Türkiye neden ekmek bağımlısı?

SuiCast

Kilopat
Her krizde yiyecek ekmek yok, her gün ekmek almalar, ekmek olmadan doymamlar, makarnaya ekmek katma, ekmek ata ile ilgili ata sözleri, ekmek bulamıyorum'lar vb. her şeyiniz ekmek.

Neden bu kadar çok ekmek yeniyor? İnanın ben pek akıl yürütemiyorum. Herhalde bu koca ülkede ekmek bağımlısı olmayan bir tek ben varım. Pirinç, mısır, patates, ve tahılları karışık olarak yiyorum. Haftanın 3-4 günü kızartma, pilav ekmek yerine daha iyi gidiyor. Sebzeler ve sabah öğünü muzlu Nutella. Dünyada ki tek karbonhidrat kaynağı buğday unundan yapılma bir ekmek değil ki. Hasta olmayı çok mu seviyor bu millet anlamış değilim. Her gün aynı şey nasıl yeniyor bilmiyorum. İğrenç, ekmek gördükçe kusacağım. Çöpler, sokaklar her yer bayat ekmek dolu. Patates kızartması ve sucuk daha doyurucu ve ekonomik.

Günde 2 ekmekten 2.5 TL * 2 x 30 = 150 TL, 5 kişilik bir ailenin ekmek masrafı ayda 750 TL.
Tabii yalnızca ekmek yiyerek hayatta kalınmayacağı için mutfak masrafı 3.000 civarını aşıyor.

'Memur maaşıyla Türkiye'de ekmek yiyerek geçinilmiyor.' Geçinmeyi geçtim :) bu pek de sağlıklı bir yol değil. Sanırım tüketmek ekmek insanların kolayına geliyor.

1639842287307.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama tüm illerde ekmeğin fiyatı uygun veya gramajı yüksek değil.
Ekmek, bir standarda bağlı. Olması gerekenden daha hafif yapmanın çok ağır cezaları var. Ekmek 2.5 bile olsa bir aile günde taş çatlasa 2 veya 3 ekmek tüketir. Bu da ayda 150-200 TL civarı eder.

Ekmeksiz doyamayan bir milletiz çünkü yoksuluz. Protein eksikliğiyle bir ömür tamamlıyor ve basit karbonhidrat ile doyuyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı