Türkiye'de herkesin çok dolu olması

Nicksizfury

Hectopat
Makaleler
12
Daha fazla  
Evet arkadaşlar, biraz içimi dökmek istedim çünkü çok doluyum. Konu Türkiye'de yapılan röportajları izleyen her insanın bildiği gibi halkın ya içini dökmesini ya da körü körüne savunmasını uzun şekilde izlemem oldu. Ya farkında mıyız bilmiyorum ama bence hepimiz farkındayız, halkın büyük bir kısmı dolu. Her şeye karşı dolu. Ekonomi hakkındaki röportajları izleyin demek istediğimi anlayacaksınız.

Herkes içini dökmek istiyor, bir kamera veya başka bir şey gördüğünde çevresindeki herkes çektiği geçim sıkıntılarını anlatıp bir yandan içini dökmek bir yandan da sesini duyurmak istiyor. Ama hiçbir sıkıntısı olmadığını iddia eden savunucuların sesi sıkıntılarını anlatmak isteyen halkın sesinden daha baskın çıkıyor. Bu o kadar körü körüne bir savunmadır ki çevresinde bile onlarca sıkıntısını anlatan varken hala savunmaya devam eder. Ya madem senin derdin yok neden oradasın? Neden körü körüne savunma ihtiyacı duyuyorsun? Madem senin derdin yok çekil köşeye de derdi olan anlatsın.

Bir de şu kelimeye ayar oluyorum. Ülkede açım diyen adam yalan söyler. Ya sen ülkenin durumunun farkında mısın, aç gözünü de ülkenin durumuna bak. Çok değil, bundan birkaç sene önce ülkendeki bir yurttaşının eşi pazara gidelim dedi. Senin yurttaşın param yok diyemedi, intihar etti ya. Adam parası olmadığı için karısıyla pazara gidemediği için intihar etti utancından. Cebinden ise 1.50 lira çıktı. Bir de bu savunmayı yaparken o kadar gaza geliyorlar ki bir olay olsa kendisini bu kadar savunmaz. Hemen bir örnek atalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Farklı bir sorunsal da zaten bu tür konularda nadiren fikri sorulan ama ne hikmetse genelde konu hakkında daha çok bilgisi olan gençlerin; "Sen gençsin, ekonomiden ne anlayacaksın?" sözüyle durdurulması. Ya sen ne anlıyorsun anlatsana biraz? Senin neslin ne anladı da ekonomi bu durumda? Ülkedeki sıkıntıların %90'ı senin neslinde oldu zaten. Ülke bu duruma senin neslinde geldi. Sen hala neyin savunmasını yapıyorsun?

Siz ülkeyi getireceğiniz yere getirdiniz zaten yıllarca konuştunuz saçma sapan bırak da gençler konuşsun. Gençler dolular hem de hiç olmadığı kadar dolular. 500 birime çıkan oyun konsolu burada 8500 liraya çıktı ya. Gençler oyun oynamayı artık bir lüks olarak görüyor. Zaten öyle görmeliler çünkü başka şansları yok. Bir gençten örnek bırakıyorum. İzleyin demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu gence diyecek sözüm yok. Gerçekten bu konu hakkında çok bilgisi var. Aslında bir gencin bu konu hakkında bu kadar bilgisinin olmaması lazım. Çünkü bir genç ekonomiyi bu kadar kafayı takmamalı. Bir genç hayatını yaşamalı. Ama bu Türkiye'de gerçekleşmesi zor olan bir şey olduğu için yapamıyor ve araştırmayı tercih edip dertlerini dile getiriyor. Gerçekten helal olsun diyecek çok bir şey yok.

Aslında bir gencin bu konu hakkında bu kadar bilgisinin olmaması lazım.

Ne alaka, insanların tek amacı barlarda hayat geçirmek vs mi?
Sanki diğer milletler gece gündüz keyif çatıyor. Emin ol bizden daha çok çalışıyorlar.

Ama hiçbir sıkıntısı olmadığını iddia eden savunucuların sesi sıkıntılarını anlatmak isteyen halkın sesinden daha baskın çıkıyor.
Basın özgürlüğü olmadığı için.
Ne alaka, insanların tek amacı barlarda hayat geçirmek vs mi?
Sanki diğer milletler gece gündüz keyif çatıyor. Emin ol bizden daha çok çalışıyorlar.
Avrupa'da, gelişmiş ülkelerde herkes işine bakıyor, bunu demek istiyor konu sahibi. Öğrenci dersine bakıyor, ekonomi umurunda değil çünkü her şey tıkırında. Almanya %0 enflasyon veriyor. Yurt dışında yaşayan yaşıtım kimle konuşsam ekonomi hakkında, dünyadaki diğer ülkelerin durumları hakkında zerre bilgileri yok çünkü onları ilgilendirmiyor. Mühendisse adam mühendisliğini yapıyor, doktorsa hastasını tedavi ediyor. Yönetenler de işine bakıp yönetiyor. Herkes işini iyi yaptığı için insanlar başkaları işi nasıl yapıyor diye bakmaya ihtiyaç duymuyor.

Herkes kendini anlatıyor röportajlarda. Ben geçim sıkıntısı çekmiyorsam, halkı da geçim sıkıntısı çekmiyor olarak görürüm. Ben açsam, halkta sanki açmış gibi hissederim. Dolayısıyla halkımız ne ekmek bulamayacak konumda, ne de çok iyi yaşıyorlar. Orta.

Yeni konular

Geri
Yukarı