Türkiye'de kalmak ya da gitmek

Ailemi alıp giderdim, eminim "telefonu göster bakayım" diyen dayılar kalır sadece bu ülkede.

Suyun var kardeşim şükür et(!) ben ailemle aram pek iyi olmadığı için arkama bakmadan giderdim hem ülkenin insanlarından (hepsi değil) hem malum kişiden bıktım. Dün karşıma bir video çıktı aynen şöyle diyordu: Sınavdan sınava koşacaksınız ki başarılı olasın. Eğitim sistemimiz lanet olsun cidden hiç okumasaydın daha iyi olurdu belki. Olmayan ekonomimizden bahsetmiyorum bile.

Hemen giderim 1 cipsin en az 3-4 TL olduğu ülkede yaşanmaz kola zaten 8-9 TL en düşük PC 7000 TL (eğer iyi PC istersen) ekran kartları 10-11 bin yani fiyatlar sizce de bu kadar abartıyken burada yaşanırmı.

Evet, yine güzel bir soruyla sizlere geldim. Lütfen saygılı bir biçimde tartışalım.
Diyelim ki şu an Türkiye'de yaşıyorsunuz ve elinizde istediğiniz herhangi bir ülkeye gitme imkanı var. Gider miydiniz ve neden? Ya da tam tersi kalır mısınız neden?
Türkiye'de yaşamayanlar için ise neden gittiniz?
Orada doğanlar için ise Türkiye'ye dönmek ister misiniz?

Giderdim. Başka bir olasılık düşünemiyorum. Seri giderdim. Durup düşünmem bile. İskandinav ülkelerinin tamamına gidebilirim. Ekonomik nedenlerden dolayı giderim. Ekonomi iyi olsa paramız değerli olsa gitmezdim. Ama ekonomi yüzünden düşünmem bile.

Zaten bir ayağım İngiltere'de 3 yıldır, burada çevremi malum gruplardan izole edebildiğim sürece yaşamaya devam etmeye çalışıyorum. Maddi sorunum hiç yok dövizle kazandığım için ama artık yavaştan diğer ayağımı bu ülkeden çeksem mi diye düşünmeye başlamadım değil.

Bu kadar yıldır uzaktan sözleşmeli çalışıyordum o şirketle, galiba 1 yıla kadar ben de yolcuyum. Yaşanılanlar nedeniyle iyice burada yaşamaya devam etme konusunda isteksizliğim başladı son birkaç aydır. Buraya bağlayan birkaç nedenim de vardı, onlardan en önemlileri de artık yoklar.

Evet, yine güzel bir soruyla sizlere geldim. Lütfen saygılı bir biçimde tartışalım.
Diyelim ki şu an Türkiye'de yaşıyorsunuz ve elinizde istediğiniz herhangi bir ülkeye gitme imkanı var. Gider miydiniz ve neden? Ya da tam tersi kalır mısınız neden?
Türkiye'de yaşamayanlar için ise neden gittiniz?
Orada doğanlar için ise Türkiye'ye dönmek ister misiniz?

Gitmem. Daha Ankara'dan nefret eden ben yurt dışına hayatta gidemem. Ayrıca dil öğrenme problemleri falan var. :D

Ülke bataklık gibi, gitmek isteyince daha çok çekiyor içine. 2 yıldır gitmeye çalışıyorum zaten. En fazla 4 yıl içinde kesin göç planlarım var. Mülteci olarak gitmek istesem çoktan gitmiştim muhtemelen ama belki yıllarca kamplarda çürütürler adamı, Türkiye gibi ipini koparanı almıyorlar ülkeye. En iyisi cebinde parayla elinde diplomayla gitmek.

Geri
Yukarı