Türkiye'de teşekkür kültürünün olmaması

bir konu hakkında danışıp bilgi aldığınızda veyahut kargocu ürün getirdiğinde vb birçok şeyde halkın en az %70'i teşekkür etmiyor

O bilgiyi veren adamın suratı sirke hatta asit sattığı için olabilir.
Son gelen kargo 6 günde geldiği için küfretmediğim için bana teşekkür etsinler. İstanbul'dan Kırşehir'e 6 günde anca getiriyorlarsa alacakları tepkiye de razı olacaklar.

O bilgiyi veren adamın suratı sirke hatta asit sattığı için olabilir.
Son gelen kargo 6 günde geldiği için küfretmediğim için bana teşekkür etsinler. İstanbul'dan Kırşehir'e 6 günde anca getiriyorlarsa alacakları tepkiye de razı olacaklar.
Bu sadece bir örnek amacım toplumun genelinde olayın böyle olduğunu belirtmekti kişiselleştirmek doğru değil.

Evet, açıkçası bugün biraz içimi dökeceğim.

Maalesef ülkemizde alışveriş yaptığında, bir konu hakkında danışıp bilgi aldığınızda veyahut kargocu ürün getirdiğinde vb birçok şeyde halkın en az %70'i teşekkür etmiyor. Fakat ben yurtdışına gittiğimde neredeyse her olayda insanların birbirine teşekkür ettiğini, iyi günler dediğini, kibar kelimeler kullandığını anlayabilmiştim. Ayrıca biri teşekkür etse bile çoğunluk "rica ederim" kelimesini sarfedemiyor. Örneğin bir bakkala girdiniz, ürün aldınız ve bakkal sahibine kolay gelsin dediniz suratınıza aval aval bakıyorlar. İstisnalar yoktur demiyorum fakat genel durumun böyle olduğunu düşünmekteyim. Bence bu durum bizler için çok vahim. Ama acaba ben mi çok düşünüyorum diye de düşünmüyor değilim.
Technopat gibi Türkiye'nin sayılı kilitlelerinde bile bu olay gözüme çarpıyor. İnsanlar nadiren de olsa bırakın teşekkür etmeyi beğeni bile bırakmamaları hoşuma gitmiyor. Neden durum Türkiye'de durum böyle?
Neyse kafam çok karışık sosyal. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kısaca: Saygısızlık ve fiyatların ateş pahası olması.

Ben genelde market veya dükkanlarda bazı insanların teşekkür ettiğimde olumlu geri döndüğünü gördüm. Bazı insanların ise umrunda olmuyordu. Toplum olarak çoğunluk nezaketli davranmayı bilmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı