Türkiye neden bu kadar sıkıcı?

Yapacak bir şey yok ne yazık ki doğacağımız ülkeyi seçemiyoruz. Ayrıca iyice yaşanmaz bir ülke haline geliyoruz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Demek ki eglence insandan insana degisiyor, bazilari cips yiyerek egleniyor digeri sohbet ederek. Sizce eglenmek nedir önce bir acin, oradan ilerleyelim isterseniz :)
Yaşamak. Mesela kafeye gitmek. Arkadaşlar ile bir tatile gitmek(Şehir içi). Ben hayatımda bunların hiç birini yaşamadım. Doğum günü için pasta alacaktım 4 kişilik-sözde 4 kişilik normalde 2 kişi anca doyar- pasta 50 TL olmuş. Mesela sinemaya gitmek. Ben virüsden önce sinema için bilet parası uçuktu. Benim annem asgari ücret ile çalışıyor. Neredeyse çoğu kişinin asgari ücret ile çalışıyor. Asgari ücrete yapılan 300 TL zam 600 TL olarak geri alındı. Açlık sınırında bile değiliz.

Temel sorun ekonomik sebepler ve zaman gençler.

Bir Avrupalının içtiği içecekleri, yediği yemekleri, gün içinde yaptığı aktiviteleri sen de yapabilirsin hatta belki daha kaliteli de yapabilirsin ama o adam o ülkede ona koymayacak bir para ile onları yaparken sen aynı şeyleri yapmak için fiyat araştırması yaptığında ya o kadar paranın olmadığını görüyorsun ya da o kadar para vermek işine gelmiyor.

Sonuç, mutsuz oluyorsun. Umudun kayboluyor ve hevesin kırılıyor.

Türkiye gayet de eğlenceli bir ülke. İmkanı olana.

Gidersin de geçinebilir misin peki? Orada bir iş sahibi olmak için belli kraterlere sahip olmak lazım. Azıcık araştırma ile kaliteli eleman olunmuyor. İş verecek kişi babanın oğlu mu da sana beleşe iş versin?

Hocam sizde öyle bir konuşuyorsunuz ki kendimi her an dayak yiyecekmiş gibi hissediyorum. Söylediklerinize gelecek olursak üniversite mezunu olursam güzel iş bulurum. Her türlü buradan iyi geçinirim yani 2800 lira gibi bir para zaten 100 dolar para yapıyor.

Not: Bende biliyorum 2800 liranın 300 dolara yakın bir para yaptığını oranın alım gücü çok daha yüksek ve vergileri daha düşük o yüzden 100 dolar dedim.

Yaşamak. Mesela kafeye gitmek. Arkadaşlar ile bir tatile gitmek(Şehir içi). Ben hayatımda bunların hiç birini yaşamadım. Doğum günü için pasta alacaktım 4 kişilik-sözde 4 kişilik normalde 2 kişi anca doyar- pasta 50 TL olmuş. Mesela sinemaya gitmek. Ben virüsden önce sinema için bilet parası uçuktu. Benim annem asgari ücret ile çalışıyor. Neredeyse çoğu kişinin asgari ücret ile çalışıyor. Asgari ücrete yapılan 300 TL zam 600 TL olarak geri alındı. Açlık sınırında bile değiliz.
Ekonomik nedenlerden bahsediyorsunuz yine ve nedense Türkiye'nin sikici ülke olmasinin ya da öyle sanilmasi nedense hep ekonomiye baglaniyor. Ekonomi evet cok önemli, parasiz bir sey olmuyor dogru. Sikilmak ekonomi ile alakali olsaydi cok parasi olanlar sikilmazdi diye düsünüyorum ben. Verdiginiz pasta örnegine hic girmeyecegim :)
Aslında dışarıdan bakınca aşırı fantastik gibiyiz ama iş içeriden bakmaya gelince sanki döngüye girmişiz gibi dün, bugün, yarın arasında bir fark yok.
Aynen Almanyada da durum tam olarak böyle aslinda. Disaridan bakinca ohhhh Almanya mis gibi falan ama sahsim adina konusacak olursam pazartesi 5 gün sabah vardiyam var, günler yine döngüye girecek lakin bu döngüyü renklendirmek icin ben elimden gelen her seyi yapiyorum. Bu beni mutlu ediyor mesela.
Bir Avrupalının içtiği içecekleri, yediği yemekleri, gün içinde yaptığı aktiviteleri sen de yapabilirsin hatta belki daha kaliteli de yapabilirsin ama o adam o ülkede ona koymayacak bir para ile onları yaparken sen aynı şeyleri yapmak için fiyat araştırması yaptığında ya o kadar paranın olmadığını görüyorsun ya da o kadar para vermek işine gelmiyor.
Yine ekonomi :) Dedigim gibi o aktiviteleri yapan da sikilabiliyor yapmayan da. Konu Türkiyenin ekonomisi neden böyle? falan olsaydi yazacak cok seyim ve sizi hakli bulacagim onlarca baslik olabilirdi aslinda. Ama konumuz o degil.

Sevgiler :)

Yeni konular

Geri
Yukarı