Türkiye'de oturma ve çalışma izni almak

mar00n

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Kız arkadaşım Ukrayna'dan geldi. Burada 90 gün kalma hakkı var, bunu uzatmak istiyoruz fakat araştırdığım kadarı ile bir neden belirtmek gerekiyormuş.

Evlenmek için hazırlık yapıyoruz diye bir neden belirtirsek geçerli olmaz sanırım. Bu işlerden anlayan bir arkadaşın yardımına ihtiyacımız var.

"Neden uğraşıyorsunuz? Evlenin." diyecek arkadaşlar olacaktır belki, keşke yapabilsek fakat kız arkadaşımın ailesi Ukrayna'da ve buraya gelemiyorlar. Evlendiğimiz gün kız arkadaşım ailesinin de bu mutlu anımızı görmesini istediğini söyledi. Kesinlikle bende bunu istiyorum. Bu yüzden evlilik işi şu an olmayacak, eğer çare yoksa, mecbur evlenmemiz gerekiyorsa prosedür amaçlı evleniriz, düğün tarzı bir şeyi daha sonra da yapabiliriz çok sorun değil. Fakat oturma iznini evlenmeden alabilirsek daha iyi olur dediğim gibi.

Bunun dışında kız arkadaşımın diş hekimi diploması var, fakat yabancı uyruklu diş hekimleri Türkiye'de çalışamıyormuş sanırım. Bu sorunu nasıl halledebiliriz? Evlendikten 3 sene sonra Türk vatandaşlığı alırsa 3 sene sonra bu diploma ile çalışabilir mi Türk vatandaşı olacağı için? Türk vatandaşlığı almadan bu işi çözmenin bir yöntemi yok mu?

İleride bir diş kliniği açmayı düşünüyorduk. Bu nasıl mümkün olur? Ya da bir yerde çalışamaz mı?

Gerçekten kafam çok karışık. Düzgün bilgi bulamadım. Bilen bir arkadaştan yardım bekliyorum. Devrik cümle yazdıysam kusura bakmayın, biraz acele yazdım. Teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam hiç ama hiç bilgim yok ama bir büyükelçiliğe gidip sormayı deneseniz?
Büyükelçilik bizim bu sorularımızla ilgilenmez hocam. Zaten kanser bir yer daha önce gitmiştik, 7 saat bekletmişlerdi. Umursamıyorlar, bizim bu soruları hiç umursamazlar. Onların işi farklı.

Not: Ukrayna Türkiye Büyükelçiliği (Florya) için konuşuyorum.

Büyükelçilik bizim bu sorularımızla ilgilenmez hocam. Zaten kanser bir yer daha önce gitmiştik, 7 saat bekletmişlerdi. Umursamıyorlar, bizim bu soruları hiç umursamazlar. Onların işi farklı.

Not: Ukrayna Türkiye Büyükelçiliği (Florya) için konuşuyorum.

Üzgünüm o zaman benim de başka bir fikrim yok :/ Bir ihtimal panikle düşünmemişsinizdir diye hatırlatayım dedim :)

Geri
Yukarı