Türkiye'de astronomi ve uzay bilimleri okunur mu?

Kusura bakmayın. Yeni bakma şansı buldum foruma. Ben üniversiteyi bitirene kadar Türkiye'nin uzay alanında ilerleme katetmesini umuyorum. Olmazsa hobi olarak yapacağım bu işi.
Hocam ÇAP yapabilirsiniz eğer size ağır gelmeyecekse. Fizik bölümüyle çok ortak dersleri var. Bu şekilde eğer iş alanı bulamasanız bile Fizik'ten bulabilirsiniz.

Hocam çap yapabilirsiniz eğer size ağır gelmeyecekse. Fizik bölümüyle çok ortak dersleri var. Bu şekilde eğer iş alanı bulamasanız bile Fizik'ten bulabilirsiniz.

Dediğiniz mantıklı geldi. Biraz zaman geçsin en sonunda b ütün fikirleri değerlendirip seçimimi yapmayı düşünüyorum.

Mühendislik bölümleriyle de ÇAP yapılabiliyor mu ?
Hocam direkt Astronomi ve Uzay Bilimlerine yaparken biraz ders açısından sıkıntı yaratıyor ama aradaki fazla kredinin farkı kapatacağını düşünüyorum. Uzay Mühendisliğine direkt ÇAP yapılabiliyor. Neredeyse 2. sınıf sonuna kadar çoğu ders ortak. Benim üniversitemde Uzay Mühendisliği olmadığı için ben yapamadım. İstanbul Üniversitesi ve İTÜ'de yapılabilir. Programlarında varmış az önce göz attım. Belki ODTÜ ve YTÜ'de de yapılıyordur. Ama yüksek lisans da havacılık ve uzay bilimleri bölümünde yapılabilir. Bence öyle çok daha sağlıklı olacaktır.

Hocam direkt Astronomi ve Uzay Bilimlerine yaparken biraz ders açısından sıkıntı yaratıyor ama aradaki fazla kredinin farkı kapatacağını düşünüyorum. Uzay Mühendisliğine direkt ÇAP yapılabiliyor. Neredeyse 2. sınıf sonuna kadar çoğu ders ortak. Benim üniversitemde Uzay Mühendisliği olmadığı için ben yapamadım. İstanbul Üniversitesi ve İTÜ'de yapılabilir. Programlarında varmış az önce göz attım. Belki ODTÜ ve YTÜ'de de yapılıyordur. Ama yüksek lisans da havacılık ve uzay bilimleri bölümünde yapılabilir. Bence öyle çok daha sağlıklı olacaktır.
Pardon konuya biraz geç dönüyorum,astronomi ve uzay bilimleri bölümünden uzay mühendisliğine çap için kısa bir araştırma yaptım ama maalesef bir kaynaktan iki bölüm için çap bulamadım nasıl olduğunu kısaca anlatabilirmisiniz rica etsem.Direkt okuduğunuz kaynağıda atabilirsiniz.

Türkiye'de iş yapmayacak bölümlerden maalesef şu anki durumuyla. İleride tabii ki ne olup olmayacağını bilemeyiz. Yurt dışında değerli bir bölüm olabilir ancak ülkemizde yeterince değeri maalesef görmüyor.

Dostum öncelikle bu konuya hakim değilim fakat bildiğim bir bilgiyi sana söylemek istiyorum öyle bir meslek tercih etmen lazımki yurt dışında iş bulma imkanın olsun yazılım gibi mesela dil öğretmenliği gibi mesela yurt dışında yapabileceğin her mesleğin ilerisi açıktır uzay konusunda diğer milletler kadar önem vermiyorum umarım her şey dilediğin gibi olur hobi olarak da yapabilirsin ama meslek olarak seçersen her gün işe hobi yapar gibi gidersin mutlu bir şekilde işini sürdürürsün.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı