Türkiye'de kalmak ya da gitmek

Suyun var kardeşim şükür et(!) ben ailemle aram pek iyi olmadığı için arkama bakmadan giderdim hem ülkenin insanlarından (hepsi değil) hem malum kişiden bıktım. Dün karşıma bir video çıktı aynen şöyle diyordu: Sınavdan sınava koşacaksınız ki başarılı olasın. Eğitim sistemimiz lanet olsun cidden hiç okumasaydın daha iyi olurdu belki. Olmayan ekonomimizden bahsetmiyorum bile.
İyiki de babam bu konuları araştırıyor, iyi ki de ülkeyi savunan dayılar gibi değil, örneğin şansımıza bir bilet geldi, babam yabancı dil için kursları araştırır, dili bize ve kendisine öğretip, bu ülkeden direk gitmek ister.

Konu belli bir zamanın ardından hortlamış sanıyorum ama yine de fikir belirtmek istiyorum.

Şu an üniversite tercihimin açıklanmasını bekleyen bir mühendis adayıyım. Türkiye'de gözde sayılan teknik üniversitelerden mezun olup iş hayatıma başladığım zaman diplomamda taşıdığım üniversite ismi ve bana üniversitede kendimce edinmiş olduğum tecrübeler belki bana bu ülkede yol sağlayacak fakat burada yüksek mühendis olup normal bir mühendis maaşının iki katını bile elde ediyor olsam Avrupa ve Amerika'daki ortalama bir mühendis maaşıyla ulaşılabilen refaha sahip olamayacağım.

Konuyu sadece maddi olarak düşünüyormuşum gibi beni eleştirecek arkadaşlar için şunu da ekleyeyim, ülkenin bulunduğu durumu ve düşünce özgürlüğü olarak, genel olarak gittiği yeri beğenmiyorum. Hiçbir yetkili sorumluluğunu üstlenip hatalarını, yanlışlarını kabul etmiyor ve doğal olarak ortada kabul görmüş bir yanlış olmadığı için bu yanlışlara çözüm de üretilmiyor. Herkesin sorumluluğu birbirinin üzerine yıkıp en sonunda vatandaşın ezildiği, konuştuğumuz zaman evimize soruşturma kağıdı gelir mi diye endişe ettiğimiz bir ülkede gelecek görmekte zorlanıyorum. Bu yüzden yurt dışında iş imkanı bulduğumda gitme kararını verirken çok düşünmeyeceğim.

Geri
Yukarı