Türkiye gerçek korona vaka sayıları

Vaka sayılarını 10 ile çarpıyorsun. Bu durum bir işlemci gibi bize bus Speed veriyorlar bizde çarpan kilidi olarak 10 ile çarpıp vakaları buluyoruz. Ölü sayısı da DRAM hızı onu da 1:6 şeklinde değerlendir.

Vaka sayısının gerçekte ne olduğunu açıklamayarak halkı galeyana getirmek, korkutmak istemıyorlar diye düşünüyorum. Ama artık korkutmaları gerekiyor çünkü corona virüslü sayısı gerçekten de korkulması gereken sayılara çıktı. Sadece İstanbul'da tahminen 9-10 bin vaka çıktığını düşünüyorum açıkçası ama bakanlık tüm ülkede 6 bin diyor ve her geçen gün 400-500 arttırıyor.
Alınan önlemlere gelecek olursak çok yetersiz ve gereksiz buluyorum. Restoranlarda gel-al sistemiymiş. Bizim halkımız geldi, aldı ve önceki zamanlarda masalarda yan yana olduğu gibi bu sefer de ayakta yan yana yemek yedi. Çoğu ülkede yapıldığı gibi 2 hafta, 1 ay sınırlı olarak değil tamamen kapatıp ardından da maske takmama vb kurallara uymamanın cezasının para miktarını daha da arttırdığında ve gerçekten cezalar, her kurallara uymayan kişiye kesildiğinde vaka sayısının ciddi şekilde düşeceğini düşünüyorum.

Yaptıkları saçma vaka sayılarının yüksek olmadı vatandaşın gözünü korkutarak tedbirleri kendilerinin almasına yol açar, yani vakalar 2000 olduğunda kimse takmıyor, bu arada tedbir konusuna gelirsek annemin çalıştığı döner dükkanında mesela annem hariç hiçbiri maske takmıyor akşam saat 10'a kadar dükkan açık cumartesi sokağa çıkma yasağında 9'da kapattılar adamın umurlarında bile değil.

Son düzenleme:
Gördüm şimdi hocam. Yani ne desem boş.

Bir de 2, 3 ay önce vakalar lafta 1500, 2000 falandı ağır hasta sayısı 500 idi açıklama yaptılar ağır hastalar için hastanede doluluk oranı %50 diye, şu an vakalar 7000 diye açıklıyorlar ağır hasta 4400 olarak açıklanıyor, yani nediyeyim matematik felç, her şey yalan.

Biraz abartı gelebilir ancak ben 28K olduğunuda düşünmüyorum. Eylül ayında hasta sayısı bu durumdan daha düşük seviyelerde iken bir vekil açıklamıştı 29K var diye fahrettin kocaya sormuştu. Yalanlanmadı(sayı ile ilgili konuşmadı sanırım). Şimdiki hasta sayısındaki artış ile günlük vaka sayısının 28K'dan daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı