Türkiye'de para birimi değişirse ne olur?

Atatürk'e göre bağımsız ülke olmanın şartlarından biri de kendi para biriminin olması ve kullanılmasıydı. Şu anki durum her ne olursa olsun Allah TL'nin belasını versin demeniz yanlış olur. Dolar 2001-2002'de 1.1 TL iken yazarkasa fırlatan adam şu an o yazarkasayla ne yapıyordur merak ediyorum.
Geçenlerde habere çıktı şu an çok eği ekonomi falan dedi. :D

Yunanistan diye örnek veriyorsunuz ama adamların ekonomisi yukarı doğru yürüyor? :D
Bir şey olmaz aksine kötü olur. Adamın parası burda 10 katı çatır çatır yiyor.
Yukarı doğru mu yürüyor? 2008 yılından beri ekonomisi %40 küçüldü. GSYH %40 küçüldü. Yunanistan yere çakıldı ve toparlayamadı. L şekli ekonomiye sahip.

Mevcut kotu durumun ustune yeni para biriminin, basiminin ve ilgili ayarlamalarin getirdigi koca burokratik yuk biner; sonucta hic bir kazanc olmaz. Sadece bankalarin yazilim departmanlarinin bile en az 3 aylik isi var yeni para birimini sistemlerine dahil edip test etmeleri icin :)

Uretim olmadan, hukuk sistemi olmadan, egitimli insanlari yurt disina kacmak zorunda birakan siyasal islam bitmeden bir cacik olmaz. Istersen super sikke uret.

Yukarı doğru mu yürüyor? 2008 yılından beri ekonomisi %40 küçüldü. GSYH %40 küçüldü. Yunanistan yere çakıldı ve toparlayamadı. L şekli ekonomiye sahip.
Olay o yıllarda patlak verdi zaten. Turizm onlara da vurdu şu 2 senede. İstikrarlı bir şekilde bizden daha iyi yükseliyorlar. Ayrıca orda yaşadım. Yollarımız daha iyi. :D

Olay o yıllarda patlak verdi zaten. Turizm onlara da vurdu şu 2 senede. İstikrarlı bir şekilde bizden daha iyi yükseliyorlar. Ayrıca orda yaşadım. Yollarımız daha iyi. :D

Duble yollari yok mu yani?

1622638266934.png

Şu an tek hayalim, ülkenin Avrupa Birliğine girip ekonomiyi canlandırıp, Euro kullanması. Ekonominin düzelmesinin başka yolu yok gibi bir şey. Ülke başına kim gelirse gelsin değişen pek bir şey olmaz.

Örnek olarak AB'ye girdik ve euro kullanmaya başladık. AB'ye girdiğimiz zaman para birimimiz euro olmayacak. Biz öyle istedik diyelim. Değişen bir şey olmayacak. Maaş euroya çevrilip 280 euro olacak. Aynı şekilde her şeyin fiyatı da böyle olacak. Örnek olarak iphone 20000 TL değil de 2000 euro olacak. Yani her şeyi 10'a böleceğiz. Euro 10 TL olduğu için.
Şu an tek hayalim, ülkenin Avrupa Birliğine girip ekonomiyi canlandırıp, Euro kullanması. Ekonominin düzelmesinin başka yolu yok gibi bir şey. Ülke başına kim gelirse gelsin değişen pek bir şey olmaz.
AB'ye girdiğimizde para birimimiz değişmeyecek dostum. Değişse bile ülkenin ekonomisi kötü olduğu için 2823 TL değil de 280 euro maaşın olacak :D

Geri
Yukarı