Türkiye'de Bilim

DogukanArslan

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Populer Science dergisini takip etmekteyim. Okuyucu yorumlarında sürekli Türkiye gibi bir yerde yaptığınızın "ne kadar da önemli ve zor" olduğundan bahsediliyor. Düşünün Türkiye'deki bilim anlayışını, bir popüler bilim dergisi bile "çölde bir vaha" oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal değil mi hocam? Sadece bilim için değil, birçok konu için "Türkiye gibi bir yerde" ifadesi rahatlıkla kullanılabiliyor. Bunun sebebi insanların artık tamamen olumsuz düşünmesi, negatife odaklanması, özgüven eksikliği veya kendimizi aşağılama gibi görünüyor. Ama buna yol açan ne? Sorunun kaynağı ne yani? 50 60 yıldır izlenen politikalar ve zihniyet.. Bu politikalardan ve zihniyetten etkilenen insanlar bilim insanları olduğu için, "popüler bilim degisi bile" demek yerine "en başta popüler bilim dergisi" ifadesini kullanabiliriz. Çünkü olayın vehametini en net ve ilk gören onlar...

Öncelikle olumsuz düşüncelerden sıyrılmak lazım. Büyük çalışmalar yapan ülkeler sıfırdan başladı. Zamanla ilerledi. Biz de sıfırdan başlar isek hızlı gelişmeler olacağına inanıyorum. Bunun için herkesin ufak bile olsa katkıda bulunması gerekiyor. Bence en önemlisi olumsuz düşüncelerden ayrılmak ve basit bile olsa uğraşmaya ve çalışmaya başlamak.

Öncelikle olumsuz düşüncelerden sıyrılmak lazım. Büyük çalışmalar yapan ülkeler sıfırdan başladı. Zamanla ilerledi. Biz de sıfırdan başlar isek hızlı gelişmeler olacağına inanıyorum. Bunun için herkesin ufak bile olsa katkıda bulunması gerekiyor. Bence en önemlisi olumsuz düşüncelerden ayrılmak ve basit bile olsa uğraşmaya ve çalışmaya başlamak.
Lafım yanlış anlaşılmasın Dindar insanları severim ancak Dinci insanlardan kurtulmadan bilim falan beklemeyin.
Mevcut zihniyetle yerinde saymak bile aşırı büyük bir başarıdır.
Uğraşı çalışma yetmez önce zihniyeti düzeltmek gerekir. Zihni açık bir toplum için eğitim gerek.
Bir çocukta el becerisi resim dersiyle başlar ancak bu sene resim dersi mevcut zihniyet tarafından yasaklandı.

Lafım yanlış anlaşılmasın Dindar insanları severim ancak Dinci insanlardan kurtulmadan bilim falan beklemeyin.
Mevcut zihniyetle yerinde saymak bile aşırı büyük bir başarıdır.
Uğraşı çalışma yetmez önce zihniyeti düzeltmek gerekir. Zihni açık bir toplum için eğitim gerek.
Bir çocukta el becerisi resim dersiyle başlar ancak bu sene resim dersi mevcut zihniyet tarafından yasaklandı.

Kardeş sıkıntı şu. Millet dinini tanımadan yorum atıyor. Mesela diyor ki biz Müslüman ız bize bir şey olmaz. Kadere ve kazaya inanmak denen bir şey var millet bilmeden konuşuyor bir şeyler yapılıyor. İşte bundan din konusunda sıkıntı çekiyoruz. Geçen adamın biri yorum atmış Müslüman lık ta laiklik olmaz diye. Kafirun Suresi nin anlamını yazdım adam anca kopyala yapıştır yaparsın dedi. Oysaki daha tamamını yazmamıştım.

Sonuç olarak bu millet dinini yanlış tanıyıp ona göre saçma hareketler yapar ise gelişemez. Bence okulda ki dersleri veriliyor ise düzgün verilmesi lazım. Her sene Peygamberimizin yaşamını görüyorduk. Ezberlemiştik artık. Onu da düzgün anlatmıyorlar... Haklısın.

Çok fazla konuşup hapse girmek istemiyorum. Anlayan anladı her kesimden insan bana hak veriyor. Ancak oyları boşa çıkmasın diye yanlı davranmaya devam ediyor. İmkanı olanlar kendi çocuklarını Fransız okullarında okutmaya devam ediyor; imkanı olmayanların çocukları cahil kalmaya devam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı