Türkiye, İngiltere'nin Eurofighterlarına Talip Olabilir

15 sene önce reddedilen bir seçeneğin, günümüzde yeniden masaya geleceğini düşünmüyorum.
Yalnız arada bir fark var. 15 sene önce F-35 projesine girmek ve F-35 sahibi olmak için reddedildi. (ki bu çok doğru bir hamleydi) Günümüzde ise hava kuvvetlerine planlanan alımların gelmemesiyle birlikte dara düşüldü ve bunu kısa-orta vadede bir miktar kapatmak için alınabilirliği en yüksek uçak da Eurofighter gibi duruyor.

Gripen, Rafale, Rus/Çin uçakları imkansız zaten. Amerikalılar tercih sebebi ama oyalıyor, eldeki tek alternatif Eurofighter kaldı bir seçim yapılacaksa.

Resmi alım mektubu gidene kadar her şey varsayım tabii ki ama F-16 konusunda oyalandıkça bu alternatif bir süre daha gündeme gelir.

Konu için demiyorum, ancak görüşmeye gidildi diye bu çıkarımı yapmak doğru değil. 15 sene önce reddedilen bir seçeneğin, günümüzde yeniden masaya geleceğini düşünmüyorum.
Şuan uçaksız kaldık bu sebeple masada olduğunu düşünüyorum. Sadece hava-hava görevinde kullanılmak için alınıyor diye düşünürsek aslında hava-hava için gerekli aviyonik geliştirmeler yapılıp üstüne de kendi mühimmatlarımızı takmamız izin verilirse olabilir. Olabilir demekte biraz yersiz oldu... başka çaremiz yok. Multi-Role olmayacaksa hava-yer görevinde kullanılmayacaksa (F-16'lar o işi yapıyor), alternatif yoksa da nimet görüyorum. F-16'lar ile özel bir geçmişimiz olsa da artık hava-hava için yetersiz. F-16 ile sadece sınır devriyesi yapıp ve terör örgütlerine bomba atarsın.

Hava-hava görevinde karşıda Yunanistan, Mısır, İsrail hava kuvvetlerine bakıldığında hadi Mısır ve İsrail neyse de, Yunanistan Rafale ve F-35 sahibi diyebiliriz ve bunların hava kuvvetleri batıdan çok iyi bir şekilde fonlanıyor. Eğitimleri de kötü değil, iyi pilotları var. Başka çare yoksa mecburen alınacak. Karşıda Rafale ve F-35 varken F-16 Block 70 paketinin bile boşa masraf olduğunu biliyoruz. MMU yapılması için önce Hürjet piyasaya çıkacak, düşünün ki ortada Hürjet diye bir şey yok daha taksi yapmadı ve uçacak.

Yunanistan Rafale ve F-35 sahibi diyebiliriz
Şu an sadece 6 tane Rafale teslim aldılar. F-35 almak istiyorlar ama resmi bir sonuç çıkmadı. Block 70 modernizasyonları ve Block 50+ modernizasyonlarının tamamlanması ise en iyi ihtimalle 5-6 yıl alacaktır. F-35'i alsalar bile yüksek yoğunluk sebebiyle onun gelmesi de minimum 2028-2029'u bulacaktır.

Dolayısıyla Yunanistan'ın şu an fark açtığı yok ancak 7-8 yıl daha yerimizde sayarsak ve bu alımları başarıyla tamamlarlarsa tarihte ilk kez önümüze geçebilirler. Bu yüzden safkan avcı ve hava üstünlük görevlerini Meteor füzesiyle + Barış Kartallarının gözleriyle yapabilecek bir Eurofighter Tranche 1 batı tarafında kısa-orta vadede elimizi oldukça güçlendirir.

Rafale, Tranche 1 Eurofighter'dan iyi bir uçak ancak Meteor + Barış Kartalı kombinasyonu ile BVR'da ezici bir üstünlük sağlayamazlar.

Hiçbir uçak alamadığın bir ortamda F-16 Block 70 modernizasyonuna gereksiz demek elinde olan tek şansı elinin tersiyle itmek olur. F-16 bizim main uçağımız, Block 70'e sahip olmadan F-16 ile yaptıklarımız ortada, Block 70 bunları birkaç tık üste taşıyabilecek modernizasyonlar içeriyor.

F-35 ve MMU'ya göre kısa-orta vadede plan yapılması mantıklı değil. Bunlar bir gün gelecek olsa bile öncelikle kısa vadede bölgede fazlaca modern oyuncaklar sahibi olan ülkelere karşı garanti bir kısa vadeli çözüm yaratmak zorundasın.

Herkes ister F-15 falan uçurmak ama siyasi açıdan bu kadar dipteyken önüne gelen Tranche 1'i küçümsersen, yarın onu da bulamayabilirsin.

F-4 2020 modernizasyonu yapılırken aynı şeyleri söylediler. Yıllar sonra yapılan modernizasyonun ne kadar kıymetli olduğunu fark ettik.

Fikirlerinize belirli noktalarda katılmıyorum.
CAPTOR-E AESA radar takılırsa Tranche 1 günü kurtarabilir her şey pilotta bitecek tecrübe yok, yüksek manevra yapabilen pilot sadece Tuğgeneral gördüm, sivil bakışıyla enteresan durumlar var gibi görünüyor. F-4 2020 modernizasyonu hava-hava görevleri için değil, bombasını atıp dönmesi gibi uçak için basit bir görevdir, hava-hava görevi ile aynı şey değil.
Hiçbir uçak alamadığın bir ortamda F-16 Block 70 modernizasyonuna gereksiz demek elinde olan tek şansı elinin tersiyle itmek olur. F-16 bizim main uçağımız, Block 70'e sahip olmadan F-16 ile yaptıklarımız ortada, Block 70 bunları birkaç tık üste taşıyabilecek modernizasyonlar içeriyor.

F-35 ve MMU'ya göre kısa-orta vadede plan yapılması mantıklı değil. Bunlar bir gün gelecek olsa bile öncelikle kısa vadede bölgede fazlaca modern oyuncaklar sahibi olan ülkelere karşı garanti bir kısa vadeli çözüm yaratmak zorundasın.

Herkes ister F-15 falan uçurmak ama siyasi açıdan bu kadar dipteyken önüne gelen Tranche 1'i küçümsersen, yarın onu da bulamayabilirsin.
Suriye operasyonlarında sınır dışından Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağı ile F-16 kombinasyonu kullanarak AIM-120C7 füzesi ile vurduğunuz rejimin eski sovyet hurdalarına benzemez bu iş. Karşıda Rafale varsa sonrasında gelme ihtimali %99 olan F-35 varsa bu iş için özel üretilmiş bir uçaktan bahsediyorum, görüş ötesinden gelen füzeyi atlatma olasılığı %99'dur.

B planı olmadan S-400 satın alıp Ankara'nın ortasında kameralar önünde F-16 ve F-4'lerin radar kesitini incelersen uçaksız kalırsın yarım dostu da düşman edersin. Artık gerçekleri görüp hava kuvvetlerinde geride kaldığımızı kabul edip İran gibi hava savunma ve füze tip saldırı sistemlerine odaklanmamız gerekiyor. Doğru düzgün pilot kalmadı, dedeleri geri çağırdılar şimdi Tranche 1 gelse onu uçuracak eğitim ve altyapı derken zaten 2025 olacak. Hava-hava görevleri için 2030'a kadar KızılElma avcı Barış kartalı kombinasyonlu ile aynı mantıkta iş yapabilir, barış kartalı kombinasyonu yapılacaksa F-16 Block 70'i vermeseler %50 kaybederiz sadece. (F-16 block 70 almayalım demiyorum sadece vermiyorlar eldeki imkanları değerlendirip 1 filo üstün hava-hava uçağı oluşturmakta fayda var diyorum) AESA takılan Tranche 1 günü kurtarır ama pilotlar kurtarabilir mi orası muamma. Sürekli Ege'de ve Akdeniz'de hava devriyesi yapacak olan Tranche 1'lerin görev süresi hesaplanınca bir avuç 2. el uçakların kalan uçuş saatlerinin çok olduğu söylenemez.

Son düzenleme:
CAPTOR-E AESA radar takılırsa Tranche 1 günü kurtarabilir her şey pilotta bitecek tecrübe yok, yüksek manevra yapabilen pilot sadece Tuğgeneral gördüm, sivil bakışıyla enteresan durumlar var gibi görünüyor. F-4 2020 modernizasyonu hava-hava görevleri için değil, bombasını atıp dönmesi gibi uçak için basit bir görevdir, hava-hava görevi ile aynı şey değil.
Ben burada ne görev tanımı karşılaştırması yaptım ne radar karşılaştırması. Sadece geçmişte yapılan ve şiddetle gereksiz denilen her modernizasyonun ileride kritik olabileceğini ifade ettim. Bunu siyasi gidişatını durumuyla bile çok rahat söyleyebilirim.

Hava-hava görevi icra eden ve hava-yer görevi icra eden 2 farklı uçağı karşılaştırıp F-4 üstündür deseydim sivil bakışıyla enteresan durumlar olabilirdi.

Lafı kendi anlamak istediğiniz gibi anlamışsınız. Ben armut derken siz olayı elmaya götürdünüz...

Ben burada ne görev tanımı karşılaştırması yaptım ne radar karşılaştırması. Sadece geçmişte yapılan ve şiddetle gereksiz denilen her modernizasyonun ileride kritik olabileceğini ifade ettim. Bunu siyasi gidişatını durumuyla bile çok rahat söyleyebilirim.

Hava-hava görevi icra eden ve hava-yer görevi icra eden 2 farklı uçağı karşılaştırıp F-4 üstündür deseydim sivil bakışıyla enteresan durumlar olabilirdi.

Lafı kendi anlamak istediğiniz gibi anlamışsınız. Ben armut derken siz olayı elmaya götürdünüz...
Söylediğin ile söylediğini anlamak mümkün değil. F-4 gibi uçağı modernize edip kullanabilirsin ama hava-hava uçağında savaş senaryosu olduğu için modernize edince uçağın gücünü ve manevra kabiliyetini kurtarmıyor. Söylemek istediğini tam açıklasaydın yanlış anlamazdık diyelim konuyu kapatalım. ABD seçimden sonrayı bekleyecek ondan sonra gelen yönetimin S-400'ü imha edip etmeyeceğine göre hareket edeceğini düşünüyorum. Siyasi rest olarak S-400 alımı sonucu tavşanın dağa s** sürtmesi gibi oldu dağın haberi olmadı. Şu Rus çöpünü açıp gerekenlere bakıp imha edip F-35'leri alacak yönetim olmadıktan sonra hava kuvvetlerini unutmak lazım. MMU gelecek Block 50 F-16 ayarında olacak ve uçacakta seri üretime geçecekte, motor vb. ambargo yemeyecekte, değişen hükumetler destekleyecekte derken Altay gibi yılan hikayesi olacak ve belki insanlı uçak dönemi kapanacak. MMU'yu da şuan ki gelişen teknolojide mantıklı bulmuyorum. Barış kartalı kullanıp görüş ötesi füze atacaksan uçağı ne yapacaksın MİUS aynı işi yapacak.

Söylediğin ile söylediğini anlamak mümkün değil. F-4 gibi uçağı modernize edip kullanabilirsin ama hava-hava uçağında savaş senaryosu olduğu için modernize edince uçağın gücünü ve manevra kabiliyetini kurtarmıyor. Söylemek istediğini tam açıklasaydın yanlış anlamazdık diyelim konuyu kapatalım. ABD seçimden sonrayı bekleyecek ondan sonra gelen yönetimin S-400'ü imha edip etmeyeceğine göre hareket edeceğini düşünüyorum. Siyasi rest olarak S-400 alımı sonucu tavşanın dağa s** sürtmesi gibi oldu dağın haberi olmadı. Şu Rus çöpünü açıp gerekenlere bakıp imha edip F-35'leri alacak yönetim olmadıktan sonra hava kuvvetlerini unutmak lazım. MMU gelecek Block 50 F-16 ayarında olacak ve uçacakta seri üretime geçecekte, motor vb. ambargo yemeyecekte, değişen hükumetler destekleyecekte derken Altay gibi yılan hikayesi olacak ve belki insanlı uçak dönemi kapanacak. MMU'yu da şuan ki gelişen teknolojide mantıklı bulmuyorum. Barış kartalı kullanıp görüş ötesi füze atacaksan uçağı ne yapacaksın MİUS aynı işi yapacak.
Siz şaka mısınız? Türkçe mi bilmiyorsunuz?

1653299261129.png

Bu mesajdan konuyu nasıl buraya çektiniz ve nasıl olur açıklama yapmama rağmen anlamıyorsunuz?

S-400 ne alaka? MMU ne alaka? Allahım gerçekten modernizasyonun boşa masraf olmadığını birine anlatmak bu kadar mu zor olur. Neydi günahım? F-4 üzerinden örnek verdik diye bu kadar içerlemeyin. Size laf anlatmak vakit kaybı. Az önce fark etttim...

Yeni konular

Geri
Yukarı