Türkiye'de Meslek Sahibi Olanlar Başka Ülkede Yine Aynı Mesleği Yapabiliyor mu?

Erdo2525

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Beylikdüzü
Daha fazla  
Herkese Merhabalar! Başlık biraz kafanızı karıştırmış olabilir. Konu içeriğini okursanız daha rahat anlarsınız. Az önce birileriyle konuşuyordum ve bana Türkiye'de yazılım mühendisi olursan başka ülkede yazılım mühendisi olamazsın hatta bununla ilgili bir kanun bile var dedi. Ne kadar doğru ya da doğru mu? Bunu doğrulayabilir misiniz?

Atma Ziya deseydin. Ülkeden ülkeye yazılım dilleri mi değişiyor?
Yapılır tabii ki.

Ülke kendi SIA, tank ve uçaklarını yapmaya başladı. Beyin göçü olmaması lazım o yüzden başka ülkeye mühendis olarak gidemiyorsun dedi. Sen başka meslek yapmak istersen yaparsın dedi. Sadece yazılım değil bütün mühendisliklerden bahsediyorum. Sallıyor mu yoksa cidden böyle mi merak ettim.

Aldığın diplomanın geçerliliğine bakar her şey.
Benim yaşım biraz bu tür konular için küçük tam olarak diploma geçerliliği nasıl çalışıyor?
bununla ilgili bir kanun bile var
Merak ettiğim cidden böyle bir kanun var mı? Ben mühendis olarak Avrupa'ya gittim ve orada mühendis olamıyor muyum? Tek merak ettiğim o.

Benim yaşım biraz bu tür konular için küçük tam olarak diploma geçerliliği nasıl çalışıyor?

Merak ettiğim cidden böyle bir kanun var mı? Ben mühendis olarak Avrupa'ya gittim ve orada mühendis olamıyor muyum? Tek merak ettiğim o.
İyi üniversitelerden mezun olmaktan bahsediyordur İTÜ ODTÜ gibi.

Şimdi sen berbersin ustalık sertifikan yok bir yere gitsen zorlanırsın fakat herkes senin nasıl saç kestiğini görünce sertifikaya gerek kalmaz. Fakat yazılımda yurt dışında kurumlarda falan çalışmayı düşünüyorsan üniversitenin vericeği sertifika önemli. Mezun oldun diplomanı aldın o diploma her yerde geçiyor mu? Yani uluslararası geçerliliği var mı?

İyi bir üniversite mezun olursan Avrupa'da da mühendis olursun ama iyi bir üniversite mezunu olursan.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı