Türkiye'de Linux neden çok bilinmiyor?

Hadi ya, Windows da en basit işlem olan bir uygulama indirmek için store güncellemek, store da ki uygulama listesini almak, repo source / signing key eklemek gibi bir ton gereksiz saçmalık olduğunu bilmiyordum.
Store guncelleme islemi paket listesini guncelliyor, guncel paketler icin zorunlu bir sey. Bunu Microsoft Store zaten arkaplanda surekli yapiyor. Ayrica gpg key eklemeyi neden yaparsin? Aradigin nerdeyse her sey kullandigin dagitimin ya da Flatpak/Snap depolarinda zaten var. En azindan bir uygulama kurmak icin bile internette 10 takla atmiyorum.

İnsanlar bilmediğinden değil de terminal de saatler geçirmek istemediğinden kullanmıyor olabilir.
GNU/Linux deneyiminiz var mi?
Niye gülüyorsunuz bu yoruma? Gülenlerin yaptığı büyük ayıp.
GNU/Linux kullanmak son derece basit, ayrica destek vermeyen taraf uygulama gelistiricileri; GNU isletim sistemi ya da Linux cekirdegi falan degil. Komik bir yorum.

Wi-Fi kartımı Windows'ta doğru düzgün kullanamıyorum, bu verimlilik nerede ise bize de ver de kullanalım. Bilgisayarda RAM bırakmaması da cabası, bilgisayar sanki 5 yıllık bilgisayarmış gibi oluyor Windows'ta. Verimlilik sırlarını bize de anlat.
Valla bende Linux'ta Bluetooth sorunu yaşadım, oyunlarda düşük performans aldım Realtek ses kartı çok kötü ses veriyordu ben kendi bilgisayarım için konuştum senin donanımların Linux'ta iyi çalışıyorsa Linux kullan o zaman kardeş.

Valla bende Linux'ta Bluetooth sorunu yaşadım, oyunlarda düşük performans aldım Realtek ses kartı çok kötü ses veriyordu ben kendi bilgisayarım için konuştum senin donanımların Linux'ta iyi çalışıyorsa Linux kullan o zaman kardeş.
Anlattiklarin Linux cekirdeginin donanimda iyi calismasiyla alakali degil hocam. Driver'lardan kaynaklaniyor. Aptal donanim firmalari GNU/Linux tarafina destek vermediginden boyle oluyor.

Hadi ya, Linux'ın gereksiz servisleri, telemetrileri, bloat uygulamaları olduğunu bilmiyordum.
Sigkey dediğiniz şeyi hayatımda eklemedim, mağazalar benim için her şeyi yaptı. Yaklaşık 5 6 aydır Windows'a geçmedim ve dediğiniz “saçmalık”lara rastlamadım hiç.

Gereksiz servisten ne demek istediğini örneklendirerek yazarsan sevinirim, telemetri ve bloat uygulamalar çok basit bir şekilde 2 tık ile açılan 3.parti uygulamalar ile kapatılabiliyor, Linux da bir uygulama indirmekten bile daha zahmetsiz işlem tartışmaya bile gerek yok.

Size denk gelmemiş olması olmadığı gerçeğini değiştirmiyor maalesef, standart ev kullanıcıları bu tarz şeyler ile uğraşmak istemez.

Store guncelleme islemi paket listesini guncelliyor, guncel paketler için zorunlu bir şey. Bunu Microsoft Store zaten arka planda surekli yapiyor.

Anlatmak istediğimde bu zaten Store'un otomatik yapması ile her kullanışta kullanıcının el ile girmesi aynı şey değil, son kullanıcıya uygun değil.

Ayrica gpg key eklemeyi neden yaparsin? Aradigin neredeyse her şey kullandığın dagitimin ya da Flatpak/Snap depolarinda zaten var. En azindan bir uygulama kurmak için bile internette 10 takla atmiyorum.

Neden yapılsın yerine neden böyle bir şey ile uğraşmaya gerek var diye sormak daha doğru sanki? Son cümle tam olarak Linux kullanımını özetliyor, kuracağım uygulamanın Source reposunu ararken benim sıfat.

Hocam GNU/Linux dagitimlari ve isletim sistemleri var diyip GNU/Linux dagitimi olarak elementaryOS ve isletim sistemi olarak Android'i ornek verdim.
Sanirim biraz yanlis anlamissiniz hocam. GNU bir isletim sistemidir ve Linux da bir cekirdek.

Android Linux cekirdegini kullanan bir isletim sistemi.

Fedora, Debian, Elementary falan da GNU isletim sistemi ve Linux cekirdegi tabanli sistemler/dagitimlar/isletim sistemleri.

Sanirim biraz yanlis anlamissiniz hocam. GNU bir isletim sistemidir ve Linux da bir cekirdek.

Android Linux cekirdegini kullanan bir isletim sistemi.

Fedora, Debian, Elementary falan da GNU isletim sistemi ve Linux cekirdegi tabanli sistemler/dagitimlar/isletim sistemleri.

Neden yapılsın yerine neden böyle bir şey ile uğraşmaya gerek var diye sormak daha doğru sanki? Son cümle tam olarak Linux kullanımını özetliyor, kuracağım uygulamanın Source reposunu ararken benim sıfat.
sudo apt install firefox
sudo pacman -S discord

Anlatmak istediğimde bu zaten Store'un otomatik yapması ile her kullanışta kullanıcının el ile girmesi aynı şey değil, son kullanıcıya uygun değil.
Kullanıcı her girişte elle yapmıyor. Mağazayı açıyorsun kendi halloluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı