Türkiye'de neden her şey bu kadar pahalı?

Türkiye'de her şey çok pahalı. Evler 400-500k, arabalar 150-200k, iyi bir PC 4-5 asgari ücret. Hepsini geçtim, ortalama bir telefon alalım desek bir asgari ücret yetmiyor ona da. Dolar yükseldikçe her şey yükseliyor. Ne olur yani 10 sene boyunca fiyatlar aynı kalsa? Bizim ülkede üretim yok mu, herkes yatıyor mu?

Her şeyi dışarıdan almayalım. Kendi ülkemizde üretilen şeylerin de fiyatı artıyor nedense. Asgari ücretle çalışan biri, bu devirde ömür boyu çalışsa ev parası biriktiremez. Belki daha üstü maaş alanlar da. Evliliğe gelince o da zor, 100k gerekiyor. Araba almak için de onlarca asgari ücret vermek gerekiyor.

İyi bir telefon almak bile zorsa ekonomimiz nasıl iyi olabilir? Keşke her şeyin fiyatı sabit kalsa, maaşlar da sabit kalsa. Bence kötü olmaz. Hayat şartları gerçekten çok zor bu ülkede. Yani giderek yaşanmaz hale geliyor bu ülke ve beni haklı bulanlar olacağına eminim. Bir de çıkıp her şey yolundaymış gibi konuşmuyorlar mı, insanı deli ediyor.

Ülkede inanılmaz vergi var bugün haberlere çıkmıştı 100k ya Türkiye'ye gelen araba vergilerle 270k oluyormuş mesela ben konsol alacaktım sağ olsun vergiler konsolun fiyatnı 2'ye katladı ve oyunlarda çok pahalı olunca sistem topladım bende.

Alım gücü düşük ama neden düşük? Çünkü üretimimiz zayıf. Diyelimki elin ülkesinde çorba içeceksin ve orada fiyatı 1 birim eğer bizim üretimimiz o bir birimi sağlayacak kadar yoksa nasıl bir TL'ye o çorbayı almayı bekleyebiliriz?

Teknolojiyi çok daha aktif kullanıp birçok alanda çok daha yüksek verim almak varken bunu yapmıyoruz. Girişimle dünyaya açılmakla ilgilenmiyoruz çünkü eğitimimiz vasat. Adaletimiz yok. İnsanlar yozlaşmış ve doğruyu ayırt etmekle ilgilenmiyor. Çoktan az azdan çok vergi alınıyor. Bu haldeyken nasıl alım gücünün artması beklenebilir? Vergi diyenler olmuş arkadaşlar domates, salatalık neden pahalı devlet %200 vergi mi alıyor o şeylerden de Allah aşkına?

Bu ya? Bir şey beğenmiyorsunuz. Cimer'e şikayet edicem artık bıktım hepinizden. Gidin yağ kuyruklarında, hastahane kuyruklarında bekleyin. Zamanında araba yoktu be arabaaa! Sağolsun devlet getirdi. Gelmişler Tofaş 50 - 100K diye şikayet ediyorlar. Farkımız tarzımız aslanım 😎. ( [!] eklememe gerek yok diye düşünüyorum)
nasıl bir TL'ye o çorbayı almayı bekleyebiliriz?
Meclis mutfağında alabilirsin.

Ortalama bir Suriyeli veya Afgan'dan daha kalifiye isen asgari ücret almazsın, mezun olduğu mesleğe göre 5-7K arası kazanıyorsun, zamanla artıyor. Dandik üniversite mezunlarını katmıyorum buraya, çünkü okul iyi veya sen yetenekli değilsen lise mezunu ile üniversite mezunu olmak arasında fark yok. Çalışan evli bir çift varsa ve eve ortalama 12-15K giriyorsa bu da ev ve araba kredisine girmek için yeterli bir rakam oluyor oradan yürüyorlar.
Bari halkın cidden vasıflı kesimini borçlandırmasaydık, büyükşehir de ortalama bir semtte 4 kişilik ailenin yaşayabildiği evler 700-800 bin arası en aşağısı, kredi çeksen, çektiğin faizle aldığın eve 2x ödeme yapmış oluyorsun neredeyse.
Sokaklardaki bu kadar araba ve satılan evler gökten inmiyor. Belki kendi paranızı kazanmıyor, harçlıklarla yaşıyorsunuzdur ama yapan yapıyor şu duruma rağmen.

Türkiye'nin durumunu kötü ama şikayet edince cebine para koymuyorlar kimsenin. Adapte olmak, gerekirse başarı için başkalarının üzerine basmak lazım. Siz yapmazsanız başkası yapar uzaktan izlersiniz. Bu sınırlarda kaldıkça durum bu maalesef.
Ülkenin %43'ü asgari ücretli hocam, çok rahat %10-15'lik bir kesim de bundan bir tık fazlasına çalışıyordur. Memurlar falan da öyle iyi maaşlar almıyorlar, 5-6 milyar TL ile kendini anca geçindirebilirsin. Özel sektör dersen de orada da seni iyi bir maaştan başlatmıyorlar, ortalama bir Üniversite mezununun, mezun olduktan 2 sene sonra iş bulabildiğini hesaba katarsak durum baya kötü.

Ülkenin %43'ü asgari ücretli hocam, çok rahat %10-15'lik bir kesim de bundan bir tık fazlasına çalışıyordur. Memurlar falan da öyle iyi maaşlar almıyorlar, 5-6 milyar TL ile kendini anca geçindirebilirsin. Özel sektör dersen de orada da seni iyi bir maaştan başlatmıyorlar, ortalama bir Üniversite mezununun, mezun olduktan 2 sene sonra iş bulabildiğini hesaba katarsak durum baya kötü.

2000'lerin sonu ve 2010'ların başı en güzel dönemlerdi. Daha önce buna benzer konularda da söylemiştim asgari ücretin dominasyonu bu kadar yüksek değildi. Özellikle son 5 yılda asgari ücretin her sene dolar karşısında erimeyecek derece zam alması, bunun özel sektör ve memur maaşlarında karşılık bulamaması temel bir sorun. Bu sürede ekonominin düşüşe geçmesiyle aynı orantıda artan vasıfsız Üniversite mezunu, göçmen sayısı, dış borç, kaçan yabancı yatırımcı yarı yarıya azalan alım gücüne döndü.

En azından 2011'de sıfır bir Renault Clio almak için krediye girmeyi düşünebilirdin yalnız başına, 10 sene sonra ise bu planlar evlendikten sonra haneye girecek çift maaş + aile desteğine kaldı. Zaten olay insanların bir yolunu bulmasında bitiyor. O evi, arabayı bir şekilde alabiliyor ya hayat kalitesinin nereye düştüğünü sorgulamıyor veya katlanmak zorunda kalıyor.

2000'lerin sonu ve 2010'ların başı en güzel dönemlerdi. Daha önce buna benzer konularda da söylemiştim asgari ücretin dominasyonu bu kadar yüksek değildi. Özellikle son 5 yılda asgari ücretin her sene dolar karşısında erimeyecek derece zam alması, bunun özel sektör ve memur maaşlarında karşılık bulamaması temel bir sorun. Bu sürede ekonominin düşüşe geçmesiyle aynı orantıda artan vasıfsız Üniversite mezunu, göçmen sayısı, dış borç, kaçan yabancı yatırımcı yarı yarıya azalan alım gücüne döndü.

En azından 2011'de sıfır bir Renault Clio almak için krediye girmeyi düşünebilirdin yalnız başına, 10 sene sonra ise bu planlar evlendikten sonra haneye girecek çift maaş + aile desteğine kaldı. Zaten olay insanların bir yolunu bulmasında bitiyor. O evi, arabayı bir şekilde alabiliyor ya hayat kalitesinin nereye düştüğünü sorgulamıyor veya katlanmak zorunda kalıyor.
Çok doğru hocam, yurtdışından ajan tutulsa bile 5-6 yıl içerisinde ülkeye bu kadar çok hasar verileceği aklıma gelmezdi. 2014-2015 zamanları yine iyiydi, ondan sonra çalma çırpma, yolsuzluklar hız kesmeden devam etti. Şu an o çalınan paralarlarda Sarayın geleceği sürdürülüyor.

Çok doğru hocam, yurtdışından ajan tutulsa bile 5-6 yıl içerisinde ülkeye bu kadar çok hasar verileceği aklıma gelmezdi. 2014-2015 zamanları yine iyiydi, ondan sonra çalma çırpma, yolsuzluklar hız kesmeden devam etti. Şu an o çalınan paralarlarda Sarayın geleceği sürdürülüyor.
2023'de ki seçimleri bekliyorum hocam. O zaman cevabını vereceğiz padişahımıza pardon ülkeyi yöneten kişiye.

2023'de ki seçimleri bekliyorum hocam. O zaman cevabını vereceğiz padişahımıza pardon ülkeyi yöneten kişiye.
Bari 2023'te gelecek adam düzgün birisi olsa da artık şaha kalkabilsek. Her yıl Türkiye ekonomisinin rezilliğini görmek içimi parçalıyor. Çok üzülüyorum böyle şeylere. Güzel ülkemiz var ama yönetim yok.

Geri
Yukarı