Türkiye ve araba piyasası

Şu haber güzel ama ben yine de özet yazayım siz hiç girmeyin o habere.

İlk önce, ülkemiz 2. el araç çöplüğüne dönüşebilir bu iyi değil üstelik bu eski arabalar yaya ve yolcu güvenliğini riske atıyorlar. Daha fazla yakıt tüketiyorlar. Daha fazla yakıtın en kadar kötü etkisi olabilir diyebilirsiniz ama hem çıkan zehirli gazlar daha fazla olacağından riskli. Hem de daha fazla yakıt tüketmek demek daha fazla petrol ithal etmek demek. Ülkenin petrol rezervi çok az diye biliyorum zaten petrol ithal eden bir ülkeyken bu tüketim artışı ile iyice petrol ithal etmek zorunda kalacağız ve yine olan bize olacak. Yani ucuz araba alalım derken devlet petrol ithalatına daha fazla para ayırdığı için diğer ürünler pahalı olacak. Bu dediklerim sadece birkaç sebep. Birazcık daha düşününce hiç mantıklı olmadığını anlarsınız zaten.

Eski araba dediğiniz ülkede 88 model şahinler var çöplü konusuna gelirsek ülkede ortadan eklenmiş.

Oradan eklenmiş buradan toplanmış birçok araba var. Eski dediğiniz belli bir modele kadar alınacak ve bu işi devlet yapacak galeriye bırakmayacak galeriye bırakılırsa fena olur, ve ülkede ortadan eklemeli buradan kaynaklı şuradan kaynaklı arabalar preslenip gidecek, yakıt tüketimine gelirsek her arabanın yaktıgı farklı 88 model şahin birçok arabadan az yakıyor bence ülkeye ithal araç gelmeli orada 3 senelik arabaları 100 bin oldu diye bırakıyorla terk ediyorlar bence gelirse piyasa rahatlar.

Devlet galericilik yapacak öyle mi? Peki neye göre kime göre yapacak? Tanzim gibi sıraya girip mi alacağız? Yoksa Toki gibi çekiliş hesabı mı? Araçları nereden kim alacak? Kaça aldığını kaça getirdiğini kaça sattığını kim bilecek? Satarken ne kadar şeffaf olunacak? Getiren kişi ya da kişiler kendilerine, ailesine çevresine yeğenine özel uygulamalar yapacak mı? Gelen araçların geçmişleri belli olacak mı? Herhangi bir belge veya garanti verilecek mi? Satış fiyatlarını kim neye göre belirleyecek? Vergi alınacak mı? Alınacak ise neye göre hesaplanacak? Gelen arabalar ne kadar dayanıklı olacak? Ülkelere göre soğutma sistemleri ve vb. techizatları araçlarda değişir, buranın iklime göre nerden araba bulunacak? Hadi getirdik, E350 Mercedes'i 200bine satacak ise devlet buradaki Mercedes bayileri ne satacak? Mercedes bayilerini geçtim Fiat-Renault gibi üretim yapan fabrikalar ne iş yapacak? Kime E350 parasına Clio Egea satacaklar? Yan sanayi üretici ne iş yapacak? Araba getirmeye izin vermek demek gümrük birliği anlaşması ile yedek parça getirip satmaya da izin vermiş olunacak.

Uzun lafın kısası böyle bir şey olmaz, olsa bile iç piyasadaki tüm dinamikleri yerinden oynatır ve ülke ekonomisine çok fazla zarar verir. Üzerine de milli servet kaybı olur, çünkü bir malın ederi o ülkedeki birikimle alınan malların tümüdür. Yani düşünün bugün sizin 500bin TL lik bir eviniz ve 200 bin TL'lik arabanız var ve toplamda 700 bin TL'lik mal varlığınız var. Kim bunun 300-400bin TL'ye düşmesini ister? Ya da 200bine 525d satacaksan Renault Fiat vb. fabrikalar üzerine de tüm satış bayileri dükkanı kapatıp ülkeyi terk etmeli. Ben 200bin TL'ye 525 alabileceksem gerekir ise sıraya girer 6 ay beklerim ama gidip aynı paraya Egea almam ya da 2.el de 2015 Opel almam. Nereden bakarsanız bakın tutarsızlıktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı