Türkiye'de Station Wagon'un sevilmemesi

Türkiye'de ki insanlar geniş araç seviyorlar. Fiat egea station vagona bitmiştim resmen arabanın sadece barajını büyütmüşler başka hiçbir artısı yok. Station wagon araba yerine doblo, courier, berlingo gibi araçlar tercih ediliyor. Özellikle dobloların popüler olmasının sebebi de bu.

Türkler genelde hiç sevmiyor tercih etmiyor, 5 kişilik ailelerin kesinle sw tercih etmesi lazım bence.

Örneğin Türkiye'de passatların 10'undan 9'u sedan Almanya'ya bir bakıyorsun 100 passatın 99'u station wagon, sedan passat neredeyse hiç yok.
1656879525529.png

Gayet güzel duruyor bence.

Bu arada Acun Motors'un şu station wagon subaru'suna hastayım çok iyi makine.
1656879357440.png

Aslına bakarsanız çoğu kişi station wagon sevdiğini ve mantıklı olduğunu söyler ama ben dahil kimse araç alırken station wagon modellere hiç bakmaz bile :) Yurt dışında bu kadar popüler olması ise adamların bir sürü hobileri olmasından dolayı bagaj ihtiyacı oluyor. Balık tutmaya gidiyor, golf oynuyor, müstakil evi ve bahçesi var. Bahçesine malzemeler alıp taşıyor vs vs.. Biz bagajı sadece tatilden tatile giderken kullanıyoruz.

Tasarım olarak ise ben birçok sw araçları daha güzel buluyorum.

Tamamen para ile ilgili. Ulaşması en ucuz geniş araba ticariler ve bunların içinde de doblo. Adam zorla parayı denkleştirip bir de üstüne bir sürü paket farkı verip bir sedana ulaşıyor. Sonra bir de dünya kadar para verip SW olanına gerek yok sedan benim ihtiyacımı her türlü görür diye düşünüyor. En ucuz ticariler var ondan sonra sedanlar ve SW'ler geliyor. Ha Mercedes BMW alacak adam da zaten SW'ye gerek duymuyor. Bu kadar basit. Almaya da vs zaten alım gücü yüksek adam almışken genişi alayım ailecek binerim diyor. Niye takoz gibi ticariye para versin ki sanki işletmesi var. Ben olsam kanun çıkartırım işletme ruhsatı olmadan o arabaları almayı yasaklarım. Göz zevkimi bozuyor. Sürekli önümde koca çirkin doblo görmekten bıktım.

Türkiye de station wagon araçların yerine hafif ticariler ( doblo kangoo cady partner...) revaçta. Aile aracı olarak kullanılıyor. Kasası da gayet geniş ve kullanışlı.

Tamamen para ile ilgili. Ulaşması en ucuz geniş araba ticariler ve bunların içinde de doblo. Adam zorla parayı denkleştirip bir de üstüne bir sürü paket farkı verip bir sedana ulaşıyor. Sonra bir de dünya kadar para verip SW olanına gerek yok sedan benim ihtiyacımı her türlü görür diye düşünüyor. En ucuz ticariler var ondan sonra sedanlar ve SW'ler geliyor. Ha Mercedes BMW alacak adam da zaten SW'ye gerek duymuyor. Bu kadar basit. Almaya da vs zaten alım gücü yüksek adam almışken genişi alayım ailecek binerim diyor. Niye takoz gibi ticariye para versin ki sanki işletmesi var. Ben olsam kanun çıkartırım işletme ruhsatı olmadan o arabaları almayı yasaklarım. Göz zevkimi bozuyor. Sürekli önümde koca çirkin doblo görmekten bıktım.
Tamamen para değil. Anadolu insanı köylerin de işi oluyor. Kasaya gerek duyuyor. Sw araçlar işini görmüyor. Hem aile hem de diğer işleri için kullanıyor. Ayrıca hafif ticariler artık çok gelişti.

Son düzenleme:
Avrupa da çok canlı piyasası. SW arabaların bazıları bence çok hoş ama ülkemizde ÖTV'den dolayı zaten SW tarzı araç ihtiyacı olan gidip Caddy tarzı araçlar alıyor. Mesela bir Avant serisi Audi, Variant, Cosmo Tourer tarzı araçlar bence çok hoş. Özellikle yeni model Volvo'ların Cross Country serisi ve RS6 gibi arabalar SW kasalarına karşı sempati oluşturuyor bence.

Kasa olarak belli başlı SUV'lardan nefret ediyorum bende. Piyasada ki yerden yükseltilmiş araçlar ülkemizde SUV diye satılıyor. Kona, Bayon, Juke, X1, Puma falan filan.

Yeni konular

Geri
Yukarı