Türkiye'de Internet ve Seçenekler

Mert

Megapat
Makaleler
9
Selamlar. Ülkemizdeki internetin süründüğü şu günlerde, bu yazıyı yazmak istedim. Aslında bir yazıdan çok rehber olacak bu.

Sürekli güncelleyeceğim.

Öncelikle, Türkiye'de 3 popüler hizmet var. DSL, Fiber ve DOCSIS.
DSL size tanıdık gelmiştir zaten. Öncelikle DSL nedir ondan başlayalım. Türkiye'de hala popülerliğini korumakta.

DSL

Digital Subscriber Line yani Sayısal abone hattı olarak çevrilir. Bakır kablolar üzerinden verilen, neredeyse tüm dünyada verilen en temel, en pratik internet bağlantı sistemidir. Size hiçbir işinize yaramayan bilgiler vermeyeceğim. Buyrun başlayalım yavaştan.

ADSL

İlk olarak düz ADSL, 1998 yılında piyasaya çıkmıştır. Bakır kablolar üzerinden yüksek hızlı internet verilebilen, asimetrik, yani indirme ve yükleme hızı eşit olmayan internettir. Santrale uzaksanız alabileceğiniz en verimli DSL servisidir. Tabii ne kadar verimli olur, orası tartışılır.

VDSL

2001'den beri aramızdadır aslında. VDSL2 ile birlikte 100 Mbps indirme, 100 mbps yükleme hızı alabilirsiniz. Tabii santralin dibindeyseniz :) Gerçi DSL standartında ülkemizde en pahalı paketin bile 2 Mbps yükleme hızı varken, o iş nasıl olacak belirsiz. Yüksek Bit-rate DSL olarak da bilinir. Santrale yakın binalara yüksek hızlı internet verilebilir.

Türkiye'de başka DSL servisi kullanılmadığı (popüler olmadığı) için yazmadım diğerlerini.

Gelelim Fiber'e. Fiber bugün alabileceğiniz en kaliteli internettir. Bakır kablo yerine içinden ışık geçen bir fiber kılı ile bağlanırsınız internete. Ping süreniz DSL'e oranla çok düşer, simetrik indirme ve yükleme hızını destekler. Henüz maksimum hızı dahi belli değildir.

DOCSIS'e yabancı bakmayın. Bildiğiniz Uydunet'tir. Koaksiyel kablodan alınan internettir. Sokağa kadar fiberoptik kablo ile, daha sonra koaksiyel kablo dediğimiz, halk arasında televizyon kablosu denilen kabloyla internete bağlanırsınız. Avantajı, diğer bakır kablo ile çalışan DSL'den çok daha hızlı ve düşük ping süreli bağlantı kurabilirsiniz. Çevre şartlarından çok daha az etkilenir. DOCSIS 2, 40 Mbps civarı indirme, 30 Mbps civarı da yükleme hızı teoride sunarken, DOCSIS 3 ile kanal olarak verilerek, 343 MBps indirme, 122 Mbps de yükleme hızına ulaşabilirsiniz. Tabii ki şu an Türkiye'deki en üst seviye DOCSIS modemin maksimum kapasitesi bu. DOCSIS 3.1 ile 10 GBps/1 GBps hedefleniyor.

TTNet

DSL ve fiber seçeneği bulunur ve piyasanın en büyük altyapısını elinde tutan firmadır. Türkiye'nin neredeyse her yerine ADSL verebilir.

Fiber internet olayı da vardır ki o konuya aslında hiç girmek istemiyorum. Malum, çakma fiberi var TTNet'in. Bir de çakmasının çakması var, ona girmek hiç ama hiç istemiyorum.

Kaçış yok, açacağız konuyu.

Şimdi, asıl olması gereken fiber sistemi şudur. TTNet'in artık Fiber diye pazarladığı ve en başından öyle olması gereken, Superonline'ın ise tek yaptığı sistem budur. Superonline'da işin çakması yoktur. Apartmana veya eve kadar fiberoptik kablo çekilir. Eğer binaya kadar çekildiyse, binaya bir kutu konur. Bu kutu sizin modeminizdir dersek pek de yalan söylemiş olmayız, zira o kutudan sonra dairenize bildiğimiz CAT 6 kablo çekilir. Yani ethernet kablosu :) Bunu da Router'ınıza bağlar, kurulumu yapar, paşalar gibi kullanırsınız. Eve kadar fiberoptik ise, binaya kadar olanından daha sağlıklıdır. Binaya kadar fiberde bir apartman tek bir fiber kılının bant genişliğini paylaşmak durumundayken, eve kadar fiber geldiğinde kabloyu kimseyle paylaşmanız gerekmez. Tabii aralarında şu an için fark çok az. Çünkü bir fiberoptiğin bant genişliği bir apartmanı çok ama çok rahat kaldıracaktır. İleride uçuk kaçık hızlar görürsek belki problem çıkar ama hiç zannetmiyorum. Neyse, eve kadar fiber çekilince size ayrı bir cihaz daha verilir. Fiber kılı bu cihaza bağlanır, CAT 6 kablo ile çıkış alınıp, tekrar Router'a bağlanır. En sağlıklı fiber yöntemi ise budur.

Gelgelelim çakma fibere. BTK yasakladı, artık çakma fiber yok. Ama hala çakmanın çakması duruyor. Anlatıyorum.

Çakma fiber dediğimiz olay, aslında VDSL sinyaliyle alınan internettir. Apartmana veya sokağa kadar fiber kablo çekilir. Sokaktaki DSLAM kutusuna bağlanır. Binanıza kadar çekilmişse, yine bir kutu konur. Ancak ! Karıştırmayın, bu kutu ile yukarıda belirttiğim kutu farklıdır. Bu kutu Fiber'i bildiğimiz bakır kabloya dönüştürür. TTNet tarafından sıklıkla altyapısı müsait apartmanlara uygulanmaktadır. Fibernet adında satılmaktadır. Dairenize hala bakır kabloyla hizmet verilir. Sinyalinizi VDSL üzerinden alırsınız. Açıkçası Fiber'in tadını tuzunu kaçırır. ping süreleriniz genelde değişmez. En fazla 100 Mbps hız alabilirsiniz, ileride tıkanırsınız. Neyse ki, biraz daha şanslısınız çünkü ileride dairelere kadar CAT 6 kablo çekebilirler. Yani binanıza fiber gelmiş, problem yoktur. Beklemekle uğraşmazsınız. Sokağa kadar fiber çektiklerinde de VDSL üzerinden 100 MBps'e kadar hizmet alabilirsiniz. Hipernet adı altında, eski adıyla çakma fiber kullanırsınız. Tabii ki işin içinde bakır kablo olduğundan çakma fiberle stabil 100 MBps alacağınızı hiç zannetmiyorum. 50 rahat alırsınız ama. ADSL'den iyidir :)

Bir de, çakmanın çakması var. Bu da içler acısı. TTNet'in 8 Mbps ADSL kullanıcılarına yaptığı bir olay. Apartmana veya sokağa kadar fiber çekilir, sinyal ADSL üzerinden verilmeye devam edilip, ADSL üzerinden 20/1 internet verilir. İşin kötüsü, fiber diye ADSL verilmiş olur. Normalde gerçek ve çakma fiberde 2 MBps Upload olduğunu da hatırlatırım. ADSL'in limiti zaten 1-1.5 MBps'dir.

Geçelim Superonline'a. Açıkçası yukarıda TTNet için anlattığım fiber olayı aynen burada da var. Hiçbir değişiklik yok. Altyapının TTNet ile alakası yok ancak. Superonline kendi altyapısından, kendi yurtdışı çıkışları ile fiber hizmeti verebilmektedir. Superonline ADSL ise, Türk Telekom altyapısı üzerinden verilir.
Superonline Fiber konusunu açmak istiyorum aslında. Güzel yanı, TTNet'ten çok daha stabil internet verebiliyor Superonline. Arıza çıkarmadığı sürece Yurtiçi pinginiz genelde 10'u hiçbir zaman geçmiyor. 5-6 civarında geziyor. Yurtdışında ise Frankfurt'a 40-50 ms arası ping atıyorsunuz ki bu değer 8 sene öncesinin kaliteli denebilecek ADSL bağlantısının yurtiçi pingleri. Şanslı olduğunuzu bilin :)

