Türkiye'de her yere üniversite açılması sonucunda ne olur?

Lise mezunu ile Üniversite mezunu arasında bırakmayan eylemdir. Bilgisayar mühendisi arkadaşlar var ama forumlarda takılan çocuklardan daha az bilgileri var. Makine mühendislerinin sadece imza yetkisi kullanılıyor ve asgari ücret veriliyor çünkü hiçbir iş bildikleri yok. Lise mezunu kendini geliştiren teknisyenler daha çok şey biliyor. Eğitim yok, sadece sınav geçme ve ben mühendis oldum, ben onu oldum bunu oldumculuk var. Okumak yerine elektronik işlerinde ustalık geliştirseydim şuan paranın da belini kırmıştım, boşa kendimi yorup masrafa da sokamamıştım. Kesinlikle teknik lise okuyun çünkü anadolu lisesi sana meslek vermiyor.

Almanya nufüsü: 84 milyon
Türkiye nufüsü: 83 milyon

Almanya'daki üniversite sayısı: ~380
Türkiye'deki üniversite sayısı: ~210

Sıkıntımız üniversite sayısı değil, üniversitelerin kalitesi.

Yalnız Almanya'da üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı 1,8 milyon, Türkiye'de ise 8,2 milyon.

Sıkıntımız üniversite ve öğrenci sayısı. Bu kadar çok öğrencinin olduğu yerde eğitim de kaliteli olamaz elbette. Her yer avukat kaynıyor, ama hala yeni hukuk fakülteleri açılıyor. Keza öğretmen bölümleri de öyle.

Türkiye orta ve uzun vadeli planlama yapmayı AKP döneminde bıraktı. Üniversitelerden işsiz gençler mezun ediyoruz. Eskiden tarım programımız vardı. Şimdi Tarım ve Ormancılık Bakanlığı gelecek senenin tahıl ve sebze meyve rekoltesini bile tahmin edemiyor.

@kino, ben de bunu belirtmek istedim. Onun için böyle bir konu açtım ancak değişik bir tip olduk. :D

Bu tip üniversitelerden mezun olanlar varsa körü körüne aksini savunabilirler. Zamanında basit bir çark kurulup insanlar inandırıldı. Üniversite diploman olmazsa iş bulamazsın - milyon tane üniversite - milyonlarca mezun ver = çok fazla diplomalı kişi var ya okulun iyi olsun ya da mesleği temelden almış ol - işsiz kal. 90'larda çekilmiş herhangi bir üniversite söyleşisine veya videosunu izlesen kalite farkını anlıyorsun. Bir de şimdi rastgele bir üniversiteye git ortama bak eğitmenlerin bile kendilerine hayrı yok. 10-15 tane okul dışında kalanı çöp.

@kino, hocam benim düşünceme göre tüm 2 yıllık bölümler kapatılmalı. Polisliğe lafım yok, o kalabilir. Çünkü 2 yıllık bölümlerin hepsi çöp, hepsi. Bir tane bile kalitelisi yoktur.

@kino, hocam benim düşünceme göre tüm 2 yıllık bölümler kapatılmalı. Polisliğe lafım yok, o kalabilir. Çünkü 2 yıllık bölümlerin hepsi çöp, hepsi. Bir tane bile kalitelisi yoktur.

Bence sorun senesinde değil. Dolu dolu ve kaliteli bir eğitimle bazı bölümlerden başarılı mezunlar verebilirsin. Kimse kusura bakmasın ama eğitim sistemi daha sıkı olmalı eskisi gibi. Bir öğrencinin dersleri kötü mü hiç sorun yok bunun da çözümü belli. Ya öğrenciye destek olursun ya da ilgi duyduğu, yetenekli olabileceği şekilde yönlendirirsin. Ülkenin çöpçüye de, sporcuya da, doktora da, terziye de ihtiyacı var. Bölümü parası ve imkanları için seçmemeli kimse. O da yaşam kalitesini ve refah seviyesini artırmaktan geçiyor.

@kino, hocam kesinlikle öyle ancak bazı bölümler var, örnek vereyim:
Sosyal Hizmetler 2 senelik ve 4 senelik bölümü var. Atama puanı zaten tavan, bu bölümün 2 yıllığını okusan ne olur ki? Demek istediğimi umarım daha iyi anlatabilmişimdir.

@kino, hocam kesinlikle öyle ancak bazı bölümler var, örnek vereyim:
Sosyal Hizmetler 2 senelik ve 4 senelik bölümü var. Atama puanı zaten tavan, bu bölümün 2 yıllığını okusan ne olur ki? Demek istediğimi umarım daha iyi anlatabilmişimdir.

Tabii kağıt üzerinde gereksiz veya 4 yıllık olması hem mezunlar hem de işverenler için daha faydalı olacaksa birleştirilebilir tamamen. Yalnız bunları halkın bir kısmını tamamen karşına almadan yapamazsın. Bu kadar üniversitenin temelinde para akışı yatıyor. Esnaf para kazansın, amcaoğlu yurt diksin kazansın, atama bekleyenlerin sesi kesilsin. Eğitim çok daha sonra geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı