Türkiye'de Linux neden çok bilinmiyor?

Teknolojinin günlük hayata büyük katkısı, insanlara tembellik yapma hakkı vermesi zaten. Çalı süpürgesi varken gırgır, gırgır varken elektrikli süpürge, elektrikli süpürge varken robot süpürge neden çıktı? "İnsanları tembel yapıyorsa o teknoloji iyidir."
Ama çalı süpürgesi verimli değildir. Ama burada tembellik daha mantıklı bir seçeneği yok saydırıyor insanlara.

Sonuç değişmiyor. En iyisi veya değil, verimli veya değil. Kendini en iyi anlatan kazanıyor. Hatayı tüketicide aramak doğru değil. Çünkü bu müdahale edilebilir değil. Mesele tüketiciyi çekmek, yapabiliyor musun, yapamıyor musun? İyi yapan kazanıyor.

Ayrıca bir oyun yüklemek isterseniz.

Bu kısma katılmıyorum. Çoğu dağıtımın uygulama mağazasından Steam'i indiriyorsunuz. Ardından oyunu indirip, Steam'daki ayarlar kısmından Proton kullanarak başlat tarzı bir şeyi onayladıktan sonra oyununuzu oynuyorsunuz. (Lutris, Wine'a falan daha değinmedim bile.) Bütün oyunlar desteklenmiyor olsa da gayet geniş oyun desteği var ve gün geçtikçe artıyor. AC yapımcı firmaları bile artık Linux'a destek vermeye başladı. Proton'un destek listesine bakmak için: https://www.protondb.com/

Linux açık kaynaklı işletim sistemi, genellikle yazılımcılar dışındakiler çok kullanmıyor. Windows arayüzü daha basit.
"Windows arayüzü daha basit."

Özelleştirirsen her şey çok basit olabilir.
Böyle de yaparsın:
1638814530461.png

Böyle de yaparsın:
1638814549211.png

İşte bundan bahsediyorum. İnsanlar tembel, alternatif nedir, nasıl yeni bir işletim sistemine geçilir, yeni işletim sisteminin Windows olmadığını, dolayısıyla Windows'ta olan neredeyse her şey için alternatifler gerekeceğini bilmiyor.

Windows'un hâlâ popüler olmasının sebebinin tembellik olduğunu düşünüyorum. İnsanlar iki dakika doğru düzgün alternatiflere baksa, kullanmayı denese, ve cidden başka bir Windows sürümüne geçiyormuş gibi davranmak yerine tamamen yeni bir işletim sistemine geçiyormuş gibi davransa sorun kalkacak zaten.
Size bir yandan hak veriyorum, gerçekten Linux'un da keşfedilecek ve bakılması gereken yönleri de var fakat insanları da tembel veya daha doğru bir cümle kullanacaksam bakmak zorunda da değiller çünkü işlerine yarıyorsa başka bir şey bakmak bizim halkımız için mantıksız. Bu tarafta bence iki taraf da kendince haklı.
Bu kısma katılmıyorum. Çoğu dağıtımın uygulama mağazasından Steam'i indiriyorsunuz. Ardından oyunu indirip, Steam'daki ayarlar kısmından Proton kullanarak başlat tarzı bir şeyi onayladıktan sonra oyununuzu oynuyorsunuz. (Lutris, Wine'a falan daha değinmedim bile.) Bütün oyunlar desteklenmiyor olsa da gayet geniş oyun desteği var ve gün geçtikçe artıyor. AC yapımcı firmaları bile artık Linux'a destek vermeye başladı. Proton'un destek listesine bakmak için: https://www.protondb.com/
Hocam Linux kullandığımda Steam'i yüklerken pek bir sıkıntı çıktığını hatırlamıyorum ama şöyle olmuştu, ben Among Us açarken Linux Windows'dan biraz daha yavaş yüklüyordu, yani Linux'u kötülemem ama insanlar Windows'da oyun oynayıp işlerini görürken ve bir sorunları da yoksa da neden ek olarak Linux'a geçsinler ki? Dediğim gibi herkesin aklından düşünmeye çalışıyorum.

Teknolojinin günlük hayata büyük katkısı, insanlara tembellik yapma hakkı vermesi zaten. Çalı süpürgesi varken gırgır, gırgır varken elektrikli süpürge, elektrikli süpürge varken robot süpürge neden çıktı? "İnsanları tembel yapıyorsa o teknoloji iyidir."
Tembelliğin yanında araştırmayı da severim ama bu konuda insanlar ne derse desin biz milletin gözünden tahmin etmek zorundayız. Genellikle yazdıklarınız benim düşüncemi açıklıyor o yüzden yazdım.

Türkiye'de Linux neden çok bilinmiyor merak ettim.

Hayır biliniyor ama yanlış biliniyor örneğin (sallamasyon değil karşılaştım) korsan Windows 7 formatçısı Linux'u bir iş programı olarak görüyor.🤣 formatçılar bir yana çoğu Linux'u yanlış biliyor ve biraz daha ileri gittiğimizde geçmeyi üşeniyorlar.☹️ ama Chrome kullanırken mavi ekran hatası gören herhangi bir kullanıcı korsan Windows'culara işi düşerken iyi oluyor.😤.

Yeni konular

Geri
Yukarı