Uydunet. Fiber internet piyasaya girene kadar en hızlı ve en kaliteli internetti. Böyle dediğim için korkmanıza gerek yok. Hala kalitelidir ve sokağa kadar fiber kablo ile gelir. Daha sonra kalın bakır kablo ile hizmet alırsınız. VDSL'den çok ama çok daha üstün bir hizmettir. Simetrik internet alabilirsiniz. Ping süreleriniz çok düşüktür. Fakaaaaat. Uydunet bu aralar fena halde batırdı, söylemesi. İyi haber, İstanbullular için geliyor. İstanbul'un çoğu bölgesinde Uydunet ciddi sıkıntı çekiyor. Büyük kesintiler oluyor. Türksat bunun farkına varmış ki, İstanbul'daki bütün sokaktaki kutuları değiştiriyor. Yani yakın bir zamanda internetinizin düzelme ihtimali oldukça yüksek.

Fiyat konusunda Türkiye'nin en iyisidir. Zaten ülkede sınırsız internet kalmadı, AKK ile birlikle en uygun fiyatlar Uydunet'tedir. Bu yüzden binasına kadar fiber gelmiş birçok kullanıcı dahi Uydunet'i tercih etmektedir. Ping konusunda ADSL'den daha düşüktür. Yurtdışına gelince, ADSL'den ve TT Fiber'den çok bir farkı yoktur. Aynı yurtdışı çıkışını kullanır. Evet, Türksatkablo'nun kendine ait malesef yurtdışı çıkışı yoktur. Olsaydı, çok daha önerilesi olurdu ama yapacak bir şey yok :) Kopma sorununa gelince, süründürür ama kopmaz. Birisi eliyle kabloyu çıkarmadığı sürece gerçekten de kopmaz. Ama süründürdüm mü, keşke kopsa dedirtir. Saç baş yoldurur. Lag Spike(Ping Dalgalanması)'ın en yüksek görüldüğü İSS(İnternet Servis Sağlayıcısı)'dir Uydunet. Başvurmadan önce komşunuzun bir kapısını çalsanız iyi edersiniz.

Upload konusuna değinmek istiyorum biraz. Ülkemizde upload hızları TTNet ile maksimum 2 Mbps :) Superonline 25-50-100 kullanıcılarına 5 MBps upload veriyor. 1000 MBps'e paranız varsa 20 MBps gibi komik bir upload'a sahip olabilirsiniz. En azından kötünün iyisi. SuperDepo diye bulut hizmetleri var. Eğer SOL fiber kullanıyorsanız, bu siteye mahsus 100 MBps upload yapabilirsiniz :) Uydunet'te ise maksimum 10 MBps upload alabilirsiniz. Yalnız bu paket, 10/10 MBps simetrik paket ve 299 TL gibi saçma sapan fiyatı var. En uygun olanı, 50 MBps 250GB AKK'li paket. 89 TL ve 4 MBps upload veriyor.

AKK aştığınızda, TTNet ve Superonline'da Upload hızınız 1 MBps'e düşüyor. Üstelik, Superonline'da Upload da AKK'den sayılıyor ! TTNet ve Uydunet'te böyle bir durum yok. Hatta, Uydunet'te AKK geçtiğinizde Upload hızı düşmüyor :)

3 İSS'de de ortak bir hizmet var. Birisi Roket diyor, ötekisi Turbo Buton, diğeri de Nitro diyor :) Mantık şu, 24 saatliğine 100 MBps internet alıyorsunuz. Harcamanız kotanıza yansımıyor.

TTNet Fiber kullanıcılarına iyi ve kötü haberlerim var. TTNet'de Roket ücretsiz ! Ayda bir defaya mahsus ücretsiz bir gün açabilirsiniz. Kötü haber ise bir ay içinde parasını verseniz dahi ikinciye kullanamıyor olmanız ve sadece gerçek fiber kullanıcılarının yararlanabilmesi. Apartmanınıza kadar fiber gelse dahi VDSL üzerinden hizmet alıyorsanız unutun. SOL (Superonline)'da ise yine Fiber kullanıcıları faydalanıyor. ADSL'in zaten alma gibi bir seçeneği yok. 4,90 TL karşılığında ayda en fazla 3 defa olmak üzere kullanabilirsiniz. Yakın zamanda 9,90 TL idi, gözleri yeni açılmış olmalı ki düşürdüler fiyatını. Uydunet'e gelirsek, DOCSIS 2 modeminiz varsa yine unutun. DOCSIS 3 modem şart ! Ayda 5 defa açabilirsiniz ve fiyatı 3,90 TL. Ben denedim ve hakikaten 12 MB/sn'yi gördüm. Güzel çalışıyor.

Bir de gece saatlerinde AKK saymama olayı var. Uydunet ve SOL'da geçerli. Uydunet'te bu sistem harika. Tarife kampanya fark etmeden, modem fark etmeden çalışıyor. Taahhütsüz, isterseniz bir ay kullanın, bir ay kullanmayın. Fiyatı bence uygun. 9,90 TL. 00.00-09.00 arası istediğinizi yapın. Hatta duyumlarıma göre eğer ay içerisinde AKK'yi geçmiş olsanız bile 00.00-09.00 saatleri arasında paketiniz eski hızına çıkıyor. Bu konuda emin değilim ama böyle bir şey varsa ben harika diyorum. SOL'da ise bu durum biraz kısıtlı. 00.00-06.00 arası. 3 saat daha az, Taahhüt şart, sadece bir tarifede verilebiliyor çünkü paket halinde satılıyor. 24 ay taahhüt veriyorsunuz, ilk 12 ay 59, daha sonra 89 TL. Uydunet yine daha iyi bir seçenek. Ve AKK geçince gece kuşunun bir anlamı kalmıyor.

Gelelim ek AKK'lere. Adil olmayan kotaları bir de adil olmayan fiyatlarla satıyorlar.

TTNet'te satılmıyor. SOL ve Uydunet satıyor. 25 GB 10 TL, 50 GB 15 TL, 100 GB 20 TL. İkisinde de fiyatlar bu şekilde.

Uydunet'te bir de doğum günü hediyesi var. Doğum gününüzde hızınızı 100 MBps'e ücretsiz çıkartıyorlar :) 3 gün boyunca da eğer Teledünya'nız varsa bütün paketler açık.

Konuyu sürekli güncelleyeceğim arkadaşlar. Verilen cihazları da ekleyeceğim yakında. Bir ön bilgi gibi bir şey yazdım şimdilik.

Son düzenleme:
Ben kullandığım süre boyunca memnunum. Oturduğunuz yerde biraz araştırın kullanan var ise hızlarını sorun. Bu daha iyi olur. Benim oturduğum yer iyi ama sizin oturduğunuz yerde belki çok iyi olmaz.

Daha önceden sorduğumda kötü dediler ama o ADSL`di, birde modemleri baya dandik bir şeydi, zaten bende superonline düşünüyorum, kullandığınız paketin özelliklerini yazarsanız çok mutlu olurum :).

Ben 2 yıla yakın kullanıyorum. Memnunum tavsiye ederim. Modem iyi bir modem. Benim şimdi kullandığım paket kaldırılmış galiba bulamadım.

@Mert

TürkTelekom Fiber kullanıcısıyım. Roket servisi kapatılınca alternatif yolları ararken bu yazınızı okudum. Elinize sağlık çok bilgilendirici oldu. İki sorum var.

1- TT Profil sayfamda aşağıdaki gibi FiberNet'in yanında VDSL mod yazıyor. Ben çakma fiberlimiyim. apartmanın girişinde kalın turuncu kablolu Fiber Kutusu var.

2- TT Roket bug'unu denediğimimde "aktif edilemedi" şeklinde uyarı alıyorum. Bunun sebebi VDSL modda kullanıyor olmam olabilir mi?

upload_2016-12-2_10-27-48.png

@Mert

TürkTelekom Fiber kullanıcısıyım. Roket servisi kapatılınca alternatif yolları ararken bu yazınızı okudum. Elinize sağlık çok bilgilendirici oldu. İki sorum var.

1- TT Profil sayfamda aşağıdaki gibi FiberNet'in yanında VDSL mod yazıyor. Ben çakma fiberlimiyim. apartmanın girişinde kalın turuncu kablolu Fiber Kutusu var.

2- TT Roket bug'unu denediğimimde "aktif edilemedi" şeklinde uyarı alıyorum. Bunun sebebi VDSL modda kullanıyor olmam olabilir mi?

Eki Görüntüle 202990

Oradan anladığım kadarıyla evet. Modeminize CAT6 kablo mu geliyor yoksa telefon kablosu mu ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı