Türkiye'de tek kişinin iyi bir hayat yaşaması için aylık ortalama ne kadar kazanması gerekir?

ShinobiTech

Femtopat
En kısa sürede tek başıma yaşmaya başlamak istiyorum ancak tam olarak aylık ne kadar kazanmam gerektiğine karar veremiyorum.
İzmir'de yaşayacağım. Kirayı 1000-1500 TL arasında olacak şekilde düşünebilirsiniz.
Sizce iyi bir yaşam için ortalama aylık en az ne kadar kazanmak gerekir?

Kirayı 1500 TL düşünelim.

Bunun toplu taşıması, gün içinde gidilen yerler, kullanılan şeyler derken 50 TL günlük harcama da (En az - ortalama) koyalım. Bu da 1 ayda 1500 TL yapar.

Hadi küçük market alışverişlerini günlük harcamadan sayalım. Ayda 3 kez büyük market alışverişi yapsan (Bizim için büyük, dünya için küçük), her biri 750 TL tutsa ayda 2250 TL yapar. Ha ayrıca iyi hayat yaşamak istiyorsun. Arada gidip dışarı da yemek yiyeceksin. Aylık bunun için de 350 TL koysak, toplam 2600 TL yapar.

İyi bir hayattan bahsediyoruz. Sen şimdi işten geldin hafta sonu gezmek isteyeceksin. Hafta sonu 1 gün için 200 TL limit koysan (Gidilen mekana göre değişir. Yine en az - ortalama değer yazılmıştır.) ayda 800 TL eder.

Sırada faturalar. Telefon faturası 50 TL olsun, elektrik faturası 100 TL olsun, su faturası da 50 TL olsun, aylık kombi gibi doğalgaz giderleri için 75 TL fatura gelsin, kışın doğal gaz faturası da ortalama (3 ay baz alınmıştır fakat aylık olarak hesapladığım için toplam tutarı toplayıp 12 aya böldüm.) 500 TL (Aylık 125 TL.) olsun. Ne yaptı aylık? 400 TL

Hadi temel araç gereçlerin bozuldu veya bir tanesine ihtiyaç duydun. Buna da ortalama 1000 TL ayırıyorum.

Hadi daha genç adamsın, şimdi paraları yiyeceksin ama bir yere kadar. Bir şeylere sahip olmak isteyeceksin (Araba, ev vb.). Aylık 1000 TL'de birikim yapsan (Minimum), toplam ne oldu?

Bir dakika! Devlet baba bitti demeden bitmez. Bunun vergisi, sigortası vb. şeyleri için de aylık 50 TL koy.

1500 + 1500 + 2600 + 800 + 400 + 1000 + 1000 + 50 = 8850 TL.

Yarın öbür gün araba veya ev alırsın, bilmem emlak vergisi , arabanın bakımı, sigortası, benzini, kaskosu felan derken sana pahalıya patlayacak.

Yani benim gözümde Türkiye şartları için en az 10.000 TL gerekli.

Not: Harcamalar ortalamaya göre hesaplanmıştır.

Temiz yaşamak istiyorsan 8k 9k paran olması lazım aylık. 5k da süründürmez ama birikim veya tatil planları yapmaya yetmeyebilir. Nitekim bugün minimum orta halli bir kişinin aylık gideri ev giderlerini de katarsak 2k yı buluyor. Buna bayram alışverişiydi, yeni üst baş, arkadaşlarla plansız akşam yemekleri vs katarsan 5k seni rahat kaldırır ama dediğim gibi birikime el vermesi için en az 8k lazım.

Bunun toplu taşıması, gün içinde gidilen yerler, kullanılan şeyler derken 50 TL günlük harcama da (En az - ortalama) koyalım. Bu da 1 ayda 1500 TL yapar.

Hadi küçük market alışverişlerini günlük harcamadan sayalım. Ayda 3 kez büyük market alışverişi yapsan (Bizim için büyük, dünya için küçük), her biri 750 TL tutsa ayda 2250 TL yapar. Ha ayrıca iyi hayat yaşamak istiyorsun. Arada gidip dışarı da yemek yiyeceksin. Aylık bunun için de 350 TL koysak, toplam 2600 TL yapar.

İyi bir hayattan bahsediyoruz. Sen şimdi işten geldin hafta sonu gezmek isteyeceksin. Hafta sonu 1 gün için 200 TL limit koysan (Gidilen mekana göre değişir. Yine en az - ortalama değer yazılmıştır.) ayda 800 TL eder.

Sırada faturalar. Telefon faturası 50 TL olsun, elektrik faturası 100 TL olsun, su faturası da 50 TL olsun, aylık kombi gibi doğalgaz giderleri için 75 TL fatura gelsin, kışın doğal gaz faturası da ortalama (3 ay baz alınmıştır fakat aylık olarak hesapladığım için toplam tutarı toplayıp 12 aya böldüm.) 500 TL (Aylık 125 TL.) olsun. Ne yaptı aylık? 400 TL

Hadi temel araç gereçlerin bozuldu veya bir tanesine ihtiyaç duydun. Buna da ortalama 1000 TL ayırıyorum.

Hadi daha genç adamsın, şimdi paraları yiyeceksin ama bir yere kadar. Bir şeylere sahip olmak isteyeceksin (Araba, ev vb.). Aylık 1000 TL'de birikim yapsan (Minimum), toplam ne oldu?

Bir dakika! Devlet baba bitti demeden bitmez. Bunun vergisi, sigortası vb. şeyleri için de aylık 50 TL koy.

Yarın öbür gün araba veya ev alırsın, bilmem emlak vergisi , arabanın bakımı, sigortası, benzini, kaskosu felan derken sana pahalıya patlayacak.

Hesap güzel ancak bazı şeyler benim için fazla. Evden çalışıyorum zaten, her gün de 50 TL harcayacağımı sanmam. :D
Market harcamasını da kendi hesaplarıma göre oldukça fazla buldum. Sade ve basit bir hayat yaşamayı tercih eden insanım, sık sık veya çok fazla eşya alacağımı ve henüz büyük eğlenceler yapacağımı sanmam. Diğer şeyler için de azalttığım yerler var.
Ama yazınız için teşekkürler, kafamda bazı şeyleri daha iyi anlamamı sağladı.
Temiz yaşamak istiyorsan 8k 9k paran olması lazım aylık. 5k da süründürmez ama birikim veya tatil planları yapmaya yetmeyebilir. Nitekim bugün minimum orta halli bir kişinin aylık gideri ev giderlerini de katarsak 2k yı buluyor. Buna bayram alışverişiydi, yeni üst baş, arkadaşlarla plansız akşam yemekleri vs katarsan 5k seni rahat kaldırır ama dediğim gibi birikime el vermesi için en az 8k lazım.
Ben daha 19 yaşımdayım öyle çok hareketli bir hayatım yok, sade, basit bir yaşamı tercih eden birisiyim ve büyük sorumluluklarım yok. :D
İhtiyaçlarım dışında parayı harcayacağım tek yer arkadaşlarım ile haftada 1-2 defa buluşuyoruz o olur kız arkadaşım olursa onun için de harcarım biraz o kadar.
Aylık kendim için 5000 TL ayıracağım tüm her şeyim için, ihtiyaçlar, istekler ve eğlence için, eğer o ay kazandığım para daha fazla olursa onu da birikim için ayırırım.
İleride kazandığım para çok artınca yaşam kalitemi biraz daha yükseltirim.

Bunun toplu taşıması, gün içinde gidilen yerler, kullanılan şeyler derken 50 TL günlük harcama da (en az - ortalama) koyalım. Bu da 1 ayda 1500 TL yapar.

Hadi küçük market alışverişlerini günlük harcamadan sayalım. Ayda 3 kez büyük market alışverişi yapsan (bizim için büyük, dünya için küçük), her biri 750 TL tutsa ayda 2250 TL yapar. Ha ayrıca iyi hayat yaşamak istiyorsun. Arada gidip dışarı da yemek yiyeceksin. Aylık bunun için de 350 TL koysak, toplam 2600 TL yapar.

İyi bir hayattan bahsediyoruz. Sen şimdi işten geldin hafta sonu gezmek isteyeceksin. Hafta sonu 1 gün için 200 TL limit koysan (gidilen mekana göre değişir. Yine en az - ortalama değer yazılmıştır.) ayda 800 TL eder.

Sırada faturalar. Telefon faturası 50 TL olsun, elektrik faturası 100 TL olsun, su faturası da 50 TL olsun, aylık kombi gibi doğalgaz giderleri için 75 TL fatura gelsin, kışın doğalgaz faturası da ortalama (3 ay baz alınmıştır fakat aylık olarak hesapladığım için toplam tutarı toplayıp 12 aya böldüm.) 500 TL (aylık 125 TL.) olsun. Ne yaptı aylık? 400 TL.

Hadi daha genç adamsın, şimdi paraları yiyeceksin ama bir yere kadar. Bir şeylere sahip olmak isteyeceksin (araba, ev vb.). Aylık 1000 TL'de birikim yapsan (minimum), toplam ne oldu?

Yarın öbür gün araba veya ev alırsın, bilmem emlak vergisi, arabanın bakımı, sigortası, benzini, kaskosu falan derken sana pahalıya patlayacak.

Ben evliyim 1 çocuğum var, aldığım maaş 3200TL, evim bana ait ama taksidini ödüyorum 900TL, birde aidat var sitenin 125tl ve ailecek yaşadığımız için aylık 7 kişinin büyük market harcaması, 2500 lirayı geçmiyor, bu da en büyüğü yani, sen 1 kişiden bahsediyorsun sumocu falan besliyorsunuz sanırım. :)

Buna elektrik su doğal gazı da eklersen maaşımı aşıyor, evde çalışan tek ben değilim tabii, ama şu an karım, çocuğum ve ben hariç herkes köye gittiği için, şöyle bir kendimi tartma fırsatım oldu aylık maksimum harcamam, ve aburcubur, canın çektiği her şeyi almak ta dahil kredi kartı borcum 900 lira, hadi 1200 olsun, bu kadar abartarak 10 bin, 20 bin lazım demek her yıl yeni PC toplayıp, 6 ayda bir telefon değiştirip, sürekli dışarıda yemek yiyeceksen, arabana mazot-benzin lazımsa,(lüks kavramınız buysa,) affedersiniz ama 20 bin bile yetmez.
İstanbul esenyurtta yaşıyorum bu arada, yazıyor ama yine de belirteyim ve E5 in dibindeyim yani daha içlere göre biraz daha pahalı bir bölge.(TORIUM'u bilen varsa onun arkasındayım.)

Son düzenleme:
Ben evliyim 1 çocuğum var, aldığım maaş 3200TL, evim bana ait ama taksidini ödüyorum 900TL, birde aidat var sitenin 125tl ve ailecek yaşadığımız için aylık 7 kişinin büyük market harcaması, 2500 lirayı geçmiyor, bu da en büyüğü yani, sen 1 kişiden bahsediyorsun sumocu falan besliyorsunuz sanırım. :)

Buna elektrik su doğal gazı da eklersen maaşımı aşıyor, evde çalışan tek ben değilim tabii, ama şu an karım, çocuğum ve ben hariç herkes köye gittiği için, şöyle bir kendimi tartma fırsatım oldu aylık maksimum harcamam, ve aburcubur, canın çektiği her şeyi almak ta dahil kredi kartı borcum 900 lira, hadi 1200 olsun, bu kadar abartarak 10 bin, 20 bin lazım demek her yıl yeni PC toplayıp, 6 ayda bir telefon değiştirip, sürekli dışarıda yemek yiyeceksen, arabana mazot-benzin lazımsa,(lüks kavramınız buysa,) affedersiniz ama 20 bin bile yetmez.
İstanbul esenyurtta yaşıyorum bu arada, yazıyor ama yine de belirteyim ve E5 in dibindeyim yani daha içlere göre biraz daha pahalı bir bölge.(TORIUM'u bilen varsa onun arkasındayım.)

İyi bir şekilde yaşamaktan bahsediyoruz. Sizin için bu iyi bir yaşamsa ben karışamam.

Elektrik, su ve doğal gazı ekleyince maaşımı aşıyor demişsiniz. Siz hiç gezmiyor musunuz? Sadece iş ve ev arası mı gidip geliyorsunuz?

Teknoloji ve lüks anlayışınızın telefon ve bilgisayarsa maalesef sizde yoksulsunuz ama bunu kabullenemiyorsunuz. Yanlış anlamayın size hakaret etmek istemiyorum. Sizin evinizde hiç mi bir şey bozulmuyor? Hiç mi yeni çıkan bir alete ihtiyaç duymuyorsunuz? İyi yaşamdan bahsediyoruz ucu ucuna yaşamdan değil.

Lüks kavramım mazottan ibaret değil ama Türkiye'de yaşıyorsanız ve aylık arabayla belli bir mesafe yapıyorsanız (En basiti işe arabayla gidip gelmek), Türkiye'de ki mazot fiyatlarının canınızı sıkmaması elde değil.

7 kişilik aile ile 2500 TL'ye alışverişi kapatıyorum diyorsunuz. Ayda kaç kilo et yiyebiliyosunuz? Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinde ki yemek çeşitliliğiniz nedir? 2500 TL'ye geçinebilirisiniz ama iyi beslenemiyorsanız bunun bir önemi yok. Bu arada fark ettiyseniz 1 ayda 4 kez dışarı çıkma hakkı tanıdım. Her gün dışarıda yemiyoruz yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı