Türkiye neden bu kadar sıkıcı?

Türkiye, coğrafya, kültür veya insanları bakımından çok zengin bir yer aslında. Tek eksik olan şey "üretim" ve "eğitim". Senin Türkiye'yi sıkıcı bulmandaki tek sebep, özünde "ekonomik" nedenler.

1 lira olan arabayı 4 liraya almayı kabullenmiş, boyun eğmiş bir insan; arabayı alacağı esnada fiyatların 6 liraya yükseldiğini görünce elbette mutlu olacağı varsa da intihara meyilli bir kafa yapısına giriyor :)

Türkiye, coğrafya, kültür veya insanları bakımından çok zengin bir yer aslında. Tek eksik olan şey "üretim" ve "eğitim". Senin Türkiye'yi sıkıcı bulmandaki tek sebep, özünde "ekonomik" nedenler.

1 lira olan arabayı 4 liraya almayı kabullenmiş, boyun eğmiş bir insan; arabayı alacağı esnada fiyatların 6 liraya yükseldiğini görünce elbette mutlu olacağı varsa da intihara meyilli bir kafa yapısına giriyor :)
Aynen size aşırı katılıyorum.
Örneğin PS4'ü yıllarca kullanmış lakin 2500 TL'ye ikinci satan insanlar olduğu sürece, yaşanmaz bu ülkede.

Saçma gelebilir ama ben şort giyip dışarıya gezmeye çıkamam. Erkek halimle söylüyorum bunu, neden diye soracaksanız kendimi rahat hissetmiyorum. Kız vatandaşları düşünemiyorum ben bu halimle rahat hissetmiyorsam onların üstündeki baskı gerçekten daha fazla olmalı.
Dik dik bakıyorlar çünkü. Sanki bir şey varmış gibi. Hadi erkekleri geçtim de kızlara üzülüyorum. Tayt giydiği için dövülen kızlar var.

O zaman neden gitin eğlenceliyse bunların hepsi yapabiliyorsan?

Simdi, hangi konuda oldugumuzu hatirlatmak istiyorum önce size. Konumuz Türkiye neden sikici, eglenceli degil ve ben sohbetin basindan beri sikiciligin ve eglenememenin ülkeyle alakasi olmadigini savunuyorum.

Gelelim bana sordugunuz sorunun cevabina, Almanya'da yasiyorum cünkü ekonomik olarak cok refah ve kisisel özgürlüklerin ve buna saygi duyan insanlarin cok oldugu bir ülke. Bu yüzden Almanya'da yasiyorum. Ben 16 yasinda geldim buraya nereden bakarsaniz 25 sene olmus, para olmadan da eglenmenin yolunu biliyorduk biz Türkiye'de. Belki Z kusaginin beklentileri cok farkli. Bilemiyecegim, o baska basligin konusu.

Bu sefer anlatabildim umarim kendimi size. :)

Sevgiler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Simdi, hangi konuda oldugumuzu hatirlatmak istiyorum önce size. Konumuz Türkiye neden sikici, eglenceli degil ve ben sohbetin basindan beri sikiciligin ve eglenememenin ülkeyle alakasi olmadigini savunuyorum.

Gelelim bana sordugunuz sorunun cevabina, Almanya'da yasiyorum cünkü ekonomik olarak cok refah ve kisisel özgürlüklerin ve buna saygi duyan insanlarin cok oldugu bir ülke. Bu yüzden Almanya'da yasiyorum. Ben 16 yasinda geldim buraya nereden bakarsaniz 25 sene olmus, para olmadan da eglenmenin yolunu biliyorduk biz Türkiye'de. Belki Z kusaginin beklentileri cok farkli. Bilemiyecegim, o baska basligin konusu.

Bu sefer anlatabildim umarim kendimi size. :)

Sevgiler :)
Öyle bir eğlenme yolu varsa bize de söyleyin lütfen. Çünkü ufak bir cipsin en kalitesizi bile 4 TL oldu.

Çok sıkıcı bir ülke değil miyiz sizce? Bunun için birçok sebep var. Mesela bir Alman'ın boş bir gününü geçirmek için yaptığı aktivite ile bizimki arasında dağlar kadar fark var. Avrupalıları ele alacağım, adamlar bizden çok daha mutlu ve eğleniyor. Mutluluğu bıraktım zaten herkes ona tamamdır, daha çok eğlence yönüne değinmek istiyorum. Bunun birçok sebebi var ilk olarak ekonomi, zihniyet, ve rahatlık. İlk başta zihniyete biraz değineceğim, mesela ben kafa dengi birisi bulmada zorlanıyorum. Doğru düzgün insan yok ülkede. Kafa dengi, muhatap olabileceğin, rahat rahat konuşabildiğin insan sayısı gerçekten fazla değil. Bu benim için çok önemli bir etken. Ekonomiye zaten değinmeme gerek yok. Son olarak ben kendimi dışarı çıkınca artık rahat hissetmiyorum, mesela bildiğiniz gibi yaz geldi, havalar sıcak ve bu sebeple kısa elbiseler giyiyoruz. Saçma gelebilir ama ben şort giyip dışarıya gezmeye çıkamam. Erkek halimle söylüyorum bunu, neden diye soracaksanız kendimi rahat hissetmiyorum. Kız vatandaşları düşünemiyorum ben bu halimle rahat hissetmiyorsam onların üstündeki baskı gerçekten daha fazla olmalı.

Son olarak da boş zamanımızı değerlendirme de bir örnek vereceğim. Mesela biz ne yaparız? Kafeye gideriz, sahile gideriz, gezeriz vs. değil mi? Fakat bir alman birisi bunları yaparken daha çok keyif aldığını düşünüyorum. Gerek ekonomik yönü, gerekse düzgün insanların olması ve yapılacak şeylerin daha fazla olması sebebiyle daha keyif aldıklarını düşünüyorum. Sadece düşünmekle değil gördüğüm ve çıkarttığım kadarıyla söylüyorum bunu. Ha bu arada aklıma geldi hep bir Alman'dan örnek verdim biraz da kendi bir arkadaşımdan örnek vereceğim son olarak, geçen yaz kendisi Belçika'ya gitti ve kendisiyle snapleşiyoruz, dediğim gibi yaptığı şeyler, aktiviteler daha fazla. Burada iken o kadar fazla dışarıda snap atan birisi değildi ama oraya gidince snap manyağı oldu, arabayla gezmeler, mangal yapmalar, kafeye gitmeler vs. ben bunları yapamıyorum bu ülkede onun yaptığı kadar yani. Umarım demek istediğim anlaşılmıştır, biraz saçmaladım mı bilmiyorum ama demek istediğimi net bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. Kısacası, ülkemiz gerçekten sıkıcı, bana göre. Belki bana katılan vardır veya yoktur, düşünceleriniz paylaşın siz de.

Maalesef durum böyle bende yurt dışında defalarca çıktım gezilecek o kadar yer varki Türkiye'de en fazla sinema, korku evi falan gidiyoruz Ark'larla ama deniz var bari :D

Yeni konular

Geri
Yukarı