Türkiye ve ABD ile alım gücü karşılaştırılması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Açık: 600 milyar dolar.
Cari açık: 480 milyar dolar.
Rezerv para birimine sahip olan ülkeyi, kendi ekonomi dinamiklerinle kıyaslayamazsın...

ABD'nin ekonomisinin %11 üretimden oluşur. 1997 yılında %17'si üretimden oluşuyordu.
Sen demin ne dedin? ABD en düşük üretimi olan ülkelerden biri dedin. Oransal olarak deseydin o zaman, orantıyla değil direkt "en düşük" üretimi olan ülkelerden dersen dediğin tamamen yanlış hale geliyor.

Yüksek teknoloji ihracat oranı %18. 100 dolarlık ihracatın %18'i yüksek teknoloji. 2007 yılında %30 idi.
Bu dediğin şeyin bir parametre olması için bu ihracat verisinin "devletin kendi kurumları" tarafından yapılmış ve düşmüş olması gerekiyor. Durum öyle mi? Değil. Şu anda Çin'in ihracatının büyük kısmı aslında ABD'nin onların üzerinden yaptırdığı ihracat, daha yüksek kârlılık oranına sahip. İhracat Çin üzerinden, giren para ABD şirketlerine, vergiler dolayısıyla bir kısmı ABD'ye, kalanı da en büyük ihracat olan $ rezerv birimiyle dolaşımda.

Yabancı bir ülkede çok daha ucuza üretim yaptırıp daha yüksek kârlılığa sahip oluyorsam o "görünür" ihracat kalemini niye taksınlar? Ben de umursamam, Çin üzerinden ürünleri ucuza yaptır, inanılmaz kâr marjlarıyla da satıp şirketler aracılığıyla o parayı ülkeye getirmeye devam et. ABD'nin üretim eksiği yok, ABD başka bir ülke üzerinden üretim yaptırıp çok daha yüksek bir kâr marjıyla o parayı "kendi rezerv" birimiyle Dünya'da dolaştırıyor. Bu kadar basit, İngiltere ve Doğu Hindistan şirketi gibi eski İngiltere İmparatorluğu dönemiyle pek alakası yok.

Rezerv para birimine sahip olan ülkeyi, kendi ekonomi dinamiklerinle kıyaslayamazsın...

Sen demin ne dedin? ABD en düşük üretimi olan ülkelerden biri dedin. Oransal olarak deseydin o zaman, orantıyla değil direkt "en düşük" üretimi olan ülkelerden dersen dediğin tamamen yanlış hale geliyor.

Bu dediğin şeyin bir parametre olması için bu ihracat verisinin "devletin kendi kurumları" tarafındna yapılmış ve düşmüş olması gerekiyor. Durum öyle mi? Değil. Şu anda Çin'in ihracatının büyük kısmı aslında ABD'nin onların üzerinden yaptırdığı ihracat, daha yüksek kârlılık oranına sahip. İhracat Çin üzerinden, giren para ABD şirketlerine, vergiler dolayısıyla bir kısmı ABD'ye.

Yabancı bir ülkede çok daha ucuza üretim yaptırıp daha yüksek kârlılığa sahip oluyorsam o "görünür" ihracat kalemini niye taksınlar? Ben de umursamam, Çin üzerinden ürünleri ucuza yaptır, inanılmaz kâr marjlarıyla da satıp şirketler aracılığıyla o parayı ülkeye getirmeye devam et. ABD'nin üretim eksiği yok, ABD başka bir ülke üzerinden üretim yaptırıp çok daha yüksek bir kâr marjıyla o parayı "kendi rezerv" birimiyle Dünya'da dolaştırıyor. Bu kadar basit, İngiltere ve Doğu Hindistan şirketi gibi eski İngiltere İmparatorluğu dönemiyle pek alakası yok.
Yine ıskalıyorsunuz. En düşük derken, yüzde bakımından. Yani ekonominin yüzde kaçı üretimden oluşur. Bu önemli. ABD ekonomisinin %70 hanehalkının harcamalarından oluşur. Yani ABD ekonomisinin %70'i tüketim.

3 ay Amerika’da yaşayıp çalışsam istediğim her şeyi alabiliyormuşum. Neyse başvurular açılsın da Green Card’a başvurayım.

Benim anlamadığım nasıl makarnayı daha fazla alabiliyoruz :D.

Yine ıskalıyorsunuz. En düşük derken, yüzde bakımından.
O zaman yüzdesel olarak belirtmek gerekiyor, en düşük üretim ABD'de demek ile bütçe oranında düşük üretim demek aynı şey olmuyor.

Yani ekonominin yüzde kaçı üretimden oluşur. Bu önemli.
Eğer rezerv para birimi "sana aitse" önemli değil. En büyük ihracat kalemin bu raporlarda görülmeyen ve takibinin de kolay yapılamayacağı global dolaşımdaki para birimin oluyor. Bu para birimiyle istediğin gibi borçlanırsın, kendi bütçenden tek bir dolar bile çıkarmadan da dolaşımda olup kendi topraklarına geri soktuğun her bir dolar parayı bu açığı kapatmak için tamamen sorunsuz kullanırsın. Şu anda yapılan şey tam olarak bu. FED ABD'ye dolar satıyor, ABD bu para birimini Dünya'ya kiralıyor. Paranın dönüp dolaşıp geleceği yer sirkülasyonda her zaman yüksek miktarlarda ABD oluyor.

ABD ekonomisinin %70 hane halkının harcamalarından oluşur. Yani ABD ekonomisinin %70'i tüketim.
Eğer sen başka bir ülke üzerinde 1 - 1.5 trilyon dolarlık bir ihracat kalemini oluşturup, bu parayı çok daha yüksek kârlılık oranıyla üstelik "kendi para birimini satarak" kaynaklarına katabiliyorsan bunun da bir anlamı kalmıyor. Bizim ekonomi modelimizle ABD aynı değil, ABD'nin ekonomi modelinin Dünya'da başka örneği en son Bizans (Doğu Roma) döneminde vardı.

Önce dediğimi anla. Ondan sonra yorum yaparsın. Bak devamında ne yazıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı