Türkiye Pazarında Bilgisayar Parça Fiyatları

• Konuyu başlatan orpat
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 523

orpat

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. Maxvell teklonojisinden bu yana teklonojiyi çok takip edemedim kaçırdığım noktaları bana yorum kısmında belirtebilirsiniz ama tekrar teknoloji ile ilgilenmeye başlayınca fiyatların çok uçtuğunu gördüm, bunun nedeni nedir, pazarda ucuzlama görebilir miyiz? Sizin düşünceleriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin kaçırdığınız zamandan beri SSD, RAM ve ekran kartı fiyatları madencilik, bellek üretimi yetersizliği ve stok sorunları yüzünden global olarak neredeyse iki katına çıktı. Bunun etkileri tabi ki ülkemizde kur nedeniyle biraz daha sert oldu. SSD fiyatları biraz daha makul seviyelerde olmasına rağmen RAM ve ekran kartı fiyatları inanılmaz derecede yüksek ve bir süre daha böyle devam edecek. İşlemci ve anakart fiyatları global olarak normal seviyelerde geziyor. Kura bağlı olarak bizde de biraz yükselme var ama indirim vs. denk getirip standart fiyatlara alınabiliyorlar.
Şu an durum bu şekilde. Yüksek fiyatlar bence üreticilerin işine geldiği için hazır fiyatlar yükselmişken tekrar ucuzlamasını çok fazla istemiyorlar. Zaten son açıklamalar da bu yönde. Önümüzdeki 1-2 yıl boyunca RAM ve ekran kartı fiyatlarının genel olarak ucuzlayacağını sanmıyorum.

Nvidia tarafında Maxvell sonrası Pascal geldi onunda papucu yakında dama atılacak. Pascal yerine yeni gelecek Ampere var. Onun hakkındaki gelişmeleri takip etsen pek bir şey kaybetmezsin.
Belki yeni mimari gelince fiyatlarda düşüş olabilir. Sonuçta RX 4xx serisini farklı isim ve bios ile piyasaya tekrar sürüp performans aynı olduğu halde fiyatları uçurmuşlardı.

Talep çok ama üretim ve stok yok. O yüzden bazı parçalar pahalı. Ekran kartı ve RAM fiyatları artmaya devam ediyor. Diğer parçalar normal sayılabilir. Samsung 850 EVO SSD 400 TL.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı