Türkiye'de neden çoğunluk iPhone telefonları sevmiyor?

Dostum siz zaten herhangi bir Apple ürünü falan kullanmayın. Birisi IPhone'a müzik indiremediğini zannediyor. Diğeri hiç bilmediği işletim sisteminin kısıtlamalarından bahsediyor. Üzücü tarafı artık iPhone kullanmaktan daha havalı gözükmenin yolu iPhone kullanmayıp, kötülemek. Eminim bu arkadaşlar ceplerinde 12 bin TL olsa Samsung S20 almak yerine iPhone 11 alır. Ufkunuz geniş olsa veya Pazarlamadan anlasanız inan sizinle oturup tartışırdım Apple neden veya nasıl başardı diye ama boş verin arkadaşlar ne de olsa Apple fahiş fiyatlarda ürün satan bir şirket olmaya devam edecek.

"Basari" kavramindan baslayalim istersen. Karlilik ve markette baskinlik senin icin safi olarak "basari" kavramini karşılıyor mu?

Misal "tamir karsitligi, tekel ve tuketici dusmani dizayn ve politikalar" hakkindaki dusunceleri, tum durustlugumle, dinlemek isterim.

"Basari" kavramindan baslayalim istersen. Karlilik ve markette baskinlik senin icin safi olarak "basari" kavramini karşılıyor mu?

Misal "tamir karsitligi, tekel ve tuketici dusmani dizayn ve politikalar" hakkindaki dusunceleri, tum durustlugumle, dinlemek isterim.

Çok merak ediyorum hiç randevu alıp geniusbar veya servise gittiniz mi? Burada sorunu çözülmeyen kişiler tamamen kendini haklı göstererek savunuyor. Bu demek değil ki servisin mükemmel çalıştığı veyahut kusursuz olduğu tutup burada Apple fanboyluğu yapacak değilim. Apple çıkarttığı birçok ürünü yerliyorum ekteki gibi. Ama anlamadığın olay neden bugün Samsung, Sony değil de Apple konuşuyoruz ve nasıl şu an bu konumda, bir pazarlamacı gözünden bakamıyorsun. Diğer mesele "marketteki baskınlık" terimini nedense anlamadım, herhalde kelime anlamını yeni öğrendiğin şeyleri kullanmak istiyorsun. Marketteki pazar payın ne kadar çoksa o kadar baskın pozisyona sahip olursun. Tüketici düşmanı dizayn nedir dostum. İnan sana cevap vermek bile çok.

Not:Arkadaş yüksek bir ihtimal birazdan planlı eskitmeden bahsedecek sıkı durun.Eğer konuyla alakalı şahsi fikrimi merak ediyorsan söyleyeyim bu planlı eskitme olayı yıllar önce olağan bir durumdu ama son birkaç senedir gündeme geldi.Tabi ki son kullanıcı için vahim bir durum savunulacak bir tarafı yok aksine gündemde kalması ve Apple yapılan baskılar kullanıcılar için son derece yararlı.Ama işin komik tarafı android telefonların planlı eskitme yapılmasına pek gerek yok.

Son düzenleme:
İPhone uzun vade telefonudur. Özellik açısından baktığın zaman pek fazla aktif özelliği bulunmaz, Samsung daha özellikli ve kullanışlı zevkli telefondur. Fakat Samsunga göre minimum 3 sene daha fazla kullanım ömrü söz konusu. Sistemlerini yavaşlattıklarını dilleri ile bile söylemişte olsalar, Androide göre çok daha uzun ömürlü telefonlar. Gereksizliği tartışılır ama aşırı pahalı olması diye düşünüyorum.
Apple bu. iMac koruyucu ayak tekerleğine 4 bin lira ek ücret talep ediyorsa bir sıkıntı var demektir.

Başlıkta da anlayacağınız üzere nedenini çok merak ediyorum. Neden iPhone kullanıcılarına kızan, fakat kullananı görünce de yapışan bir topluluk var?
Kimse üzerine alınmasın. İkizler burcu gibi(!) Ruh değişimi yaşayan bu güruh topluluğundan bahsediyorum.

Şimdi sana şöyle soyleyeyim bir Realme Huawei telefonun kamerasımı iyi yoksa iPhonemi, iPhone değil.
RAM'ı hangisinin daha yüksek IPhone'nin değil.
Yani iPhone fiyatının daha aşasında aldığımız telefonların neredeyse bütün özellikleri IPhone'den yüksek.
Bu da toplumda şu duyguyu uyandırıyor ben niye 7 bin verip iPhone alayım 4 bin vereceğim telefon IPhone'den daha iyi bizi kazıklıyorlar mı diye bir yargı oluşuyor ve iPhone piyasası genelde 2 el bu da mesela benim babamın kafasında olan insanları uzaklaştırıyor babam hayatta 2 el almayan birisidir.
Bunun gibi başka nedenlerde var.
Şimdi sana bir sorum var sadece isminden ve işletim sisteminden dolayı bir telefona 6 bin TL fazla verir misim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi sana şöyle soyleyeyim bir realme Huawei telefonun kamerasımı iyi yoksa iPhonemi, iPhone değil.
RAM'ı hangisinin daha yüksek IPhone'nin değil.
Yani iPhone fiyatının daha aşasında aldığımız telefonların neredeyse bütün özellikleri IPhone'den yüksek.
Bu da toplumda şu duyguyu uyandırıyor ben niye 7 bin verip iPhone alayım 4 bin vereceğim telefon IPhone'den daha iyi bizi kazıklıyorlar mı diye bir yargı oluşuyor ve iPhone piyasası genelde 2 el bu da mesela benim babamın kafasında olan insanları uzaklaştırıyor babam hayatta 2 el almayan birisidir.
Bunun gibi başka nedenlerde var.
Şimdi sana bir sorum var sadece isminden ve işletim sisteminden dolayı bir telefona 6 bin TL fazla verir misim?
Hayal dünyasında yaşıyorsunuz. iPhone telefonların kameraları her zaman senesinde en üst düzeye oynamıştır, Note 9 vs iPhone kameralarının sayısız karşılaştırması mevcut isterseniz izleyebilirsiniz, kameralar arası geçişte bile garip garip durumlar yaşayan binlerce liralık telefondan bahsediyoruz.

Size kötü bir haberim var, RAM fazla olmasının aslında o kadar da fazla önemi yok, mesela kim uygulamaları hafızasında tutabilmiş? İyi seyirler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

iPhone ikinci elde Androidler kadar değer kaybetmiyor, bu kötü bir şey değil. İkinci el almazsınız olur biter, size yarayacak olan şey satarken değerini kaybetmemesi.

Sadece işletim sisteminden dolayı telefona daha fazla para veririm ama 1000 liralık telefonlarla 7000 liralık iPhone 11'i karşılaştırmıyorsunuz umarım.

Hayal dünyasında yaşıyorsunuz. iPhone telefonların kameraları her zaman senesinde en üst düzeye oynamıştır, Note 9 vs iPhone kameralarının sayısız karşılaştırması mevcut isterseniz izleyebilirsiniz, kameralar arası geçişte bile garip garip durumlar yaşayan binlerce liralık telefondan bahsediyoruz.

Size kötü bir haberim var, RAM fazla olmasının aslında o kadar da fazla önemi yok, mesela kim uygulamaları hafızasında tutabilmiş? İyi seyirler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

iPhone ikinci elde Android'ler kadar değer kaybetmiyor, bu kötü bir şey değil. İkinci el almazsınız olur biter, size yarayacak olan şey satarken değerini kaybetmemesi.

Sadece işletim sisteminden dolayı telefona daha fazla para veririm ama 1000 liralık telefonlarla 7000 liralık iPhone 11'i karşılaştırmıyorsunuz umarım.

Şoyle bir başlayayım.
Ben genelde aldığım ürünü satan biri değilim genelde değil hic satmam.
Kamera Samsung'a göre değil Huawei, Xiaomi, Oppo, realme arasında bir kıyaslama yapın.
RAM'ın fazla olması durumu bakın arkadaş başlıkta neden iPhone kötü bakılıyor demiş ve genel olarak bir insan 10 lıra verip biraz daha fazla almak ister işe yarasın yaramasın ve uzun vadede işe yarıyabilir.
Ve ben 1000 TL'lik bir modelle 7000 TL'lik modeli değil 12bin TL'lik iPhone 11 Pro Max ile 6000 TL'lik Huawei Xiaomi, Oppo ve realme modellerini karşılastırıyorum piyasada sadece Samsung ve iPhone varmış gibi sadece Samsung iPhone karsılaştırması yapmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı