Türkiye'de Linux neden çok bilinmiyor?

GNU/Linux ekosistemi karisiktir cunku sabit bir platform yok. GNOME'u saymazsak, GNU sadece isletim sistemini olusturmasi için gereken araclardan ibaret. Platform olmadigi için son kullanici ne yapacagini bilmiyor, gelistiriciler hangi dagitim ya da hangi platform için uygulama yapacagini sasiyor. Aslinda buyuk uygulamalarin (ornek: Adobe urunleri) Linux'a destek vermeme sebeplerinin de bu oldugunu dusunuyorum.
GNU/Linux'da tek bir ana platform var, bu da glibc gibi GNU yazılımları. Uygulamalar da glibc gibi GNU yazılım ve liblerine göre derleniyor ve çalıştırılıyor. Son kullanıcı için şu anda olan sorun tembellik.

Foss yazılım alternatiflerini araştırmak yerine, "şu program çalışmıyor, GNU/Linux çöp" diyen insanlar GNU/Linux'un en büyük sorunu diye düşünüyorum. Her yazılımın başka bir işletim sisteminde olması gerektiğini, olmazsa o işletim sisteminin kullanılamayacağını söylemeye çalışan tonla Windows kullanıcısı gördüm.

O kadar platform ve dagitim arasindan arasindan hangisine uyacaklar, X kullanan kisi bunu nasıl Y'de kullanacak?
X, glibc kullanıyor ise y de glibc kullanıyor olacak. Böylece ikisinde de aynı yazılım çalışabilecek. Aynı şey musl için de geçerli.

Bir yazılımın distroya özel bir paketi olmasına gerek yok, flatpak boşuna durmuyor yani.

Evet kendi platformunu olusturan cok guzel GNU/Linux dagitimlari ve isletim sistemleri var. Ornek verecek olursak ElementaryOS ve Android, fakat digerleri?
Android GNU/Linux değil, coreutils olarak toybox, libc olarak bionic kullanıyor ve GNU/Linux'tan çok daha farklı bir çalışma mekanizması var. Linux'dan bahsediyorsanız öyle deyin, böyle yanlış anlaşılma oluyor.

Freedesktop'in cok guzel standartlari da var fakat bu paket dagitimi ya da GTK/Qt konusunda bir şey degistirmiyor.
GTK/Qt'de herhangi bir sorun yok, ikisi de çoğu platforma (GNU/Linux dahil) derlenebilip kullanılabiliyor. Ne demek istediğinizi anlamadım o konuda.

Paket dağıtımı, zaten bilinen bir sorun ve çözümleri var (bknz. Flatpak). Fakat bu günlerde birkaç paket yapmak da örnek olarak verdiğiniz Adobe gibi büyük firmaları korkutacağını sanmıyorum.
Paketleme sistemleri çok gelişti, bir paket yapmak çok kısa bir zaman alıyor.

İki sebep var gerisi çok da önemli değil.

Terminal ve .exe dosyalarının açılmaması.
Bıktım bu gereksiz bahaneleri duymaktan. MacBook aldığınızda da ".exe açmıyor" deyip iade ediyor musunuz merak ediyorum. Arkadaşım bu farklı bir işletim sistemi, tabii ki exe açmayacak. Farklı bir işletim sisteminden bahsediyoruz, bir reskin değil.

Terminala dokunmanız gerekmiyor, tonlarca kez bir sürü insan tarafından anlatıldığı gibi.

Son düzenleme:
X, glibc kullanıyor ise y de glibc kullanıyor olacak. Böylece ikisinde de aynı yazılım çalışabilecek. Aynı şey musl için de geçerli.

Bir yazılımın distroya özel bir paketi olmasına gerek yok, flatpak boşuna durmuyor yani.
Burda asil olay paketlerin dagitima ozel dagitilmamasi. Debian icin olan paket Fedora ya da herhangi bir baska dagitim icin yok. Arch'taki AUR gibi seylerle evet halledilebilir, fakat kendinin dagitilmasi daha guzzel olur. Ayrica Flatpak ve Snap uygulamalari sandbox (adini dogru hatirlamiyorum ama galiba bu) ortaminda calisiyor, performansta dusus demek. Uygulamalarda pek sikinti olmayabilir fakat oyunlarda?

Android GNU/Linux değil, coreutils olarak toybox, libc olarak bionic kullanıyor ve GNU/Linux'tan çok daha farklı bir çalışma mekanizması var. Linux'dan bahsediyorsanız öyle deyin, böyle yanlış anlaşılma oluyor.
Burayi siz de yanlis anladiniz. Evet kendi platformunu olusturan cok guzel GNU/Linux dagitimlari **ve** isletim sistemleri var.

GTK/Qt'de herhangi bir sorun yok, ikisi de çoğu platforma (GNU/Linux dahil) derlenebilip kullanılabiliyor. Ne demek istediğinizi anlamadım o konuda.
KDE Plasma harici herhangi bir ortamda ben GTK/Qt uyumlulugu gormedim. Bu uyumsuzluk rahatsiz edici. Ben GTK uygulamasinda Qt'de koyu moddan faydalanirken kendim ayarlamadigim surece GTK'de faydalanamayacagim.

Paket dağıtımı, zaten bilinen bir sorun ve çözümleri var (bknz. Flatpak).
Evet Flatpak ve Snap gibi guzel platformlar var fakat normalden dusuk performansa sahip olmayi kim tercih eder? Ben native performans istiyorum.

Bıktım bu gereksiz bahaneleri duymaktan.
Ben de. Zaten ben demiyorum kullanmayanlar diyor. Mac'in zaten amacı oyun oynamak değil ve zaten çok pahalı. Ondan zaten Mac kullanan çok yok. Kullanan da zaten iş amaçlı kullanıyor.

Burada asil olay paketlerin dagitima ozel dagitilmamasi. Debian için olan paket Fedora'ya da herhangi bir baska dagitim için yok. Arch'taki AUR gibi seylerle evet halledilebilir, fakat kendinin dagitilmasi daha guzzel olur. Ayrica flatpak ve snap uygulamalari sandbox (adini dogru hatirlamiyorum ama galiba bu) ortaminda calisiyor, performansta dusus demek. Uygulamalarda sıkıntı olmayabilir fakat oyunlarda?
Sandbox performansda düşüş sağlamaz. Sanallaştırma kullanmıyor, uygulamanın erişebileceği yerleri kısıtlıyor. Bunda performansı düşürücek bir şey yok, uygulama açılış hızları hariç. Uygulama açılış hızları da gittikçe iyileşiyor zaten snap ve flatpak için.

Burayi siz de yanlış anladiniz. Evet kendi platformunu olusturan cok guzel GNU/Linux dagitimlari **ve** isletim sistemleri var.
Yanlış anlamadım, Android'in GNU ile alakası yok. Linux tabanlı olması, GNU/Linux olduğunu göstermez. Kernel bile clang ile derleniyor, neresi GNU Android'in?

KDE Plasma harici herhangi bir ortamda ben GTK/Qt uyumlulugu gormedim. Bu uyumsuzluk rahatsiz edici. Ben gtk uygulamasinda Qt'de koyu moddan faydalanirken kendim ayarlamadigim surece Gtk'de faylanamayacagim.
Tema uyumluluğu bambaşka bir konu, ben ondan bahsetmemiştim.

Evet flatpak ve snap gibi guzel platformlar var fakat normalden dusuk performansa sahip olmayi kim tercih eder? Ben native performans istiyorum.
Native zaten, sanallaştırılmış bir yazılım çalıştırmıyor.

Windows gibi stabilize değil.

Siz stabil görmemişsiniz ki Windows'a stabil diyorsunuz herhalde. Zorunlu güncellemeleri ile pek çok kullanıcıya sorun yaşatan, editlerini renderlerini kaybettiren, format attırmak zorunda bırakan işletim sistemi Windows değil tabii (!)

Son kullanıcıya hitap edememesi.

Hayır, bir sürü son kullanıcı dağıtımı var. Kullanımıda oldukça kolay. Nasıl Windows 7'den Windows 11'e alışma sürecin oluyorsa aynı şekilde bir alışma süreci oluyor. Artık neredeyse tüm dağıtımlarda GUI uygulama mağazası var. Giriyorsun mağazaya istediğin uygulamayı aratıyon bitiyor.

Siz stabil görmemişsiniz ki Windows'a stabil diyorsunuz herhalde. Zorunlu güncellemeleri ile pek çok kullanıcıya sorun yaşatan, editlerini renderlerini kaybettiren, format attırmak zorunda bırakan işletim sistemi Windows değil tabii (!)

Hayır, bir sürü son kullanıcı dağıtımı var. Kullanımıda oldukça kolay. Nasıl Windows 7'den Windows 11'e alışma sürecin oluyorsa aynı şekilde bir alışma süreci oluyor. Artık neredeyse tüm dağıtımlarda GUI uygulama mağazası var. Giriyorsun mağazaya istediğin uygulamayı aratıyon bitiyor.
Ama Linux da az değil. Fedora yüklediğim zaman internet aşırı kötü oluyordu ve 3 gün düzeltememiştim.

Linux kullanımı zor ve birçok uygulama ve programı desteklemediği için kullanımı az, bu neden ile bilinirliği de azalıyor. Ama herkes kullanabilmeyi öğrenebilmiş olsaydı şu an Linux kullanmaya başlardı.
Niye gülüyorsunuz bu yoruma? Gülenlerin yaptığı büyük ayıp.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı