Türkiye saatleri neden geri alinmiyor?

Neşeli Enginar

Kilopat
Makaleler
23
Tüm dünya ülkeleri yaz/kis saati uygulamasinda. Türkiye neden sabit saat uygulamasini yürürlüge koydu? Neden tüm dünya ülkeleri gibi yaz/kis saati uygulamasinda degiliz. Eksi dahil 20 daha kaynak arastirdim hic dise dokunur bir cevap yok. Sizce neden böyle? Bunu bir konusalim.

Sevgiler :)

Anlamadim bunun saatle alakasi ne? Yaz/kis saati uygulasaydik nasıl digerleri daha az kazanacakti?

Karanlıkta uyanıyoruz. Kış saati uygulamasının amacı karanlıkta uyanmayıp ışık yakmadan tasarruf etmek değil midir?
Sabit değil de yaz/kış uygulamasında daha fazla kazanmaları gerekmez mi?

Ben karanlıkta uyandığımı yaz/kış uygulamasında uyandığımı hatırlamıyorum. Haliyle evdeki ışığımı da açmıyordum.

Kim oldugunu hatirlamiyorum, en son biri cikip "Su kadar elektrik tasarrufu ettik." demisti. En basitinden soyle dusunuyorum, sabah 6.30'da kalktigimda hava karanlik oluyor ve lambayi yakiyorum. Elektrik tasarrufu nasil edildi inanin fikrim yok.
Elektrik tasarrufu saatler ileri geri alınırken yapılıyordu şimdi değil. Yazın saatlerin 1 saat ileri alınmasının sebebi oydu. Güneşten daha fazla yararlanıp daha az elektrik tüketmek. Yani konuyu ters anlamışsın :)

Her zaman ki gibi süper gücüz. O yüzden bizde uygulanmıyor. Hep ters, hep zıtız. Kimse bizimle baş edemez :) Onlar bizi kıskandıkları için tam tersini uygulayıp yıldırmaya çalışıyorlar.
Elektrik tasarrufu saatler ileri geri alınırken yapılıyordu şimdi değil. Yazın saatlerin 1 saat ileri alınmasının sebebi oydu. Güneşten daha fazla yararlanıp daha az elektrik tüketmek. Yani konuyu ters anlamışsın :)
Sen şuan arkadaşı destekledin ve ters anlamışsın dedin :d

Geri
Yukarı