesela? Ya da başka bir takım.

Öyle bir şey yok. Neye göre büyük, kime göre büyük? Şampiyonluk sayısına bakacaksan Galatasaray, derbilere bakacaksan Fenerbahçe. Ben bu iki takımı da desteklemiyorum gerçi. İstanbul takımlarının çoğu torpille bir yere gelmiş takımlardır bana göre. Neden Bursaspor en büyük kulüp olmasın mesela? Ya da başka bir takım.
Neye bakacasın kupaya veya başarıya bakmayacaksan? İstesen de istemesen de kabul etsen de kabul etmesen de Galatasaray futbol olarak Türkiye'nin en büyük kulübüdür. Unutma, Avrupa ve Süper kupa sadece bir kez geldi bu ülkeye ve onu da Galatasaray getirdi.

@Hagström Viking bey, öyle bir şey yok. Neye göre büyük, kime göre büyük? Şampiyonluk sayısına bakacaksan Galatasaray, derbilere bakacaksan Fenerbahçe. Ben bu iki takımı da desteklemiyorum gerçi. İstanbul takımlarının çoğu torpille bir yere gelmiş takımlardır bana göre. Neden Bursaspor en büyük kulüp olmasın mesela? Ya da başka bir takım.
Şimdi şöyle (SADECE FUTBOL İÇİN KONUŞUYORUM) şampiyonluk sayılarına bakınca Galatasaray, Avrupa'daki başarıya bakınca Galatasaray vs. ama bir tane Fenerbahçe'li gelir Türkiye'nin en büyük kulübü Fenerbahçe'dir der sebeplerini sayar vs vs o yüzden bunun sonu yok. Bursaspor mesela bir sezon şampiyon oldular Ertuğrul Sağlam ile sonrasında kaç yıl arka arkaya küme düşmemek için çabaladılar ve hep son haftalarda kurtardılar. Belki benim sözümde hep öyle kalacaktır ibaresi yanlış olabilir farklı bir kulüp gelir, Şampiyonlar Ligi'ni kazanır, bir sürü şampiyonluk alır ve en büyük o olur. Ya da mesela Türkiye'de basketbolda en büyük kulüp Fenerbahçe'dir diyebiliriz çünkü Anadolu Efes daha onların aldığı başarıları almadı.
Biraz karışık anlattım kusura bakmayın.

@Onur Altuğ Sever yorumunuza saygı gösteriyorum fakat bazı noktalar çok absürt. Öncelikle bir kez daha Fenerbahçe'yi yarışta tutmak için seçilmiştir demişsiniz ama öncesinde seçilmiş, bunu destekleyecek bir örnek verebilir misiniz ? Medyada yaratılan ''Fenerasyon'' algısı yüzünden mi bu kulüp senelerdir olması beklenen yerin çok uzağında ? Bariz bir kaydırılma söz konusu olsaydı şu an bu durumda olmazdık büyük ihtimalle. Kaldı ki kendisi sene başında Ali Koç ile ciddi bir tartışma yaşamış ve Aziz Yıldırım listesinde başı çekmiş isimlerdendi. Devamında yazdığınız diğer her şey yorumdan ziyade komplo teorisidir bana göre, bunları da bize zaman gösterecek. Yabancı kuralı konusunda ise kesinlikle sana katılıyorum böyle bir saçmalığı umarım başlatmazlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı