Türkiye, İngiltere'nin Eurofighterlarına Talip Olabilir

Siz şaka mısınız? Türkçe mi bilmiyorsunuz?

Eki Görüntüle 1396890
Bu mesajdan konuyu nasıl buraya çektiniz ve nasıl olur açıklama yapmama rağmen anlamıyorsunuz?

S-400 ne alaka? MMU ne alaka? Allahım gerçekten modernizasyonun boşa masraf olmadığını birine anlatmak bu kadar mu zor olur. Neydi günahım? F-4 üzerinden örnek verdik diye bu kadar içerlemeyin. Size laf anlatmak vakit kaybı. Az önce fark etttim...
Sen çok fazla kasıyorsun, çok fazla kasma devreleri yakarsın. Forumda hobi olarak yazıyoruz konuşuyoruz. Şaka olan sensin. F-16 Block 70 paketinin boş masraf olduğunu yazmışım oradan almışsın yazıyı etiketlemişsin yazmışsın F-4 modernizasyonu ile aynı şeyi söylediler diye sonra gelip burada alttan almama ve konu devam etmeme rağmen yine şaka mısın diyerek SS paylaşıp aynı şekilde yanlışa devam ediyorsun. Vakit kaybı olan baştan aşağı kim belli oluyor. F-4 dediğin yokluktan uçurulan pilotların hayatının riskte olduğu bir uçak sonra gelmiş modernizasyonda F-4 içinde aynı şeyi söylediler diyorsun. Gerek yok ya, insan boş sözlerin hatasını da kabul etmeli. Burası forum sitesi burada çok kasmaya gerek yok.

Kişisel görüşüm; Koreli zırvaları profile koyan hele ki böyle mantıksız bir resmi teknoloji forumunda profile koyan hiç kimse ile muhatap bile olmam, kişisel deneyim ve yaşam tecrübeme dayanarak hiçbir şekilde mantıklı olanını görmedim hiç mi şaşmaz. (İfade ve fikir özgürlüğü) istediğimi yazarım.

Bir nevi askere askerlik anlatılmaz.

Tahminimi yapıyorum. Bir şekilde olay İsveç'le barışmaya gidip Gripen alacağız. 6-7 yıl sonra Amerika ana uçağını F-35 yaptığında geri kalan F-16'ları da verebilir.

görüş ötesinden gelen füzeyi atlatma olasılığı %99'dur.
Vurmak önemli değil, zaten gidip de Yunanistan'ı normal şartlar altında vuramayiz. Olay burada tehdit seviyesini yükseltmek, caydırıcılığı yükseltmek. Meteor + Tranche 1 + Barış Kartalı şu anki caydiriciligimizdan yüksek olur mu? Olur. Mevzu bu.

Mius ile bir savaş uçağını bir tutmak da ayrı bir komedi. Artı olarak henüz bu hava aracı da piyasada degil, kabiliyetlerini bilmiyoruz. İlk blockunda ses hızını bile geçemeyecek motoru olacak. Yani savaş uçağıyla kıyaslanabilecek seviye için 40 fırın ekmek yemesi gerekiyor.

Sürekli Ege'de ve Akdeniz'de hava devriyesi yapacak olan Tranche 1'lerin görev süresi hesaplanınca bir avuç 2. el uçakların kalan uçuş saatlerinin çok olduğu söylenemez.
20 yıl işimizi görür aşağı yukarı. 20 yılda da hava kuvvetlerine bir çözüm bulunur elbet. Önemli olan kısa vadeyi ezici üstünlüğü kaptirmadan dengeli bir şekilde atlatmak.

Yunanistan bu boşluktan faydalanarak tarihte ilk defa önümüze geçecek hamleler yaptı. Henüz geçmedi çünkü isteklerinin yerine gelmesi her şey yolunda giderse 7 8 yıl civarı sürecek. Bizim de en kotu dengeyi korumamız gerekiyor eskisi gibi üstün olamasak bile.

Vurmak önemli değil, zaten gidip de Yunanistan'ı normal şartlar altında vuramayiz. Olay burada tehdit seviyesini yükseltmek, caydırıcılığı yükseltmek. Meteor + Tranche 1 + Barış Kartalı şu anki caydiriciligimizdan yüksek olur mu? Olur. Mevzu bu.

Mius ile bir savaş uçağını bir tutmak da ayrı bir komedi. Artı olarak henüz bu hava aracı da piyasada degil, kabiliyetlerini bilmiyoruz. İlk blockunda ses hızını bile geçemeyecek motoru olacak. Yani savaş uçağıyla kıyaslanabilecek seviye için 40 fırın ekmek yemesi gerekiyor.

20 yıl işimizi görür aşağı yukarı. 20 yılda da hava kuvvetlerine bir çözüm bulunur elbet. Önemli olan kısa vadeyi ezici üstünlüğü kaptirmadan dengeli bir şekilde atlatmak.

Yunanistan bu boşluktan faydalanarak tarihte ilk defa önümüze geçecek hamleler yaptı. Henüz geçmedi çünkü isteklerinin yerine gelmesi her şey yolunda giderse 7 8 yıl civarı sürecek. Bizim de en kotu dengeyi korumamız gerekiyor eskisi gibi üstün olamasak bile.
MİUS'u savaş uçağı ile kıyaslamadım hazır altyapı varken proje elbet çıkacak. Uzaktan görüş ötesi füze atışıysa mesele onu yaparız MİUS ile demek istedim. Anladım hayırlısı olsun bence Block 70 vermezler bir kaç sene bizi Yunana ezdirecekler. Seçimden sonra her şey anca belli olur. Eurofighter ne kadar fiyat verilir oda uzun bir süreç hayırlısı diyelim.

Tranche 1'den bomba atamıyorsun, Tranche 3 olsa bile F16 gibi güdüm kiti olmadan bomba atamıyorsun ve Tranche 1'den meteor atılamıyormuş bu uçağı bedava verseler işgal edeceği yer bile israftır diye anlamış oldum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İsraftır demek Eurofighter için de Blok 70 için de doğru değil.

Çok iyi uçak diyen yok zaten, Tranche 1 için. Caydırıcılık için. Sadece Tranche 1 olmasa daha iyi olurdu diyebilirim. Bunları ilk üretildiğinde bazı üretici ülkeler bile çok siparişini vermemişti. Baktığım kadarıyla mühimmat yelpazesi de çok dar.

Tranche 1'den meteor atılamıyormuş bu uçağı bedava verseler işgal edeceği yer bile israftır diye anlamış oldum.
Tranche 1, İlk blok olduğu için üstündeki çoğu sistem günümüzde yetersiz kalıyor ancak gerekli izinler alındığı taktirde modernizasyonlar ile elimizi oldukça güçlendirebilecek uçaklar olduğunu, israf olmadığını kabullenmeliyiz.

Örneğin AESA radarsız dahi elimizdeki uçakların radarlarından daha avantajlı. AESA radar modernizasyonu + yerli mühimmat entegrasyonu/Meteor füzesi ve daha geniş air to air füzeleri için modernizasyonlar sağlanırsa elimizde çok can yakar bu uçaklar. Havadan karaya performansı dahi arttırılabilir ancak önceliğimiz bu uçak özelinde hava olduğu için havadaki kabiliyetlerini yükseltecek modernizasyonlara odaklanılır.

Sonuç olarak alınacak olsa bile 1 filo (yaklaşık 30 adet) olacağı için modernizasyon konusunda harcanacak para kazanacağımız kabiliyet karşısında değen bir harcama olacaktır.

Denize düşen yılana sarılır. Şu anki Tranche 1 yılan oluyor maalesef :D Alınır, alınmaz onu ilerde öğreniriz neticede ancak şu dönemin uçak alımsız geçirilmesi şahsi düşünceme göre doğru olmayacaktır.

Son düzenleme:
Adam gibi bir hükümet olmadığı için diplomaside kaybettiğimiz prestiji geçtim, parasını verip kullanamadığımız F-35 ve S-400'leri de kaybettik.

Ah ah, üzgünum ama arkadaşlar şu bir gerçek ki gelecek iktidar MMU konusunda nasıl bir politika izleyecek hiç bilmiyoruz. Altay tankı ibretlik bir hikaye. Tekerrür etmesi de çok olası zira bu MMU'ların kısa vadede gelmeyeceği kesin. Ha şu da var ki önümüzde uzun vadede çok daha buyuk sorunlar var. Muhalefetten gelecek olan iktidarın dahi mültecileri gondermeyeceği buyuk bir resmiyet kazanmışken iç savaş çıkma ihtimaline artık kesin gozuyle bakıyorum. Ulkenin iç dengesizliğe gitmesi, muhalefetin de pek parlak bir izlenim bırakmamasıyla savunma sanayi alanındaki projeler çok riskli konumda.

Hadi her şeyi geçtim. Mevcut yolsuzlukların devam ettiği bir iktidar daha gorursek ekonominin de kısa vadede iyileşeceği yok. Bu sebepten @Perceival'a katılıyorum, artık geride oldugumuzu kabul etmeli ve de farklı bir politikayla devam etmeliyiz. Zira Türkiye'nin geleceği bu kadar belirsiz olup, en yakın komşu devletimiz de bu kadar kararlıysa şapkayı one çıkarmalı ve de dusunmeliyiz.

Şimdi bu yazdıklarımla konunun ne alakası var diyeceksiniz ancak gerçek hayata indiginizde bu gerçekler yuzumuze vuruyor. Maalesef ki savunmaya sanayini de yakından ilgilendiriyor.

Geri
Yukarı