Türkiye'de Oyun Kültürü

Ne kadar düşünülmeden yazılmış bir yorum. Warband'a para verdiğimiz zaman ülke süper güç vs. mi olacak? Anladık ülkenizi seviyorsunuz. Ama unuttuğunuz bir şey var. Ülkemizi biz de seviyoruz. Türk yapımı bir oyuna para verdiğin zaman zengin olmuyoruz, ekonomi güçlenmiyor, aç insanların sayısı azalmıyor, işsizlik oranı düşmüyor.
Ülkenin süper güç olacağından falan bahsetmedim. Burdan onu nasıl çıkardınız anlamadım. Çoğunluğunu kendi vatandaşlarımızın oluşturduğu bir şirket tarafından yapılmış, emek verilmiş bir oyunun da korsan oynanmasını doğru bulmuyorum. 9 TL bir şey yav. Sonuçta emek var. Madem diğer oyunları korsan oynuyorlar, bari Türk oyununa destek versinler.

Okuldan kaçıp kafelerde CS kapışmak.
Bir zamanlar da okul çıkışlarında tıka basa dolan jetonlu atari salonları vardı. 😀
...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ne kadar düşünülmeden yazılmış bir yorum. Warband'a para verdiğimiz zaman ülke süper güç vs. mi olacak? Anladık ülkenizi seviyorsunuz. Ama unuttuğunuz bir şey var. Ülkemizi biz de seviyoruz. Türk yapımı bir oyuna para verdiğin zaman zengin olmuyoruz, ekonomi güçlenmiyor, aç insanların sayısı azalmıyor, işsizlik oranı düşmüyor.
Yani şöyle söyleyeyim, bir cümleden bu kadar kapsamlı ekonomik, siyasi sonuçlar çıkardığınızı anlayamıyorum. Almak isteyen alır oynar, almak istemeyen de almasın. Ancak, şu oyunu da artık korsan oynamasın. Almıyacaksa hiç oynamasın. Oyun konusunda saçma sapan ekonomik, siyasi neticelere nerden ulaştınız? Korsan oyuna karşı olduğumu belirtmekle bunların ne alakası var?

Bir zamanlar da okul çıkışlarında tıka basa dolan jetonlu atari salonları vardı. 😀
...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eskilerin gözü yaşlı.

Çoğunluğunu kendi vatandaşlarımızın oluşturduğu bir şirket tarafından yapılmış
Bu yinede bir oyuna para vermemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Emin olun 9 TL'yi bir oyuna vermek yerine onunla ekmek alması gereken insanlar var.
Madem diğer oyunları korsan oynuyorlar, bari Türk oyununa destek versinler.
Bakın bir oyun Türk firması tarafından yapıldı diye illaha para vermek zorundayız diye bir şey yok. Para vermek istemeyen korsan oynar, vermek isteyen parasını verir öyle oynar. Türk oyununa para vermiyor diye kimseyi yargılayamazsınız olay bu.

Oyunları eğlenmek için değil rekabet için oynayanlar aklıma geliyor. Mesela giriyorsun CS:GO'ya adam eğlenmek için değil, kill sayısı, takımdaki sıralaması vb. için oynuyor.
Aynen, bunu ben de bir süre çok yadırgamıştım, ama bahsettiğin oyun bu durumu kendi bünyesinde bile kabul etmiş durumda, sadece bizimkiler işi biraz abartıp meslek haline getiriyor ve günlük hayattan kopuyorlar.

Bu yinede bir oyuna para vermemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Emin olun 9 TL'yi bir oyuna vermek yerine onunla ekmek alması gereken insanlar var.

Bakın bir oyun Türk firması tarafından yapıldı diye illaha para vermek zorundayız diye bir şey yok. Para vermek istemeyen korsan oynar, vermek isteyen parasını verir öyle oynar. Türk oyununa para vermiyor diye kimseyi yargılayamazsınız olay bu.
Ben illaha oyunu alın mı dedim? İstemeyen almasın. Tamam kim isterse korsan oynasın. Sadece buna karşı olduğumu söyledim. Emeğe karşı saygı göstermek, birini yargılamak mı oluyor? Küçücük bir cümleden böyle saçma sapan yok yargı vs. şeyleri çıkarıyorsunuz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı