Türkiye'de her yere üniversite açılması sonucunda ne olur?

Mühendislik demişken açıkçası bu ülkede artık amcasının, dayısının veya üçüncü şahıs veya 'tanıdık'ların vasıtası olmasa, ülkenin her bir köşesine açılan ismine üniversite dedikleri bir yığın lise ayarı eğitim veren okulların mezunlarının hemen hemen %99'nun, içinde bu bahsettiğim şekildeki torpilli tiplemeler dışında düzgün ve maaşı iyi olan bir kurumda işe girme gibi bir şansı/şansları da pek yok zaten, ya çok kafa ve sağlam bir üniversiteden mezun olup kendini geliştirmiş adam X veya Y mühendisi olarak fena olmayan bir başlangıç maaşıyla iş bulabiliyor ya da siyasi yapılanma & ideolojik odaklı bir anlayışla yerleşimlerin yapıldığı, 'liyakat' esasının içine edildiği b*ktan bir rekabet ortamında bir nevi yapay seleksiyonun bir parçasına kurban gidiliyor.

Ben İstanbul'da Makine Mühendisi daha doğrusu otomotiv sektöründe yurtiçi/yurrtdışına iş yapan kurumsal bir firmanın AR-GE departmanında Tasarım Mühendisi olarak bu sene asgari ücretin birkaç katı kadar maaşla görev yapmaya başladım, imza yetkimiz evet, teknik prosedür veya proje onayı için işleyişe geçecek olan proses aşamalarının işleme alınabilmesi için çalışma öncesi, sonrası ve/veya başlangıcında dediğin gibi var evet fakat sadece imza atıp da bomboş bir adamın asgari ücretle dahi çalıştığına özellikle de sağlam bir üni okuyup da kendini geliştirmiş zehir gibi bir öğrencinin bu tarz bir iş yaptığını/yapacağını da düşünmüyorum, ama belki Anadolu'daki bu tarz küçük işletmelerde ismine 'üniversite' dedikleri lise ayarı okullardan mezun olanların bir kısmını bu şekilde köle gibi çalıştırıyorlardır belki, onu tam olarak görmediğim veya duymadığım için bilemiyorum.

Son söylediklerinize de katılıyorum, iyi okuyacak kadar kapasite yoksa bir an önce kolay yoldan bir meslek/zanaat edinmek, hayatının geri kalan kısmında en azından emekliliğe kadar ekmek yedirtecek alternatif bir kapı, özellikle okuduğu bölümün işini yapamayacak bir iş için gidip de senelerini çöp gibi üniversitelerde haracayacağına mesleki yatkınlığı veya yeteneği neye uygunlık sağlıyorsa bu şekilde bir yol izlenebilir, tabii Ahmet'in/Mehmet'in babasının parası boldur veya sağlam yerlerde torpili vardır; çocuk en boş yeri okumak için okuyup bitirse bile gidip o da rahat rahat yaşayabilir orası başka ama diğer türlü anca ya boş boş atama beklenir ya da boşta geziyoruz, iş bulamıyoruz şeklinde söylemler duymaya bu rezil boomerların yönettiği ülkede yaşamaya devam ederiz. Tabii bu olayı bu noktaya getirenler başta bu akli sağlığı ve IQ seviyesi yerinde olmayan millet başta olmak üzere asıl sorunlu kişi veya şahıslar yüzünden bu durum senelerden beri çıkılmaz bir çemberin içerisinde sıkışıp kaldı. Öğretmen boşta kalacaksa bölümünü niye açıyorsun, ya da açacaksan mantar gibi niye her yere açıyorsun, değil mi? Aynı şeyler özellikle mühendislik bölümü için de birebir geçerli, adam gidip içinde doğru düzgün akademisyeni, hocası, hatta bilimsel proje/stajlar için uygulama/araştırma laboratuvar(lar)ı bulunmayan eğitim kuruluşlarından sayısız boşta kalan mezunlar sebebiyle artık mühendisin de çok bir esprisi kalmadı, uzun bir süredir de yoktu zaten.

Şu anda kaç yaşındasın neler yapıyorsun bilmiyorum ama orta halli bir öğrenciysen ve ana mühendislik bölümlerinde ilerlemek istiyorsan işin senin de bildiğin gibi çok ama çok zor, hele ki bıraktım paşa paşa gibi yaşamayı, kurtlar sofrasında kendine bir yer ayırabilmen bile çok büyük bir başarı olur bu ülkede..
Yazını okudum temiz. Yaş olarak senden büyüğüm, iş konusuna gelirsek şöyle izah edeyim; ben yaptığım işten ve kazandığım paradan emek/fayda olarak memnun olmadığımı belirttim. Suçu şahısta aramadan önce toplumda araman beni memnun etti onun haricinde pek söylenecek bir şey yok, gereken her şeyi söylemişsin.

İnsanlar işsiz kalır tabii ki. Adamakıllı bir üniversitede okuyan ve iyi bir diploması olan her zaman iş bulur. Her yere üniversite açarsan insanlar kıytırık bir üniversiteden mezunum ama işim yok derler.

Yeni konular

Geri
Yukarı